Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Akshardham New Delhi
Świątynia Akshardham w Delhi
fot. RusBowling

Delhi ma podobno ponad 5 tys. lat i wspólnie z Damaszkiem uznawane jest za najstarsze istniejące miasto na świecie. Mówi się, że na przestrzeni 50 wieków swojego istnienia zostało zniszczone i odbudowane aż 11 razy.

Delhi jest stolicą i trzecim pod względem wielkości miastem Indii, a także głównym ośrodkiem przemysłowym na północy kraju. Dzisiejszy obraz miasta dalece odbiega od stereotypu światowej metropolii. Z jednej strony, Delhi przepełnione jest liczącymi tysiące lat zabytkami, z drugiej, to zatłoczony, zakorkowany i przeludniony moloch, w którego centrum wyrastają wieżowce największych światowych korporacji przemysłowych i teleinformatycznych. Innowacyjność idzie tutaj w parze z mało nowoczesnym myśleniem, wynikającym gółwnie z tradycji, religii czy systemu kastowego (mimo oficjalnego zniesienia), na którym przez wieki oparte było społeczeństwo Indii. Miasto wieżowców i autostrad w budowie pełne jest świętych krów, wołów, a obecność spacerującego ulicą słonia obok korporacyjnej limuzyny szokuje jedynie turystów.

 

Historia

Delhi, choć dla wielu mało atrakcyjnie turystyczne, może fascynować historią. Mimo że niegdyś nie było stolicą Indii, zawsze odgrywało ważną rolę w historii kraju. Epicka "Mahabharata" sprzed ponad 3 tys. lat wzmiankuje o osadzie Indraprastha, położonej mniej więcej na terenie obecnego Delhi. Ponad 2 tys. lat temu stolicą królestwa cesarza Aśoki była Pataliputra (niedaleko dzisiejszej Patny).

Na obszarze Delhi przez tysiąclecia wybudowano obok siebie lub na sobie siedem miast Delhi. Pierwsze z tych miast o nazwie Indraprastha założono w 1200 roku p.n.e. jako stolicę państwa Pandawów. Początki współczesnego Delhi natomiast wiążą się z miastem Lal Kot założonym w 736 roku p. n. e. przez klan Radźputów Tomara. Od 1192 roku, tj. po zdobyciu i zajęciu Delhi przez Mohammada Ghoriego, miastem rządzili muzułmanie. Powołany w 1206 roku Sułtanat Dehlijski przetrwał do najazdu Mogołów w 1526 roku. W latach 1206-1526 Delhi było stolicą sułtanatu rządzącego niemal całymi Indiami. Wówczas wybudowano forty, które są częścią siedmiu miast Delhi. Z okresu rządów Mogołów pochodzą takie zabytki Delhi, jak Czerwony Fort i meczet Dżami Masjid, a także „siódme miasto Delhi” (Stare Delhi). W 1803 roku Delhi zostało zdobyte przez wojska brytyjskie. W sto lat później Brytyjczycy, burząc częściowo Stare Delhi, rozpoczęli budowę Nowego Delhi wg projektu brytyjskich architektów. W 1931 roku Nowe Delhi uznano za stolicę Indii Brytyjskich, a w 1947 roku niepodległych Indii.

Dzięki swej wyjątkowej historii Delhi, mimo że nie przypomina niczym europejskiego miasta, może się poszczycić wieloma ciekawymi miejscami godnymi zwiedzania. W Starym Delhi, które od XVII do XIX wieku było stolicą muzułmańskich Indii, znajduje się wiele meczetów, fortów i innych zabytków z tego okresu. Z kolei w rozległym i przestronnym Nowym Delhi, niegdyś głównym mieście Brytyjskiego Imperium, można znaleźć wszystkie budynki rządowe i ambasady. Miasto jest także, co oczywiste, centrum administracji państwowej oraz pełni rolę głównego węzła komunikacyjnego – ma jeden z najbardziej ruchliwych międzynarodowych portów lotniczych Indii. Z drugiej jednak strony, stale rozrastające się ubogie dzielnice i slumsy okalają miasto ze wszystkich stron.

Warto pamiętać, że pomimo swej odmienności od znanych nam standardów, Delhi to wbrew wszystkiemu nowoczesna metropolia, miasto uniwersyteckie, z licznymi teatrami, galeriami, muzeami i zabytkami z okresu Wielkich Mogołów. Mimo to, choć miasto przoduje w rozwoju technologii informacyjnej i telekomunikacyjnej, turystów raczej nie ciekawi jego biznesowe oblicze. To, czego oczekują po wizycie w stolicy mistycznych Indii, to egzotyka, niespotykana nigdzie indziej, a tu obecna niemal na każdym rogu ulicy czy progu hinduistycznej świątyni.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Najlepsze okazje

Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 119 Sprawdź Tanie loty na greckie wyspy! Zakręci Wam się w głowie od tego piękna12 ofert od 277 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 112 Sprawdź Planujesz wakacje w czerwcu? Znajdź idealną propozycję lotu dla siebie!30 ofert od 119 Sprawdź

Znajdź i zarezerwuj tanie loty

Jak znaleźć tanie loty?

Bilety lotnicze dobrze jest rezerwować z 2-3 miesięcznym wyprzedzeniem. Często się zdarza, że im bliżej daty wylotu i im mniej miejsc w samolocie, tym cena jest wyższa. Wyjątkiem są sytuacje, gdy linia lotnicza ma dużo niesprzedanych miejsc w samolocie i wręcz obniża cenę przed wylotem, aby wypełnić wolne miejsca. Łatwiej znaleźć tanie loty na nowych, jeszcze mało popularnych kierunkach, gdy linie lotnicze stosują promocyjne taryfy. Podobnie jest z terminami. W niskim sezonie o wiele łatwiej o tanie latanie niż w szczycie sezonu.

Jeśli szukasz tanich lotów, warto też śledzić grupy w mediach społecznościowych poświęcone znajdowaniu promocji lotniczych, a także zaglądać do naszej sekcji OKAZJE, w której pojawiają się najniższe znalezione przez nas ceny biletów lotniczych.

Co nas wyróżnia?

Serwis Tanie-Loty.pl istnieje od 2006 roku, a naszą miłością są podróże. Codziennie śledzimy oferty linii lotniczych w poszukiwaniu niskich cen lotów. Prowadzimy jeden z najpopularniejszych w kraju fanpage na Facebooku, gdzie na bieżąco informujemy i inspirujemy do wyruszenia w podróż. Stworzyliśmy unikalny system informatyczny, który na bieżąco przeszukuje ceny biletów, pomagając w znalezieniu prawdziwych okazji na tanie loty.

We współpracy z wiodącymi biurami podróży umożliwiamy bezproblemową rezerwację biletów lotniczych, hoteli, wycieczek i innych usług turystycznych, oferując wygodne metody płatności, w tym zakup na raty. Zapraszamy do korzystania z ogromnych zasobów serwisu i mamy nadzieję, że pomożemy spełnić Twoje podróżnicze marzenia!