Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Ta aplikacja pozwoli Ci śledzić św. Mikołaja na bieżąco

Ta aplikacja pozwoli Ci śledzić św. Mikołaja na bieżąco

Znudziło się już Wam zwiedzanie zabytków, wylegiwanie na plaży i przeciskanie przez gęsty tłum turystów? Jeśli w trakcie tegorocznych wakacji chcecie odkryć dziką naturę, podziwiać wspaniałą scenerię nietkniętą ręką człowieka, koniecznie musicie odwiedzić jeden z listy najbardziej niezwykłych europejskich parków narodowych. 

Parki Narodowe są enklawami, powołanymi po to, aby chronić środowisko naturalne wraz z jego wyjątkowymi walorami. Na całym świecie istnieje ponad 7 000 parków narodowych i wiele spośród tych najpiękniejszych znajduje się w Europie. Oto krótki przewodnik po miejscach, w których wciąż możemy podziwiać przyrodę dziką i nietkniętą.

Park Narodowy Jezior Plitwickich

b2ap3_thumbnail_Plitvice-Lakes-National-Park-shutterstock_65988730_small.jpg

Jeziora Plitwickie to naturalny skarb Chorwacji i jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych kraju. W sezonie kaskadowe jeziora ogląda nawet kilka tysięcy turystów dziennie. Park Narodowy został tu utworzony w 1949 roku i obejmuje w sumie 16 jezior, wodospady oraz jaskinie. Ten wspaniały krajobraz jest udostępniony dla zwiedzających na specjalnie w tym celu wytyczonych trasach, a ich długość oraz trudność jest zróżnicowana. Lazurowe jeziora otoczone są przez skaliste zbocza porośnięte gęstą roślinnością, w której dominują przede wszystkim buki. Jednak pośród gęstej zieleni można dostrzec bajecznie kolorowe rośliny storczykowate, które występują w liczbie ponad 50 gatunków. Na terenie parku znajduje się także liczący 78 metrów wysokości wodospad Veliki slap.

Park Narodowy Szwajcarii Saksońskiej

b2ap3_thumbnail_view-of-the-basteibrucke-54738_1280.jpg

Wbrew nazwie, Park Narodowy Szwajcarii Saksońskiej leży w południowo-wschodnich Niemczech i graniczy z innym parkiem narodowym – czeską Szwajcarią. Jest to niesamowita kraina formacji skalnych o dramatycznych, ale bardzo malowniczych kształtach, wzgórz i bujnej roślinności. Stanowi prawdziwy raj nie tylko dla wielbicieli wspinaczki, mających tu do pokonania ponad 700 formacji o różnych skalach trudności. To także idealne miejsce na pieszą wędrówkę pośród skalnych ścian lub rowerową przejażdżkę. Najpopularniejszą atrakcją turystyczną w Parku jest formacja skalna o nazwie Baszta, pod którą biegnie most znajdujący się na wysokości 110 metrów n.p.m. Rozpościera się z niego wspaniały widok na Park oraz Góry Połabskie.

Park Narodowy Triglav - Słowenia

b2ap3_thumbnail_swan-694887_1280.jpg

Jedyny park narodowy w Słowenii rozciąga się na zboczach Alp Julijskich. Można tu podziwiać wspaniały górski krajobraz, poprzecinany jeziorami polodowcowymi, w których wodach odbijają się okoliczne szczyty. Zwiedzanie Parku najlepiej zacząć od jeziora Bled, które znajduje się niemalże na samym jego skraju, a które stanowi czynne kąpielisko. Jest to atrakcja warta uwagi nie tylko przez wzgląd na piękne położenie i usytuowany na środku jeziora na niewielkiej wysepce malowniczy kościół. Na popularność jeziora Bled ogromny wpływ ma fakt, że jedynym źródłem zasilającym jego wody są źródła termalne. W efekcie temperatura wody sięga nawet 26 stopni, co czyni to jezioro jednym z najcieplejszych alpejskich zbiorników. W samym Parku znajduje się Jezioro Bohinjsko, które jest równie malowniczo położone. Tutejsze górskie rzeki, formacje skalne i bujną roślinność można podziwiać z doskonale przygotowanych tras, a także uczestniczyć w spływach kajakowych.

