1 pasażer
 • Dorośli-1+
 • Dzieci-0+
 • Wiek dziecka 1-8+
 • Wiek dziecka 2-8+
 • Wiek dziecka 3-8+
 • Wiek dziecka 4-8+
 • Wiek dziecka 5-8+
 • Wiek dziecka 6-8+
Szukaj
przelot złożony

Kultura i obyczaje na świecie

Obyczaje na świecie potrafią zaskakiwać i zachwycać
Fot.freebird (bobinson)

Podróże to obecnie modny sposób spędzania wolnego czasu – coraz więcej osób przemieszcza się pomiędzy najbardziej odległymi zakątkami naszej planety. Dopiero gdy wyruszymy z domu zaczynamy zdawać sobie sprawę, jak względne i diametralnie różne są ludzkie zachowana i przyzwyczajenia. Kultura decyduje o podejściu do najprostszych codziennych sytuacji, różnym statusie płci, czy wreszcie o tym, co jest akceptowane a co nie. Niemal każdy aspekt życia regulowany jest przez kulturę, w której żyjemy. Opuszczając nasz europejski krąg kulturowy trzeba wiedzieć, że to co u nas jest oczywistością w innej części globu może być nietaktem lub wręcz grubiaństwem. Najważniejsze reguły rządzące savoir-vivre na świecie warto poznać jeszcze zanim wyruszymy z domu!

Kultura zachodnia

savoir-vivre
Zasady etykiety dotyczą każdego aspektu życia
Fot.Mystic Country CT

Z prawidłami rządzącymi zachowaniem w kulturze zachodniej spotykamy się na co dzień. Uznaje się, że jej reguły obowiązują w Europie, a w nieco zmodyfikowanej formie także w Ameryce Północnej oraz Australii.

Reguł rządzących naszym zachowaniem jest mnóstwo, jednak wpajane nam od dziecka przez rodziców po prostu stają się oczywistością i zwykle nie uświadamiamy sobie ich istnienia. Obyczaje i etykieta regulują takie aspekty życia jak: spożywanie posiłków, ubiór, rozmowy, kontakty z odmienną płcią, tabu, interakcje z otoczeniem. Zazwyczaj wiemy jak się zachować, co wypada a co nie – w razie wątpliwości można zasięgnąć porady ekspertów od etykiety, dla wielu osób dobre maniery to prawdziwa pasja...

Bliski Wschód

Kultura-bliski_wschd
Bliski Wschód - ojczyzna niezwykłych ludzi
Fot.Danel Solabarrieta

Pojęcie Bliski Wschód określa rejon świata znajdujący się na styku aż trzech kontynentów: Afryki, Azji oraz Europy. Od wieków jest to jedno z najważniejszych skrzyżowań szlaków handlowych i turystycznych, toteż powstała tu niezwykła kultura, łącząca wpływy i tradycje wielu regionów. Większość krajów Bliskiego Wschodu, to państwa islamskie i, mimo że zdarzają się tu skupiska innych wyznań, muzułmanów jest zdecydowanie najwięcej. Silnie patriarchalna kultura krajów arabskich zdecydowanie różni się od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni w Europie. Poza tym obowiązuje tutaj wiele zasad, które w naszym kręgu kulturowym są nieznane.

Podstawową i najbardziej wyraźną zasadą jest skromne zachowanie i ubiór (zwłaszcza u kobiet) oraz przestrzeganie ścisłej separacji obu płci w życiu codziennym. Prawo pod tym względem jest surowe i często pozwala na wspólne przebywanie tylko małżonkom oraz rodzinie. Oczywiście nigdy nie wolno przeszkadzać muzułmanom w modlitwie, religia zobowiązuje ich do regularnego oddawania czci Bogu, pięciokrotnie w ciągu dnia. Starają się oni czynić to w świątyniach, jednak jeśli nie ma takiej możliwości, modlą się tam, gdzie akurat się znajdują.

