Treść strony

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 500 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Paryż w dwa dni - praktyczny poradnik zwiedzania- cz. 2

Paryż w dwa dni - praktyczny poradnik zwiedzania- cz. 2

Paryż - jedna z największych i najpiękniejszych stolic Europy co roku przyciąga rzesze turystów. W czym tkwi magia tego miasta? Czy w zamiłowaniu do piękna i sztuki we wszelkich jej formach, widocznym niemal na każdym kroku? Czy to liczne zabytki mają tak wielką moc? A może to multikulturowy klimat miasta działa jak magnes na ludzi z różnych zakątków całego świata? Oto kolejna część reportażu z miasta sztuki i miłości.

Kolejny dzień w mieście sztuki poświęciłam na zwiedzanie Muzeum d'Orsay, Oranżerię i Centrum Pompidou.

Muzeum Orsay
Muzeum sztuki nowoczesnej Orsay zostało otwarte dla zwiedzających 9 grudnia w 1986 roku w budynku dawnego, XIX- wiecznego dworca kolejowego.  Położony na lewym brzegu Sekwany obiekt przyciąga wzrok eklektycznymi zdobieniami oraz charakterystycznymi zegarami w północnej elewacji budynku. Dworzec otwarty w 1900 roku z okazji światowej wystawy w Paryżu zaledwie po 39 latach przestał spełniać swoją pierwotną rolę ze względu na elektryfikację kolei i zbyt długie składy nowoczesnych pociągów. Przez lata pełnił funkcje teatru, domu akcyjnego, a nawet planu filmowego, aż do czasu umieszczenia w nim kolekcji sztuki XIX-wiecznej.

b2ap3_thumbnail_Musee-dOrsay-6.jpg

 

Muzeum przyciąga pokaźnym zbiorem dzieł impresjonistów takich jak: Claude Monet, Édouard Manet, August Renoir, Edgar Degas, postimpresjonistów: Vincenta Van Gogha, Paula Cezanne'a, Paula Gaugina. Hala główna dworca z charakterystycznym szklanym dachem przywita nas kolekcją rzeźby, boczne sale skrywają malarstwo symboliczne i realistyczne, m.in. dzieła Gustawa Courbeta, zabawne karykatury ceramiczne i graficzne Honore Daumiera. Galeria na pierwszym piętrze po lewej stronie poświęcona jest głównie sztuce użytkowej, z prawej strony znajdziemy wspomniane dzieła postimpresjonistów.

Kolekcję malarstwa impresjonistów znajdziemy na ostatnim piętrze budynku, po lewej stronie. Przy wejściu możemy chwilę odpocząć na miękkich fotelach obok ogromnego zegara. W tym miejscu mamy okazję zaopatrzyć się również w pamiątki i wydawnictwa muzealne. Na końcu galerii znajduje się kawiarenka, w której można przyjemnie zakończyć zwiedzanie.
Adres: 1 rue de la, Légion d'Honneur, Paris
Godziny otwarcia: 9.30 - 18.00 wtorek, środa, piątek sobota i niedziela, 9.30-21.45 czwartek, zamknięte: poniedziałki, 01.I, 01.V i 25.XII
Ceny: bilet normalny: 8 €,  ulgowy : 5.50  €
ww.musee-orsay.fr

b2ap3_thumbnail_Musee-dOrsay-21blog2_20150729-082042_1.jpg

 Oranżeria
Kolejnym etapem mojego paryskiego Tour de Musées była Oranżeria w ogrodzie Tuileries. Budynek powstał w 1852 roku jako zimowa przechowalnia na drzewka pomarańczowe wystawiane latem w ogrodzie. Dopiero w 1984 roku zorganizowano tu muzeum  zawierające zbiór  dzieł sztuki znanego kolekcjonera Paula Guillaume i jego żony Dominiki.

