Co roku badany jest średni poziom bezpieczeństwa na świecie za pośrednictwem Globalnego Indeksu Pokoju (GPI). Tegoroczne wyniki pokazują, że spadł on po raz czwarty z rzędu – tym razem o 0,27 proc. 92 kraje odnotowały gorszy wynik, a tylko 71 poprawiło swoją ocenę rok do roku.

Global Peace Index 2018

Spadek poczucia bezpieczeństwa spowodowany jest przede wszystkim zwiększoną aktywnością terrorystyczną, większą liczbą uchodźców. Ważną rolę odgrywa tu też rosnący kryzys polityczny ogarniający Europę i Stany Zjednoczone. Ranking jest tworzony przez Instytut Ekonomii i Pokoju. Brane są pod uwagę 23 parametry ilościowe i jakościowe. Stopień pokoju określany jest w pięciostopniowej skali: bardzo wysoki, wysoki, średni, niski i bardzo niski. Badacze uzyskali wyniki, stosując trzy wyznaczniki: poziom bezpieczeństwa publicznego, trwający konflikt wewnętrzny lub międzynarodowy oraz stopień militaryzacji. Pokój jest czymś więcej niż brakiem przemocy. To też postawy, struktury i instytucje, które wspierają i podtrzymują bezpieczne poczucie społeczeństwa.

Polska w tym pięćdziesięciostopniowym rankingu zajęła 32. miejsce. Najgorsze ostatnie miejsca natomiast przypadły Syrii, Afganistanowi i Sudanowi Południowemu. Zobacz 20  najbezpieczniejszych krajów na świecie według Global Peace Index 2018. Spodziewasz się jakie państwo jest na szczycie rankingu? Podpowiemy tylko, że broni miejsca od 2008 roku.

Poprzedni

20. Mauritius

mauritius
Fot. Jorg Angeli/ Unslpash
Poprzedni

11 KOMENTARZE

    • Ranking jest tworzony przez Instytut Ekonomii i Pokoju, a nosi nazwę Global Peace Index. Jeśli coś jest dla Ciebie bzdetem, to zawsze można napisać do źródła

  1. W prawie każdym z tych miejsc były zamachy, na pierwszym miejscu kraj w którym prawie nikt nie mieszka troszkę śmieszny ten indeks

  2. „Global Peace Index – raport dotyczący stanu pokoju w poszczególnych państwach[1], przygotowywany przez australijski Institute for Economics and Peace i publikowany w Vision of Humanity[2]. Indeks mierzy stan pokoju na świecie według trzech kryteriów: poziomu bezpieczeństwa i ochrony społeczeństwa, zasięgu konfliktu krajowego lub międzynarodowego, oraz stopnia militaryzacji[1]. Raport jest publikowany w wersji pełnej i skróconej zawierającej najważniejsze dane[3]. ”

    Jak widzisz to że były zamachy to tylko część czynników wpływających na ogólną ocenę, do tego realne zagrożenie jest mniejsze od tego co wyobrażają sobie ludzie gdyż dochodzą emocje i brak logiki oraz opierania się na statystykach, jadąc na przykład do Niemiec masz dużo większą szansę na śmierć w wypadku samochodowym, niż na ucierpienie w zamachu terrorystycznym, niemniej wiele osób w ogóle zbagatelizuje to zagrożenie i będzie drżeć na myśl o możliwych strzelaninach nawet jeśli szansa na udział w takowej jest wielokrotnie mniejsza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here