W miejscach publicznych nie wolno palić ani pić alkoholu, który jest w krajach islamskich zakazaną  używką, lepiej też unikać prezentowania symboli religijnych innych niż muzułmańskie. Wszystkie czynności dnia codziennego wykonywać należy prawą ręką, ponieważ lewa uważana jest za nieczystą. Na porządku dziennym jest tutaj targowanie się, a utrzymywanie kontaktu wzrokowego z rozmówcą jest wymagane. Pośpiech, spoglądanie na zegarek lub co gorsza - poganianie innych jest traktowanie jako poważne uchybienie wobec zasad etykiety.

Więcej o tym regionie świata można dowiedzieć się z artykułu: Kultura i obyczaje: Bliski Wschód.

Daleki Wschód

Kultura-mandala
Tradycyjna mandala z piasku
Fot.kellygifford

Daleki Wschód to określenie dość nieścisłe. Tradycyjnie do obszaru dalekowschodniego zalicza się następujące państwa: Japonia, Korea Północna i Południowa, Chiny, czasem również Mongolia, kraje Azji Południowo–Wschodniej i Półwyspu Indochińskiego, a także część Rosji najbardziej wysuniętą na wschód.

Azjaci to powściągliwi ludzie, bardziej niż emocje cenią racjonalizm – wybuchy entuzjazmu, głośne zachowanie lub zbytnie rozluźnienie manier nie są dobrze widziane. Cechą tej kultury jest też silna hierarchiczność oraz ogromny szacunek dla ludzi starszych, doświadczonych oraz odnoszących sukcesy. Wprawdzie pod względem prawnym status kobiet i mężczyzn jest równy, jednak obyczaj nakazuje kobietom pozycję podległą, zależność od mężczyzn oraz skupienie uwagi przede wszystkim na domu i rodzinie.

Warto pamiętać, że w większości krajów posiłki spożywa się pałeczkami, a zachowanie przy stole jest swobodne i głośne, bekanie czy siorbanie to objaw apetytu i smakowitości potraw, jedynie Japonia hołduje w tym względzie zasadom kultury zachodniej. Chcąc uniknąć rozczarowań i nieprzyjemności, nie zamawiamy posiłków w przydrożnych restauracjach i jadłodajniach, zawsze przed konsumpcją pytamy, z czego zrobiony został posiłek.

Więcej o tym regionie świata można dowiedzieć się z artykułu: Kultura i obyczaje: Daleki Wschód. Warto też zapoznać się z bardziej szczegółowymi informacjami dotyczącymi Chin i Japonii, które umieszczono w artykule Kultura i obyczaje: Chiny i Japonia.

Ameryka Północna

Kultura-USA
Amerykańska mieszanka kultur
Fot.andybrannan

Ameryka Północna to głównie trzy kraje i trzy odmienne typy obyczajowości. Położona na północy Kanada – kraj ceniący stateczność, opanowanie i przewidywalność, niezwykle różnorodne Stany Zjednoczone oraz położony na południu Meksyk, słynący z iście latynoskiej mentalności.

Koniecznie trzeba te kraje rozpatrywać osobno, bo chociaż sąsiadują z sobą, to różnice między mentalnością i obyczajami są ogromne. Stany Zjednoczone to kraj zdobywców.Teraz nie ma już prawdziwych pionierów, jednak etos bohaterskiej postawy pozostał, obecnie realizuje się go głównie poprzez osobisty sukces. W cenie jest również indywidualizm – lepiej wyróżniać się z tłumu niż z nim zlewać.

Amerykańskim zwyczajem jest również pogodne usposobienie, nawet w obliczu problemów na pytanie „co u ciebie?” nie wypada odpowiedzieć inaczej niż „dobrze” lub „świetnie”, nikogo nie dziwi również serdeczny kontakt i rozmowa pomiędzy obcymi ludźmi np. w windzie czy poczekalni.

Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych to prawdziwi patrioci, są naprawdę związani ze swoim krajem, kochają go i doceniają, większość z nich uważa, że USA to najlepsze miejsce pod słońcem. Stany to chyba najbardziej różnorodny kraj na świecie, a tutejsi mieszkańcy stanowią mieszankę wszystkich narodów świata, dlatego też tolerancja jest tutaj niemal religią. Z USA sąsiaduje Kanada, co nie oznacza, że te państwa stanowią jednorodny obyczajowo obszar. Choć w obu państwach mówi się po angielsku, bardzo się od siebie różnią.

Kanadyjczycy są bardzo wyczuleni na porównania ich kraju do Stanów Zjednoczonych. Kanada to kraj wysportowanych ludzi, kochających swoja dziką przyrodę. Chętnie korzystają oni z uroków weekendowych wypadów w góry i możliwości spędzania czasu z rodziną na świeżym powietrzu.

Kanada to kraj traperów, myśliwych, pionierów, ludzi odważnych i nieugiętych, którzy na co dzień walczą z nieprzyjazną naturą, próżno tu szukać mazgajów i ciamajd. Poza tym Kanada bardziej podobna jest do Wielkiej Brytanii lub Francji, generalnie zastosowanie mają tu zasady savoir-vivre i zwyczaje kraju, którego wpływy przeważają na danym obszarze. Jeśli natomiast chodzi o Meksyk, to jego mieszkańcy zdecydowanie bardziej podobni są do Latynosów z Ameryki Południowej i Środkowej niż do anglojęzycznych sąsiadów.

Więcej o tym regionie świata można dowiedzieć się z artykułu: Kultura i obyczaje: Ameryka Północna.

Ameryka Środkowa i Południowa

Kultura-latino
Latynosi kochają taniec i muzykę
Fot.Alex E. Proimos

Latynosi są radośni, spontaniczni, uśmiechnięci i zadowoleni z życia, co może być zaskakujące dla Europejczyka, dla którego większość z nich nie ma powodów do optymizmu. Konsekwencją luźnego podejścia do życia jest także swobodne traktowanie czasu – spóźnialstwo jest tu na porządku dziennym.

Fiesta to z pewnością jedno z ulubionych słów mieszkańców Ameryki Południowej – każda okazja do zabawy jest dobra, najlepiej jeśli można się pobawić w większym gronie, przy głośnej muzyce. Latynosi swój zachwyt nad kobiecymi urokami wyrażają głośno i czasem w dość niewybrednych słowach. Niewątpliwą zaletą tych zaczepek jest fakt, że komplementowane są po równo wszystkie kobiety, o każdym typie urody czy figury.

Latynoscy mężczyźni to w przeważającej większości macho – chcą dominować, zwyciężać, mieć rację i uwodzić kobiety, nie jest to poza, a raczej głęboko utrwalony społeczny stereotyp, który realizują.

Uczuciowe, kochliwe i entuzjastyczne Latynoski chętnie oglądają opery mydlane i jak w serialu, tak i w życiu – kochają do grobowej deski, nienawidzą z całego serca, są zazdrosne i zaborcze, a uczucia wyrażają z emfazą. Mężczyźni natomiast obowiązkowo interesują się piłką nożną.

Więcej o tym regionie świata można dowiedzieć się z artykułu: Kultura i obyczaje: Ameryka  Środkowa i Południowa.

Afryka

Kultura-afryka
Uliczne życie Etiopii
Fot.Ahron de Leeuw

Pod względem finansowym sytuacja większości mieszkańców Afryki jest porównywalna lub gorsza od poziomu życia Latynosów. Afryka to najbiedniejszy kontynent, a jego populacja jest bardzo młoda – ponad połowa ludności ma mniej niż 18 lat, a na dodatek nękana jest przez głód, pragnienie i choroby. Najgorsza sytuacja jest w centralnej części Afryki, gdzie ludność musi zmagać się z wojskowymi przewrotami, żelaznymi reżimami, dyktaturą, niepewną sytuacją i działaniami zbrojnymi.

