Korfu – atrakcje nie do pominięcia (Top 10)

Stolica Wysp Jońskich znana jest z bujnej roślinności, doskonałego piwa, zatoki w kształcie serca oraz niezliczonych legend. Nic dziwnego, że miejsce to upodobali sobie cesarzowa Sissi, Lord Byron, a także twórcy przygód Jamesa Bonda. Poznajcie Korfu atrakcje największe w liczbie dziesięciu, dla których warto spędzić wakacje na tej niezwykłej wyspie.

1. Miasto Korfu

Sercem wyspy jest znajdująca się pośrodku wschodniego wybrzeża stolica, czyli miasto Korfu, które uchodzi za jedno z najbardziej eleganckich na wyspach greckich. Jednym z jego centralnych punktów jest Liston, gdzie skupia się życie miasta. Zarówno mieszkańcy, jak i turyści przesiadują w licznych restauracjach i barach pod arkadami. Miejsce jednak nie zawsze było dostępne dla wszystkich – w czasie okupacji weneckiej mogli tutaj przebywać jedynie arystokraci znajdujący się na liście uprawnionych, stąd nazwa miejsca. Jedną przecznicę za Listonem wznosi się kościół Agios Spiridion z XVI w., w którym przechowywana jest trumna ze szczątkami świętego i patrona wyspy. Na jego cześć niemal połowa mężczyzn nosi imię Spiros.

blank
Słynne arkady na Placu Liston w mieście Korfu. Fot. Envato

2. Parady muzyczne

Maszerująca przez miasteczko orkiestra nie jest niczym nadzwyczajnym dla mieszkańców Korfu. Takich zespołów na wyspie jest aż osiemnaście, z czego najstarszy i tym samym uważany za najważniejszy, ‘Old Philharmonic’ mieści się w stolicy. Filharmonię, do tej pory pełniącą także funkcję Akademii Muzycznej, założył w 1840 roku Nikolaos Mantzaros, twórca greckiego hymnu narodowego. Zaraz obok filharmonii mieści się Muzeum Muzyczne im. Mantzarosa, w którym zobaczycie m.in. jego fortepian, który posłużył do skomponowania najważniejszej pieśni narodowej. 

blank
Fot. Pixabay

3. Punkt widokowy Kanoni

Niecałą godzinę spacerem od miasta znajduje się słynny punkt widokowy – Kanoni (od umieszczonej na wzgórzu armaty), stanowiący jeden z najważniejszych symboli wyspy, z którego rozciąga się widok na niewielki klasztor żeński Vlacherna oraz Mysią Wyspę (Pontikonissi). Na Vlachernę – najczęściej fotografowany punkt na Korfu, prowadzi droga po grobli. Legenda głosi, że ta zielona wysepka to statek Odysa, który Posejdon zamienił w kamień. 

blank
Fot. Shutterstock

4. Letnia rezydencja Sissi

Po drugiej stronie zatoki znajduje się Mon Repos – willa zbudowana w 1831 roku dla Fredericka Adama – brytyjskiego lorda pełniącego na wyspie funkcję Wysokiego Komisarza. Posiadłość, otwartą dla zwiedzających, otacza piękny park z bujną roślinnością. Austriacka cesarzowa Elżbieta, potocznie zwana Sissi, zakochała się w tym miejscu i poleciła zbudowanie pałacu dla siebie. Tak powstał Achillion (ok. 12 km od miasta Korfu), który stanowił jej letnią rezydencję. Nazwa pałacyku nawiązuje do Achillesa, z którym cesarzowa utożsamiała ukochanego syna Rudolfa. Posesja oraz otaczające ją ogrody co roku przyciągają licznych turystów. Po wojnie przez pewien czas mieściło się tu kasyno, które posłużyło za scenerię w filmie o przygodach Bonda „Tylko dla twoich oczu”.

blank
Achillion – Pałac Sissi. Fot. Pixabay

5. Plaże wschodniego wybrzeża

Korfu słynie z pięknych piaszczystych plaż z lazurową wodą. Te zobaczycie głównie na wschodnim wybrzeżu. Na pewno warto wybrać się na północ od miasta Korfu do Barbati, Ipsos, Agios Stefanos, a także Kouloury czy Kalami. Popularnym kurortem jest Kerasia z piękną plażą, Kassiopi – doceniona w starożytności przez cesarzy, a także leżące na południu Lefkimmi i Kavos. Ostatnie dwa chętnie odwiedzane są przez młodych Brytyjczyków, którzy lubią ostro zaszaleć. Tu głównie koncentruje się życie nocne turystów na wyspie.