W Oranżerii znajdziemy zatem dzieła takich artystów jak Cezanne, Renoir, Matisse, Modigliani, Utrillo, Picasso, Soutine. Jednakże największą atrakcją muzeum jest z pewnością cykl „Nenufary” Claude Moneta. Wielkoformatowe płótna wyeksponowane w centralnych salach budynku przyciągają miłośników sztuki z całego świata. Obrazy inspirowane grą barw jaką artysta dostrzegał i uwiecznił w swoim ogrodzie w Giverchy, zachwycają wyczuciem koloru niemal abstrakcyjną,  malarską materią. Ustawione na środku sali wygodne ławki dla zwiedzających umożliwiają spokojną kontemplację obrazów.
Godziny otwarcia: 9:00- 18:00 z wyjątkiem wtorków oraz 1 maja, 14 lipca i 25 grudnia
Ceny: bilet normalny: 9.00 €, ulgowy: 6.50 €, wstęp wolny w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.
www.musee-orangerie.fr

b2ap3_thumbnail_Renoir.gif

Centrum Pompidou
Następnym etapem mojej wędrówki było Centrum Sztuki Współczesnej im. Georgesa Pompidou w dzielnicy Beaubourg. Z Oranżerii do Centrum można dojechać metrem lub dojść piechotą przez ogrody Tuileries, a później wzdłuż północnej fasady Luwru. Centrum obejmuje Muzeum Sztuki Współczesnej oraz największą bibliotekę publiczną w Paryżu umieszczone w budynku udostępnionym publiczności w 1977 rok.

Obiekt przyciąga uwagę swoją nietuzinkową architekturą na styku stylów high-tech i brutalizmu. W galerii odnajdziemy dzieła artystów takich jak Jackson Pollock, Henri Matisse, Picasso, Juan Miró czy bardziej współczesnych jak Jhoseph Beuys, Olafour Eliason, Paweł Althamer. Karta Paris Museum pass umożliwia wejście na stałe ekspozycje umieszczone na  piętrach od 3 do 6. Do galeri zaprowadzi nas klatka schodowa biegnąca po zewnętrznej elewacji budynku, osłonięta przezroczystym pleksiglasem. Na 5 piętrze znajdziemy tarasy widokowe, niestety zimą zamknięte.
Wstęp do muzeum i wszystkich płatnych ekspozycji:
€10 – dorośli, €8 – studenci, €0 - osoby do 18 lat, bezrobotni, wstęp wolny w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.
Godziny otwarcia: codziennie oprócz wtorków, 11.00 - 21.00, zamknięte 1. maja
www.centrepompidou.fr

b2ap3_thumbnail_Sacre-cour_20150729-080820_1.jpg

Po wizycie w Centrum można sie udać do pobliskiego centrum handlowego umieszczonego w miejscu dawnych hal targowych Les Halles, pojechać metrem na plac Pigalle, a stamtąd do Sacre Coeur lub po prostu odpocząćw w jednej z okolicznych kawiarenek.

Komunikacja miejska
Jak już wspomniałam wcześniej, większość słynnych muzeów i zabytków można zobaczyć spacerując wzdłuż Sekwany, jednakże dla tych, którzy w krótkim czasie chcieliby zobaczyć jak najwięcej miejsc dobrym rozwiązaniem jest karnet 10 biletów na metro za 14, 10 €. Bilet jednorazow kosztuje 1,80 €. Taki bilet uprawnia do przejazdów z przesiadkami, metrem, tramwajem, autobusem RER w 1/2 strefie oraz kolejką  na Montmartre (le funiculaire de Montmartre) w ciągu 1h i 30 minut. Taki bilet należy kasować za każdym razem przy wsiadaniu do pojazdu. Więcej informacji o karnetach i biletach miejskich  tutaj.

b2ap3_thumbnail_Zdjcie2964.gif

Reportaż z pierwszego dnia w Paryżu znajdziecie w tym wpisie.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!