Z drugiej jednak strony nie ma kontynentu tak niezwykłego i barwnego jak Afryka. To niezwykłe miejsce, pełne dzikich zwierząt, zapierających dech w piersiach krajobrazów i ogromnej różnorodności. Plemienne kultury wyparte w innych częściach świata przez silne wpływy amerykańskie tutaj podziwiać można w wielkiej różnorodności. Szamani, czarownice, voodoo – wszystko to można spotkać w Afryce. Setki plemion i dialektów, różnorodne zachowania i zwyczaje, nieskażona przyroda i niezwykła gościnność to skarby tego kontynentu. Trzeba tylko zadać sobie trochę trudu by nie tylko patrzeć, ale także starać się poznać i zrozumieć tutejszych mieszkańców - wtedy wycieczka na Czarny Ląd z pewnością pozostanie niezapomnianym doświadczeniem.

Więcej o tym regionie świata można dowiedzieć się z artykułu: Kultura i obyczaje: Afryka.

 

Najczęściej czytane

 • HIT! Tanie loty do Rzymu! Tylko 80 zł w dwie strony! 16 listopada 2015, 18:19Promocje HIT! Tanie loty do Rzymu! Tylko 80 zł w dwie strony! Rzym z Poznania w rewelacyjnej cenie! Podróż do Rzymu to na pewno dobry pomysł! Ponownie zapraszamy do wiecznego miasta, które przecież nie bez powodu od wieków przyciąga artystów, historyków, podróżników i… Czytaj całość
 • Bangkok za 1823 zł z Warszawy! 14 listopada 2015, 14:45Promocje Bangkok za 1823 zł z Warszawy! ​Już teraz zaplanujcie przyszłoroczne wakacje w Tajlandii - jednym z najchętniej odwiedzanych krajów Azji, popularnym celu wypraw trampingowych, czy podróży poślubnych. Ciepły klimat, egzotyczna kultura oraz tropikalna przyroda. Dziesiątki wysp i wysepek, setki… Czytaj całość
 • Alicante z Krakowa za 178 zł! 14 listopada 2015, 12:45Promocje Alicante z Krakowa za 178 zł! 12 dni w Alicante z Krakowa w rewelacyjnej cenie!Za cały pobyt w Alicante zapłacimy 951 zł za osobę - cena obejmuje bilety lotnicze za 178 zł (Kraków - Alicante -… Czytaj całość
 • HIT! Tanie loty na Teneryfę - tylko 350 zł w dwie strony! 19 listopada 2015, 12:49Promocje HIT! Tanie loty na Teneryfę - tylko 350 zł w dwie strony! Teneryfa to największa i podobno najpiękniejsza z Wysp Kanaryjskich. Możecie tam polecieć jeszcze w grudniu bezpośrednio z Wrocławia za 350 zł! Cena jest dostępna dla wszystkich! Na miejscu polecamy zaś… Czytaj całość
 • Ogłoszenie wyników w konkursie 16 listopada 2015, 14:00Konkursy Ogłoszenie wyników w konkursie "Wszystkie smaki świata" ​Konkurs fotograficzny "Wszystkie smaki świata" z Masala - Smaki świata dobiegł końca. Dziękujemy Wam za 300 niesamowitych zgłoszeń - za nowe smaki, niezwykłe potrawy i zadziwiające jedzenie z różnych zakątków świata. Niektóre… Czytaj całość
 • Zimowa wyprzedaż w Ryanair! Bilety już od 39 zł! 17 listopada 2015, 12:28Aktualności Zimowa wyprzedaż w Ryanair! Bilety już od 39 zł! Ryanair  16 listopada wprowadził zimową wyprzedaż biletów w cenie 39 zł na ponad 450 trasach na podróż we wtorki, środy oraz czwartki od listopada 2015 r. do stycznia 2016 r. Bilety w cenie… Czytaj całość
Zobacz więcej

Skomentuj

Komentuj jako gość

Komentarze

 • Brak komentarzy