Tego jeszcze nie widziałeś! 8 najpiękniejszych miast na wzgórzach – zapierają dech w piersiach

W Europie jest tyle pięknych miast, że aż trudno wybrać te najpiękniejsze. Jednak są takie, które znajdują się w tak magicznej scenerii, że człowiek od razu może się zakochać. Zwłaszcza jeśli wpisane są w górzyste krajobrazy. Po porostu urzekają swoją malowniczością. Przyjrzyjmy się więc miasteczkom, które świetnie wpasowały się w naturalny krajobraz i sprawiły, że stał się on jeszcze bardziej atrakcyjny.

Motovun, Chorwacja

Motovun położony jest w środkowej Istrii. To średniowieczne miasteczko, które rozwinęło się na szczycie stromego wzgórza. Jego nazwa pochodzi od celtyckiego słowa Montona, co oznaczało miasto w górach. Z miasteczka rozciąga się spektakularny widok na winnice w dolinie Mirny i las św. Marco. Pobliskie lasy słyną z jednych z najsmaczniejszych trufli na świecie. A panorama Motovun widziana z pobliskiego wzgórza zapiera dech w piersiach. Miejsce to jest tak często odwiedzane, że powstała tam restauracja z tarasem widokowym.

Fira, Grecja

To greckie miasteczko również zachwyca. Fira to stolica Santorini znajdująca się na zachodnim wybrzeżu wyspy. Położona na klifie wznoszącym się na wysokości 260 m n.p.m. Bajeczne białe domki tworzą niezwykły klimat. A widok miasta w promieniach zachodzącego słońca to już prawdziwy odlot! Są tu dogodne połączenia autobusowe z pobliskimi plażami Perissa i Kamari.

Cinque Terre, Włochy

Tego miejsca chyba nie trzeba przedstawiać. Jeśli pomyślisz o kolorach, to bez wątpienia Cinque Terre przychodzi od razu na myśl. To fragment riwiery liguryjskiej położonej pomiędzy cyplem Mesco, w okolicy Levanto, a przylądkiem Montenero przy Portovenere, na którym znajduje się pięć miejscowości: Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore. Każda z nich potrafi zachwycić kolorami i widokami. Warto tam polecieć chociaż raz. Wizytówkę Cinque Terre jest Manarola. Najstarsza osada położona na oblewanych morskimi wodami skałach z charakterystycznymi kolorowymi domami wzniesionymi nad samym brzegiem. Przeczytaj też: 5 bajecznych, włoskich miast, których możesz nie znać.

Gordes, Francja

Gordes to wspaniale położone na wzgórzu (w masywie Luberon, pomiędzy Fontaine-de-Vaucluse i Roussillon) prowansalskie miasteczko. Choć nie ma tu zbyt wielu atrakcji, to jednak jest to miasto szczególnie często odwiedzana przez turystów ze względu właśnie na swoje malownicze położenie. Charakterystyczne zdjęcia miejscowości są znaną na całym świecie wizytówką Gordes.

San Gimignano, Włochy

Miasto nazywane średniowiecznym Manhattanem w Toskanii. Leży w otoczeniu zielonych wzgórz Val d’Elsa, porośniętych winnicami i gajami oliwnymi, na wzniesieniu w połowie drogi pomiędzy Florencją a Sieną. To jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast Europy, a dzięki 14. wysokim, czworokątnym wieżom (dawniej było ich aż 72) również najbardziej charakterystyczne ze średniowiecznych miast Toskanii.

Tizourgane Kasbah, Maroko

Tu przyciąga surowe piękno! To jedno z najbardziej malowniczych miast południowego Maroko. Miasto-forteca, które powstało w XII wieku. Na początku było schronieniem dla pasterzy wypasających swoje stada w okolicach. Później zmieniło się w osadę. Obecnie zamieszkuje tu zaledwie 5 rodzin, które pracują głównie przy obsłudze turystów.

Marvão, Portugalia

To niewielka wioska we wschodniej Portugalii, położona na malowniczym wzgórzu w sąsiedztwie hiszpańskiej granicy. To jedno z najpiękniejszych miejsc w Alentejo. Jest otoczone średniowiecznymi murami z bajecznym widokiem na okolicę. Białe miasto z kamiennymi domami, trzema kościołami, niesamowitym zamkiem, kilkoma kawiarniami i wieloma hotelami robi wrażenie. W okolicy zamku znajduje się również Museu Municipal.

Al Hadżara, Jemen

Miasto znajduje się w zachodnim Jemenie, w górach Haraz. Widok miasta na szczycie ogromnego skalistego wzniesienia robi wrażenie! Oficjalnie podaje się, że Al Hadżara istnieje co najmniej od XII wieku. Do dzisiaj można podziwiać umocnienia i fortyfikacje, które miały chronić przed oblężeniem. W mieście zobaczyć można nawet spichlerze i cysterny na wodę, które pozwalały mieszkańcom wytrzymać długotrwałe oblężenie.

Kamila Olejarz
Kamila Olejarz
Kulturoznawca z dziennikarską pasją. Zajmuje się wideofilmowaniem. Z wielką pasją i nieukrywaną przyjemnością robi też zdjęcia . Ma niesforną cechę, która nie pozwala jej siedzieć w miejscu. Ciągle myśli o miejscach, jakie mogłaby zobaczyć na świecie. Chętnie bierze udział w różnych projektach artystycznych. Lubi spędzać aktywnie czas. A poza pracą tańczy salsę kubańską.

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też