Co powiesz na ważenie przed lotem? Finnair zważy cię przed wejściem do samolotu

Aircraft-or-business-travel-concept-shutterstock_375122986-1

Finnair zamierza ważyć pasażerów przed wejściem na pokład samolotów. Wymagana jest ich wcześniejsza zgoda, ale linia lotnicza szacuje, że około 150 pasażerów podczas każdego lotu zdecyduje się na ważenie wraz ze swoim bagażem.

Być może jest to dla niektórych szokująca informacja, ale Finnair tłumaczy taką politykę względami bezpieczeństwa. Po ważeniu łatwiej będzie ustalić konkretną wagę zapełnionej maszyny oraz odpowiednio rozłożyć ciężar, by lot stał się bardziej wydajny.

Zbieranie danych dotyczących wagi pasażerów oraz ich bagażu będzie pełniło ważną funkcję w kolejnych latach. Dzięki temu Finnair zamierza ustalać rozkład walizek w lukach bagażowych. Dla linii lotniczej pochodzącej z Finlandii dane wagowe zmieniają się wraz z porami roku. Podobnie jak w Polsce, zimą pasażerowie ważą o wiele więcej niż w lecie, bo konieczne jest zabranie ze sobą cięższych ubrań, butów, etc. Ich bagaże również ważą więcej.

Finnair nie jest pierwszą linią lotniczą, która będzie ważyła pasażerów. W 2015 roku na ten sam pomysł wpadły Uzbekistan Airways. One również zbierały w ten sposób dane mające usprawnić funkcjonowanie linii. O krok dalej posunęły się Samoa Air w 2013 roku. Zostały one pierwszą linią lotniczą na świecie, która zaczęła naliczać opłaty nie za miejsce w samolocie, a za wagę pasażera.

Fot. Shutterstock 

polskazachwyca.pl

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!