Atrakcje Polski, które wyglądają jak zagraniczne hity turystyczne. Znasz je?

Jako, że na razie nie możemy wyruszyć w zagraniczną podróż (loty z Polski są zawieszone), tęsknimy za zagranicznymi pięknymi widokami, ale jak się okazuje w Polsce mamy swoją Prowansję i Toskanię – wyglądają jak swoje zagraniczne odpowiedniki, a nawet lepiej! Mamy swoją pustynię, kaniony i skalne miasta. Zestawiliśmy atrakcje Polski i zdjęcia ze świata. Które są ładniejsze? 

Polska Prowansja – Małopolska

pola lawendy w prowansji we francji
Pola lawendy w Prowansji. Fot. Shutterstock
pola lawendy w małopolsce, polska
Pola lawendy w Małopolsce. Fot. Shutterstock

Pola lawendy są nie tylko w Prowansji, mamy je także w Polsce. Ta przepięknie kwitnąca roślina tworzy cudowne romantyczne krajobrazy na małopolskich polach. Lawenda kwitnie najpiękniej od połowy czerwca do połowy lipca.

Lawendę można spotkać w wielu miejscach w Polsce, ale pola w Ostrowie pod Proszowicami w Małopolsce stały się najbardziej popularne. Przyjeżdżają tam pary szukające romantycznego pleneru i całe rodziny z dziećmi.

Polska Toskania – Rezerwat Biała Woda

toskania – zielone wzgórza we włoszech
Toskania. Fot. Shutterstock
rezerwat biała woda w pieninach
Rezerwat Biała Woda w Pieninach. Fot. Shutterstock

W Polsce mamy ciekawe wsie, np. Włochy, jest też Wenecja – niewielka miejscowość z koleją wąskotorową. Choć piękna, mało przypomina słoneczną Italię. Ale jest miejsce, które, o którym można powiedzieć, że to polska Toskania – Rezerwat Biała Woda w Pieninach. Może się poszczycić niesamowicie pięknymi wzgórzami pokrytymi wiosną i latem zieloną trawą. Jest idealnym miejscem na wycieczki rowerowe i trekking.

Opole i Bydgoszcz – alternatywa dla Brugii

brugia w zachodniej belgii – miasto nad kanałami
Brugia. Fot. Shutterstock
opole stolica oposkiego nocą
Opole. Fot. Shutterstock
bydgoszcz – miasto nad brdą wieczorną porą
Bydgoszcz. Fot. Shutterstock

Brugia to przepiękne miasto z kamieniczkami położonymi nad kanałami, gdzie czas się zatrzymał. Z racji kanałów miejscowość jest porównywana często do Wenecji czy Amsterdamu. Popatrzcie jednak na zdjęcia z Opola! Naszym zdaniem stolica opolskiego wypada nawet korzystniej. Drugim miastem w Polsce podobnym pod tym względem jest Bydgoszcz. Chcielibyśmy, by zagraniczni turyści traktowali je jako nowe ciekawe atrakcje Polski, bo oba miasta bardzo się ostatnio zmieniły i wypiękniały.

Pustynia Błędowska i SPN – księżycowe krajobrazy

pustynia sahara w afryce
Sahara, Fot. Pixabay
słowiński park narodowy w polsce z ciemnymi chmurami nad wydmami
Słowinski Park Narodowy. Fot. Małgorzata Drewniak, Shutterstock

Mamy w Polsce pustynię – co prawda jedną, ale unikatową w skali Europy. Niewielka Pustynia Błędowska była plenerem wielu filmów, w tym Faraona. Planem filmowym jak z Księżyca jest też Słowiński Park Narodowy z ogromem ruchomych wydm. SPN wpisano na listę UNESCO do sieci Rezerwatów Biosfery. Uznano, że ma międzynarodowe znaczenie przyrodnicze i rzeczywiście – ruchome wydmy, jeziora, bagna, łąki, lasy i torfowiska robią ogromne wrażenie.

Kaniony i skalne korytarze – to także mamy

kanion antylopy w arizonie w USA
Kanion Antylopy, Arizona, USA. Fot. Shutterstock
błędne skały w górach stołowych w polsce
Błędne Skały i całe Góry Stołowe to coraz bardziej znane atrakcje Polski Fot. Shutterstock
piekło niekłańskie w niekle czyli ciekawe skały w polsce
Piekło Niekłańskie. Fot. Shutterstock

Żaden z polskich kanionów nie jest tak popularny i gigantyczny jak ten nad rzeką Kolorado w USA i daleko mu wielkością do Kanionu Antylopy w Arizonie, ale wyglądem już bliżej. Błędne Skały w Górach Stołowych na Dolnym Śląsku czy też Piekło Niekłańskie pod Niekłaniem w woj. świętokrzyskim to zdumiewające atrakcje Polski dla lubiących nieco pobłądzić.