blank
Wybrzeże niedaleko Kassiopi. Fot. Envato

6. Kanał Miłości

Na północy wyspy w Sidari znajduje się Canal d’Amour, który w sierpniu przeżywa prawdziwe oblężenie. Z miejscem wiąże się kilka legend. Jedna z nich mówi, że para, która razem wpłynie do kanału, pozostanie razem do końca życia. Inna opowiada, że każda niezamężna kobieta, która przepłynie kanał, myśląc o mężczyźnie swoich marzeń, spotka go na tych samych wakacjach. Tę drugą legendę wymyślili tzw. kamaki, czyli greccy playboye polujący na turystki. 

blank
Kanał miłości. Fot. Shutterstock

7. Mikrobrowar Corfu Beer

W północno-zachodniej części wyspy znajduje się miejscowość Arillas słynąca z licznych centrów holistycznych oraz mikrobrowaru Corfu Beer, gdzie powstaje doskonałe, niepasteryzowane piwo. Produkcja nie jest duża, ale jak podkreślają właściciele, zależało im na stworzeniu unikalnego produktu, a nie dotarciu do masowego odbiorcy. Warto się tu wybrać, szczególnie pod koniec września, gdy odbywa się kilkudniowy festiwal piwa. Prócz świetnej atmosfery – i rzecz jasna piwa – na gości czekają koncerty i dużo dobrego jedzenia.

blank
Fot. Christos-Semertzidis/ Flickr

8. Zatoka w kształcie serca

Leżąca na zachodnim wybrzeżu Paleokastritsa to niezwykle urokliwa miejscowość otoczona przez wzgórza i skały. Ponoć właśnie tutaj sztorm wyrzucił Odysa na brzeg, gdzie znalazła go córka władcy Feaków, który pomógł mu powrócić na Itakę. Wody mieniące się wieloma odcieniami turkusu oraz otoczenie skalistych szczytów przyciągają w sezonie mnóstwo turystów i wtedy okolica traci kameralny charakter. Przepiękną panoramę – zatoka układa się w kształt serca, można podziwiać z pobliskiej wioski Lakones, która znajduje się raptem kilometr od Paleokastritsy. Przy okazji polecam wstąpić do tawerny Castellino, gdzie będziecie mieli okazję spróbować doskonałej szarlotki z lodami waniliowymi.

blank
Widok z lotu ptaka na zatokę Paleokastritsa, w kształcie serca. Korfu. Fot. Envato

9. Najstarsza osada na wyspie

Osiem kościołów, parę tawern i tylko kilku stałych rezydentów. A to wszystko osadzone w scenerii ruin. Żeby się tu dostać, trzeba pokonać drogę pełną serpentyn. Palaia Peritheia to opuszczona wioska z XIII w. usytuowana na górze Pantokrator. Od lat 50-tych XX w. ponad setka domów popadła w ruinę, pozostało osiem kościołów zbudowanych w stylu bizantyjskim. To właśnie od nich pochodzi nazwa miejscowości, bo peritheia oznacza wokół kościołów. Wydawać by się mogło, że to miejsce zapomniane przez czas, ale warto tu przyjechać dla niezwykłej atmosfery oraz lokalnej potrawy – pastitsiady (makaron z mięsem koguta w sosie pomidorowym) serwowanej w Ognistra Taverna stanowiącej niegdyś dom mieszkalny.

blank
Fot. Pixabay

10. Wycieczka na Paksos

Zielona i górzysta Paksos to najmniejsza z Wysp Jońskich. Zgodnie z mitologią, została stworzona przez boga morza – Posejdona, który w okolicznych jaskiniach uwił miłosne gniazdko dla siebie i ukochanej żony Amfitryty. Miasteczko portowe Gaios, do którego cumują eleganckie jachty, wypełnione jest licznymi sklepami, butikami i restauracjami. Ale uwaga, ceny są dość wysokie. Paksos można zwiedzić w trakcie całodniowego rejsu, podobnie jak i błękitne groty oraz rajskie plaże. Do jednej z nich na Antipaksos, dostaniecie się tylko od strony morza. 

blank
Gaios na wyspie Paksos. Fot. Envato
Rodzinne Wakacje 2024
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Agnieszka Zawistowska
Agnieszka Zawistowska
Agnieszka Zawistowska – dziennikarka, podróżniczka, fotografka. Przez kilka lat związana z „Gazetą Wyborczą”. Obecnie freelancerka współpracująca z magazynami i portalami podróżniczymi oraz lifestylowymi. Autorka projektu „Akcja Grecja” (www.facebook.com/akcjagrecja), mającego na celu podpatrywanie życia i zwyczajów Greków, odkrywanie miejsc nieznanych turystom oraz poznawanie (nieraz bez opamiętania) lokalnej kuchni. Pomysł powstał przy współpracy z Ambasadą Grecji w Warszawie oraz dzięki wsparciu greckich regionów. Wyprawy zaowocowały licznymi publikacjami oraz napisaniem przewodników po Grecji.

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też