Park Narodowy Oulanka, Finlandia

b2ap3_thumbnail_4823299982_8dc24992bc_b.jpg

Zdjęcie: Heather Sunderland, (CC BY 2.0), flickr.com

Założony w 1956 roku park Oulanka znajduje się na granicy Laponii. Jego wyjątkowy krajobraz charakteryzuje się przede wszystkim wyjątkową roślinnością, kanionami, wodospadami oraz wiszącymi nad korytami rzek mostami. Jest doskonale przygotowany dla zwiedzających, znajdują się tu świetnie przygotowane trasy oraz drewniane chaty noclegowe, w których wytrwalsi wędrowcy mogą spędzić noc. Przez park Oulanka biegną dwa szczególnie słynne szlaki – tzw. Karhunkierros (szlak niedźwiedzia) oraz Pieni Karhunkierros (mały szlak niedźwiedzia). Trasy liczące odpowiednio 80 i 12 kilometrów wiodą przez najpiękniejsze części parku, a dłuższa wykracza poza niego. Pięknie położone szlaki dostarczają niezapomnianych wrażeni, płynących zwłaszcza z wyjątkowego ukształtowania terenu – licznych kanionów, spienionych rzek, wodospadów czy terenów bagnistych.

Park Narodowy Sarek, Szwecja

b2ap3_thumbnail_6262818389_b8f3f8dc83_b.jpg

Zdjęcie: Kitty Terwolbeck, (CC BY 2.0), flickr.com

Zwiedzanie jednego z najstarszych parków narodowych w Europie to wyzwanie dla prawdziwych wielbicieli przygody i włóczęgi w górskim terenie. Park Narodowy Sarek został utworzony w 1909 roku i nie uświadczymy w nim rozwiniętej infrastruktury turystycznej. Odwiedzającym park zaleca się posiadanie umiejętności czytania mapy oraz poruszania się w terenie górskim. Znajduje się tu ponad 200 szczytów sięgających 1 800 metrów n.p.m., lodowce, spienione rzeki z przerzuconymi nad nimi kładkami i pomostami. Najbardziej górzysty park narodowy w Szwecji jest miejscem idealnym dla doświadczonych turystów, którzy chcieliby zakosztować klimatu wysokogórskich wypraw i przy okazji podziwiać nietknięty krajobraz alpejski tego regionu Gór Skandynawskich.

Park Narodowy Port-Cros, Francja

b2ap3_thumbnail_11373835065_b0ec584c40_k.jpg

Zdjęcie: Loic Lasek, (CC BY 2.0), flickr.com

Na niewielkim archipelagu, tuż przy francuskim Lazurowym Wybrzeżu, mieści się niesamowity skrawek przyrody nieskażonej ingerencją człowieka. Na wyspie Port-Cros i częściowo Porquerolles na pagórkowatych, porośniętych bujną roślinnością terenach można podziwiać nie tylko piękne widoki na spienione wody Morza Śródziemnego, ale przy odrobinie szczęścia podpatrzeć tutejszą faunę. Obszar chroniony rozciąga się także na przybrzeżne wody, dlatego jest to szczególnie interesujące miejsce do podpatrywania podwodnego świata podczas nurkowania z rurką.

Park Narodowy Rago, Norwegia

b2ap3_thumbnail_15457794987_21cbda3897_o.jpg

Zdjęcie: Indrik Myneur, (CC BY 2.0), flickr.com

To najbardziej dziki i niedostępny park narodowy w Norwegii. Dominuje tu górski krajobraz – wysokie szczyty, strome wąwozy i wodospady, przez co jest to doskonałe miejsce dla wszystkich wielbicieli górskiej przyrody. Wytyczono tu szlaki o różnych poziomach trudności, z których można podziwiać ten wyjątkowy krajobraz. Popularną formą zwiedzania Parku są kilkudniowe biwaki, jednak wymagają one pewnego doświadczenia turystycznego posiadania odpowiedniego sprzętu, ponieważ pogoda potrafi być tu bardzo kapryśna.

Białowieski Park Narodowy

b2ap3_thumbnail_640px-Rezerwat_ochrony_scisej_BPN_11.jpg

Autor: Lilly M (Praca własna) [CC BY-SA 3.0], Wikimedia Commons

Drugi utworzony w Polsce park narodowy to miejsce szczególne nie tylko w naszym kraju, ale także w Europie. Powstał w celu ochrony najlepiej zachowanego fragmentu Puszczy Białowieskiej, w którym wciąż można podziwiać fragmenty lasu pierwotnego, czyli takiego który nawet w najmniejszy sposób nie został poddany ingerencji człowieka. To ostatnie takie miejsce na Starym Kontynencie, które dodatkowo odznacza się wyjątkowymi walorami historycznymi oraz największą wolnożyjącą populacją żubra. Na terenie parku wytyczono szlaki rowerowe i piesze, jednak niektóre części można zwiedzać jedynie z licencjonowanym przewodnikiem.

Gdzie lecieć w październiku? 5 idealnych kierunków

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Najlepsze okazje

Czas pomyśleć o MAJÓWCE! Sprawdź okazje na długi weekend!7 ofert od 376 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 99 Sprawdź Tanie loty na greckie wyspy! Zakręci Wam się w głowie od tego piękna12 ofert od 332 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 112 Sprawdź