Wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat nowych zasad podróżowania z i do UK od 1 stycznia! Wielka Brytania poza UE

Od 1 stycznia 2021 r. zmieniły się zasady przekraczania granicy przez obywateli Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej oraz obywateli brytyjskich terytoriów zamorskich. Jako obywatele państwa trzeciego podlegają standardowi odprawy szczegółowej.

Kodeks Graniczny Schengen

Z dniem 1 stycznia 2021 r. podczas kontroli na granicy zewnętrznej UE/SCH (m.in. podróży z/do GB) Brytyjczycy muszą spełniać warunki określone w Kodeksie Granicznym Schengen (Dz.Urz. UE L 77 z 23.3.2016 z późn.zm.), czyli m.in.:

  • posiadać ważny paszport, wydany w okresie ostatnich 10 lat i ważny jeszcze przez przynajmniej trzy miesiące po planowanej dacie wyjazdu z terytorium państw członkowskich;
  • uzasadnić cel i warunki planowanego pobytu oraz posiadać wystarczające środki utrzymania, zarówno na czas trwania planowanego pobytu, jak i na powrót do państwa pochodzenia;
  • nie być osobami, wobec których dokonano wpisu do celów odmowy wjazdu w SIS;
  • nie mogą widnieć w bazach danych jako osoby, stanowiące zagrożenie dla porządku publicznego, bezpieczeństwa wewnętrznego, zdrowia publicznego lub stosunków międzynarodowych żadnego z państw członkowskich;
  • Uwaga! Niespełnienie któregokolwiek z warunków wjazdu może skutkować odmową wjazdu, zgodnie z procedurami przewidzianymi w regulacjach prawa Unii Europejskiej w odniesieniu do obywateli państw trzecich.

Obywatele Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz obywatele brytyjskich terytoriów zamorskich od 1 stycznia są zobligowani do korzystania na przejściach granicznych z pasów oznaczonych „All passports”, a na lotniskach nie mogą korzystać z tzw. bramek ABC do automatycznej kontroli granicznej.

Przekroczenie granicy, o ile będzie to podróż w ramach pobytu krótkoterminowego, będzie każdorazowo potwierdzana przez funkcjonariusza Straży Granicznej stemplem kontroli granicznej w paszporcie.

Więcej informacji nt. pobytu obywateli Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz obywateli brytyjskich terytoriów zamorskich w naszym kraju znajduje się na stronie UDSC.

fot. udsc

Zasady wjazdu i pobytu w Wielkiej Brytanii

Zmiany związane są z końcem okresu przejściowego związanego z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w dniu 1 stycznia 2021 r.

  • Karta EKUZ

Osoby na stałe zamieszkujące Wielką Brytanię przed 31 grudnia 2020 r. będą mogły w dalszym ciągu korzystać z karty EHIC wydanej przez Wielką Brytanię podczas wyjazdów do krajów Unii Europejskiej. Należy pamiętać, aby dotychczasową kartę EHIC wymienić na stronie nhs.gov na nową kartę UK EHIC, gdyż straci ona ważność wraz z końcem 2020 r.

  • Prawo jazdy i zielona karta pojazdu

Po przeprowadzeniu się do Wielkiej Brytanii można korzystać z polskiego prawa jazdy do 12 miesięcy. Po tym okresie należy dokonać jego wymiany na brytyjskie prawo jazdy.

Nie wiadomo jeszcze, czy Wielka Brytania pozostanie w strefie „zielonej karty” – kwestia ta jest przedmiotem negocjacji. Do czasu ich zakończenia, sugeruje się zabieranie w podróż do Wielkiej Brytanii zielonej karty, którą można uzyskać u swojego ubezpieczyciela.

  • Dokumenty podróżne

Dokumentem podróży uprawniającym do wjazdu i pobytu na terytorium Wielkiej Brytanii jest ważny paszport lub dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i czy pozwala na stwierdzenie tożsamości (szczególną uwagę należy zwrócić na aktualność zdjęcia). Odnotowuje się sytuacje, w których na granicy zatrzymywane są dowody osobiste zgłoszone wcześniej jako utracone.

Uwaga! Granicę brytyjską będzie można przekraczać na podstawie ważnego dowodu osobistego do 30 września 2021 r. Po tej dacie, przekraczanie granicy możliwe będzie wyłącznie na podstawie ważnego paszportu.

  • Wizy

Obywatel państwa członkowskiego UE może wjechać na terytorium Wielkiej Brytanii w celach turystycznych bez konieczności posiadania wizy, jeśli pobyt nie przekracza 6 miesięcy. Posiadanie wizy konieczne jest w przypadku pobytów przekraczających 6 miesięcy, a także w przypadku chęci podejmowania studiów lub pracy w Wielkiej Brytanii.

Na brytyjskiej stronie rządowej dostępny jest interaktywny formularz, dzięki któremu można sprawdzić, czy w danym przypadku konieczne jest posiadanie wizy, aby móc wjechać na teren Wielkiej Brytanii.

  • Zmiany dla przedsiębiorców

Bieżące informacje na temat zmian dla przedsiębiorców, wynikających z opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, można znaleźć na specjalnie przygotowanej stronie internetowej.

Więcej można przeczytać na stronie gov.pl.

źródło: Straż Graniczna, UDSC, gov.pl

Redakcja
Redakcja
Tworzymy dla Was wartościowe treści już od 2006 roku. Inspirujemy do wyruszenia w podróż, otwarcia na nowych ludzi i kultury, smakowania nowych potraw i ekscytowania się pięknymi widokami. Leć i odkryj świat!

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
30,678ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze