Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Jak zasnąć w nowym miejscu?

Jak zasnąć w nowym miejscu?

Masz problem z zaśnięciem pierwszej nocy po przybyciu w nowe miejsce? Nie martw się, nie jesteś jedyny. Przyczyną nie są niewygodne materace, czy zbyt wysokie poduszki. To twój własny superczujny mózg płata ci figle. Jednak można sobie z tym poradzić, wystarczy zastosować się do kilku zasad.

Problem ze spaniem poza domem

W najnowszym wydaniu Current Biology opublikowano badania dotyczące tego zjawiska. Okazuje się, że połowa twojego mózgu pozostaje stale czujna, kiedy zasypiasz w nowym miejscu. Takie zachowanie nasila się zwłaszcza podczas pierwszej nocy poza domem. Naukowcy z Uniwersytetu Browna doszli do takiego wniosku przeprowadzając badania na grupie osób, które zgodziły się na spanie w laboratorium snu.

Okazało się, że mimo stosunkowo mało komfortowej sytuacji, podczas której proces zasypiania jest monitorowany przez grupę naukowców, osoby biorące udział w badaniu miały problem z zaśnięciem tylko pierwszej nocy. Druga noc była już o wiele spokojniejsza.

Na czym polegały badania?

Naukowcy podłączyli badanych do urządzeń monitorujących pracę mózgu i puszczali im co jakiś czas ciche dźwięki. Badania wykazały, że podczas pierwszej nocy trwania eksperymentu lewa półkula mózgu reagowała zdecydowanie mocniej niż prawa. To właśnie lewa półkula jest odpowiedzialna za myślenie o zagrożeniu i bycie czujnym, dlatego dźwięki słyszane przez lewe ucho częściej były w stanie wybudzić ludzi ze snu. Natomiast już drugiej nocy, taka różnica w odbieraniu dźwięków przez półkule mózgowe zniknęła.

Ptasie móżdżki

Takie zachowanie może oznaczać, że nasze mózgi są podobne do mózgów ptasich. Ptaki potrafią podczas snu wyłączyć połowę mózgu, podczas gdy druga połowa czuwa. Można nawet powiedzieć, że śpią z jednym okiem otwartym.

Jak poradzić sobie z zasypianiem poza domem?

Jeśli często podróżujesz i powoduje to u ciebie stres, to brak snu może pogorszyć twoje samopoczucie. Dlatego warto stosować kilka skutecznych trików, które pomogą ci się uspokoić i usunąć z mózgu stan zagrożenia.

  1. Weź ze sobą swoją własną poduszkę. Znajomy zapach pomoże przekonać mózg, że tak naprawdę nie znajduje się daleko od domu, tylko we własnym łóżku. 
  2. Poszukaj hoteli, które choć odrobinę przypominają twoją własną sypialnię. 
  3. Zakładaj na oczy opaskę, a do uszu zatyczki. 
  4. Ściągnij na swój telefon aplikację, która będzie wysyłała uspokajające dźwięki. 
  5. Na co najmniej półtorej godziny przed położeniem się spać, wyłącz komputer i smartfona. Zimne światło z monitorów bardzo negatywnie wpływa na zasypianie. Dodatkowo, sprawdzanie e-maili czy wiadomości podnosi samoczynnie poziom stresu w organizmie i uniemożliwia zaśnięcie. 
  6. Ciepły prysznic przed snem również powinien pomóc. Jednak śpij w wychłodzonym pokoju, ludzki organizm najlepiej reaguje na temperaturę 18 stopni Celsjusza.
Stosowanie się do powyższych wskazówek powinno zmniejszyć lub zlikwidować dyskomfort związany ze spaniem w nowym miejscu.

Źródło: Current Biology, CNN

Papierowa kosmetyczka Paprcuts - prezentacja produ...
Mapa - Afryka bez eboli