Polskie kaniony są zbudowane z innych skał niż te amerykańskie, więc mają zupełnie inny kolor. Przyznasz jednak, że widać podobieństwo?

Most Karola czy może most gotycki?

most karola w pradze, ważna atrakcja czech
Most Karola w Pradze. Fot. Pixabay
most świętego jana w kłodzku,, inaczej most gotycki lub most na jajach
Most gotycki czyli most św. Jana w Kłodzku. Fot. Shutterstock

Podczas podróży do Pragi nie można pominąć mostu Karola. W Polsce mamy przeprawę podobną do czeskiej, to most św. Jana w Kłodzku z XIII w zwany mostem gotyckim lub św. Wita. Praski most powstał w XV w., ale podobieństw z kłodzkim jest mnóstwo: od łukowatych podpór po wielkie posągi świętych po obu stronach.

Dokładna data ukończenia polskiego mostu nie jest znana. Szacuje się, że powstał on w II połowie XIII wieku. Wcześniej w tym miejscu znajdował się drewniana konstrukcja, która zapewniała połączenie centrum z przedmieściami. Most gotycki w Kłodzku jest najstarszym obiektem tego typu w regionie. Obiekt ma ciekawą, nieoficjalną nazwę. Często mówiono o nim most na jajach. Wszystko z powodu zaprawy jaka została użyta do jego budowy.

Czytaj więcej: Most gotycki w Kłodzku – najstarszy w regionie

Kolorowe parasolki także w Polsce

kolorowe parasolki wiszące nad ulicą w tamisoarze w rumunii
Tamisoara, Rumunia. Fot. Shutterstock
kolorowe parasolki wiszące nad ulicą w alicante w hiszpanii
Alicante, Hiszpania. Fot. Shutterstock
kolorowe parasolki wiszące nad ulicą w lesznie w polsce
Kolorowe parasolki w Lesznie. Fot. Shutterstock

Kolorowe parasolki wiszące nad ulicami europejskich miast to trend, który zyskuje na popularności. Można je spotkać w rumuńskiej Tamisoarze ale kojarzą się głównie z Półwyspem Iberyjskim: portugalską Águedą i Rua Augusta w Lizbonie oraz  hiszpańską Malagą i Alicante.

Ale nie tylko. W wakacje dwa lata temu pojawiły się na okres letni nad ul. Wróblewskiego w Lesznie, a rok później nad ul. Słowiańską. Stworzyły niesamowity efekt, stały się wdzięcznym obiektem do fotografowania i chroniły przed deszczem i słońcem. Spodobały się mieszkańcom, dlatego wieszanie parasolki nad ulicami w Lesznie będą pewnie pojawiały się co rok.

Kanada? Nie, to Polska!

jezioro moraine, alberta, kanada
Jezioro Moraine, Alberta, Kanada. Fot. Shutterstock
morskie oko w tatrach w tle rysy
W naszym Morskim Oku też można dojrzeć lustrzane odbicia górskich szczytów. Fot. Shutterstock
morskie oko w tatrach w tle szczyt rysy
Morskie Oko. Fot. Shutterstock

Zakopane, Krupówki, tatrzańskie szlaki, Morskie Oko, Hala Gąsienicowa – to zdecydowanie wielkie atrakcje Polski i to w jednym miejscu. Przyznacie sami, że Tatry pięknem dorównują innym wysokim pasmom, w tym kanadyjskim. Porównaliśmy Morskie Oko z jeziorem Moraine – jak się podoba?

Polskie zamki i pałace – największa różnorodność

zamek domaine de chaumont nad loarą we francji
Zamek Domaine de Chaumont nad Loarą we Francji. Fot. Pixabay
pałac zamek w gołuchowie w wielkopolsce, polska
Pałac w Gołuchowie w Wielkopolsce. Fot. Shutterstock

Polska szczyci się zamkami i pałacami, które można wręcz liczyć w setkach. Są zarówno warownie średniowieczne jak i renesansowe, fortece piastowskie i krzyżackie, byłe zamki królewskie, fortyfikacje na szlaku orlich gniazd, pałace szlacheckie i posiadłości książęce. Zamki to zdecydowanie bardzo znane atrakcje Polski.

Furorę robią też francuskie zamki nad Loarą, ale jak możecie się przekonać ze zdjęcia, fortece w Polsce niczym im nie odstępują. Podróżując szlakiem przez Dolny Śląsk, Opolszczyznę, Śląsk i Małopolskę możemy zobaczyć dużo więcej o wiele piękniejszych warowni niż gdziekolwiek indziej.

Zobacz też: Top lista – 23 największe atrakcje Polski

Redakcja
Redakcja
Tworzymy dla Was wartościowe treści już od 2006 roku. Inspirujemy do wyruszenia w podróż, otwarcia na nowych ludzi i kultury, smakowania nowych potraw i ekscytowania się pięknymi widokami. Leć i odkryj świat!

Zobacz też

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też