Ryanair porozumiał się z włoskimi związkowcami. Widmo strajków oddalone?

Ryanair potwierdził dzisiaj, że doszło do porozumienia między przewoźnikiem a włoskimi związkami zawodowymi załóg pokładowych. Spotkanie odbyło się wczoraj w Rzymie, udział w nim wzięły 3 organizacje związkowe: FIT CISL, ANPAC oraz ANPAV.

Porozumienie uwzględnia postulaty wystosowane przez związkowców i mają stanowić podstawę Zbiorowej Umowy Pracy. Ta z kolei ma zacząć obejmować włoskich pracowników pokładowych Ryanaira już od 1 października tego roku. Obecnie prowadzone są szczegółowe rozmowy dotyczące ostatecznych warunków Umowy Zbiorowej.

Co osiągnęli związkowcy

Nowa Umowa Zbiorowa ma obowiązywać przez okres 3 lat, od 1 października 2018 roku do 31 grudnia 2021 roku. Oto najważniejsze z ustaleń nowej umowy:

  • pracowników będzie obowiązywało włoskie prawo pracy, a jakiekolwiek spory rozstrzygać będą włoskie sądy, 
  • po ustalonym czasie pracownicy będą mogli ubiegać się o przeniesienie do lokalnych baz,
  • planowane są podwyżki płac po wprowadzeniu nowych przepisów, dzięki czemu pracownicy mogą liczyć na zniżki w podatkach podobne do tych, które przysługują we włoskich liniach lotniczych,
  • wprowadzony zostanie włoski plan emerytalny.

Eddie Wilson, Dyrektor do Spraw Zasobów Ludzkich Ryanair, powiedział:

Z radością przyjęliśmy wiadomość o zawarciu porozumienia z włoskimi związkami zawodowymi. Porozumienie to wprowadzi znaczące zmiany w wynagrodzeniu oraz dodatkowe przywileje pracownicze. To kolejny krok Ryanaira w stronę osiągnięcia porozumienia ze związkami zawodowymi w różnych krajach UE. Przy okazji obala fałszywe roszczenia głoszone przez mniejsze związki zawodowe nieuczestniczące w negocjacjach, które straszą strajkami jeszcze tej zimy. Strajki najprawdopodobniej się nie odbędą lub nie odniosą zamierzonego efektu.

Co z zapowiadanymi strajkami?

Największy strajk w dziejach historii Ryanaira zaplanowano na 28 września i ma trwać 24 godziny. Związki zawodowe starają się uzyskać podwyżki, ale także pragną zawierać umowy zgodne z prawem poszczególnych krajów, z których pochodzą pracownicy, a nie na podstawie irlandzkiego prawa. Według wczorajszych informacji mają w nim wziąć udział pracownicy Ryanaira z kilku krajów: Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Holandii i Belgii. Nie wiadomo, czy podpisane porozumienie zmieni tę sytuację na lepsze. Radzimy sprawdzać swoje rezerwacje i być przygotowanym na wszystkie możliwe okoliczności.

Aleksandra Ryś
Aleksandra Ryś
Redaktor Tanie-Loty.pl, prowadzi również własnego bloga podróżniczego. Z wykształcenia polonistka, z zamiłowania globtroterka. Mistrzyni wyłapywania okazji i latania za grosze. W wolnym czasie planuje kolejne wojaże.

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też