Top 7 miejsc na świecie, gdzie nigdy nie było człowieka

Są miejsca na Ziemi, gdzie jeszcze nie stanęła ludzka stopa. I dobrze! Niech przyroda ma swoje tajemnice, człowiek nie musi dostać się wszędzie. Wśród tajemniczych miejsc nietkniętych naszą obecnością są m.in. górskie szczyty, jaskinie i wielkie nieprzemierzone połacie dżungli.

Jaskinie Gunung Mulu na Borneo

Park narodowy Gunung Mulu, Borneo
Park narodowy Gunung Mulu, Borneo. Fot. Flickr

Do tej pory zbadano najwyżej 10 proc. jaskiń w obrębie Parku Narodowego Gunung Mulu na wyspie Borneo. Znajduje się tam m.in. Sarawak Chamber, największa odkryta jaskinia świata pod względem powierzchni. Jej objętość wynosi ponad 9,5 mln m sześc. Zmieściłaby niemal 12 Pałaców Kultury i Nauki.

Oczywiście ta największa w kompleksie jaskinia jest atrakcją turystyczną, a tym samym jest świetnie znana. Obecności człowieka nie doświadczyły za to inne jaskinie w tym kompleksie. Fascynujące są niepoznane fragmenty Gunung Mulu. Według badaczy jaskinie i ich odgałęzienia mogą się ciągnąć na setki kilometrów.

Wodospady na Hawajach

Hawaje, zdjęcie ilustracyjne. Shutterstock

Hawaje kryją zapierające dech w piersiach wodospady. Do znajdujących się w wysokich szczytach pokrytych nieprzemierzoną dżunglą Papalaua Falls na Moloka’i i Honokohau Falls na Maui trudno się dostać z powodu urozmaiconej rzeźby terenu hawajskich wysp.

Papalaua Falls widać z oceanu i można podpłynąć łódką, żeby oglądać wodospad z daleka. Z kolei Honokohau Falls uchodzą za bardziej niedostępne. Człowiek może podziwiać je dzięki zdjęciom z powietrza.

6 najwyższych niezdobytych szczytów

Gangkhar Puensum najwyższy niezdobyty szczyt świata
Gangkhar Puensum najwyższy niezdobyty szczyt świata. Fot Gradythebadger, CC BY-SA 4.0

Wciąż są szczyty o wysokości powyżej 7 tysięcy metrów, na których nie było człowieka. Na najwyższy z nich, Gangkhar Puensum, wydano zakaz wspinaczki z powodów religijnych. Niektóre z poniższych gór składają się z kilku wierzchołków, z których część jest już zdobytych. Co ciekawe, wszystkie ośmiotysięczniki świata są zdobyte.

  • Gangkhar Puensum (7570 m) w Bhutanie, 40. na świecie. Rząd Bhutanu wydał całkowity zakaz wspinaczki
  • Saser Kangri II East (7518 m) w Indiach
  • Kabru North (7394 m), część masywu Kanczendzongi
  • Labuche Kang III (ok. 7250 m), Tybet
  • Karjiang (7221m), Tybet
  • Tongshanjiabu (7207 m), granica Tybetu i Bhutanu

Niemal 100 proc. dna oceanicznego

Ukształtowanie dna Oceanu Spokojnego bez wody. Źródło: imgur.com

Człowiek zna mniej niż 1 proc. dna oceanicznego. Zbadaliśmy dopiero 5 proc. ogólnej objętości oceanów, choć według niektórych oceanologów i to jest wartością przesadzoną, a o dnie wiemy jeszcze mniej.

Co ciekawe trzy osoby zeszły niemal na samo dno Rowu Mariańskiego, ale nikt nie był w niemal stu procentach o wiele płytszych miejsc na dnie oceanu.

Czytaj więcej: 7 największych podróży świata, które nie miały prawa się udać. A jednak!

Liczba statków na dnach mórz, rzek i oceanów, które uznaje się za zaginione i nigdy nie zostały odnalezione, wynosi około 165 [1].

Zdajemy sobie sprawę, że w przypadku oceanów sformułowanie “postawić stopę” trzeba traktować z przymrużeniem oka. Niemniej błękitnej toni nie mogliśmy pominąć w naszym zestawieniu.

Amazonia

Naukowcy spodziewają się przez lata odnajdować w Amazonii kolejne dotychczas nieznane gatunki roślin i zwierząt. Pixabay

Amazonia jest jednym z największych skupisk plemion izolowanych, czyli takich, które nie miały styczności z – jak byśmy to powiedzieli – cywilizowanym człowiekiem. Plemiona te żyją w odległych i niezbadanych rejonach amazońskiej dżungli. To dobrze dla nich (przy kontakcie z białym człowiekiem mogliby zapaść na nieznane im choroby). Pozostaje wiele miejsc, które nie były nigdy widziane ani przez białego człowieka, ani przez tubylców.

Nowa Gwinea

zachodnia Papua
Papua-Nowa Gwinea jest ekskluzywnym egzotycznym krajem na wakacje, ale część wyspy pozostaje nieznana. Fot. Pixabay

Tropikalna dżungla Nowej Gwinei nadal skrywa wiele tajemnic. To wyspa wielu plemion, z których części nawet nie znamy. Szacuje się, że na całej wyspie Nowa Gwinea mieszkają 44 plemiona izolowane, co pokazuje jak mało poznaliśmy tę część świata.

Druga największa wyspa świata jest bardzo różnorodna i zagadkowa. Skrywa w środku porośnięte dżunglą górskie pasmo, którego nikt z nam znanych podróżników jeszcze dokładnie nie obejrzał. Nowa Gwinea uchodzi za najmniej zbadaną wyspę na świecie. Jest ona zajęta przez dwa państwa. Część Nowej Gwinei należy do Indonezji, a część do Papui-Nowej Gwinei.

Syberia

Syberia, Rosja
Syberia, Rosja. Fot. Pixabay

Syberia nie jest krainą wiecznie skutą lodem, gdzie na każdym centymetrze leżą zwały śniegu. Wiosną bywa naprawdę kolorowa. Nie należy jednak do najcieplejszych, więc pierwsze kojarzenie z mrozem jest skądinąd słuszne. Wieczna zmarzlina to właśnie najmniej poznany teren Syberii.

Szacuje się, że około 20 proc. Syberii jest niezbadane.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor Tanie-Loty.com.pl i redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl. Z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca na świecie i w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też