Treść strony

Treść główna

Wilno – niezwykłe miasto w geograficznym środku Europy

Wilno – niezwykłe miasto w geograficznym środku Europy

Wilno to miasto, które wita przybyszów, w niepowtarzalny sposób splatając tradycje z nowoczesnością.  Będąc największym miastem Litwy, a zarazem najstarszym miastem trzech sąsiadujących ze sobą krajów nadbałtyckich, oferuje ono liczne zabytki i inne atrakcje, które zasługują na uwagę turystów.

Zgodnie z opinią naukowców z francuskiego Narodowego Instytutu Geograficznego - to właśnie na terenie Parku Europejskiego, odległego tylko o 26 kilometrów od Wilna, znajduje się punkt wyznaczający geograficzny środek Europy. W miejscu tym ustawiono kompozycję plastyczną autorstwa znanego rzeźbiarza litewskiego Gediminasa Jokūbonisa. 

 

Spacer po dziejach miasta

Wileńska Starówka, położona na skarpie nad rzeką Neris, nazywaną w Polce Wilią, zachwyca swymi dobrze zachowanymi zabytkowymi budowlami. W labiryncie uliczek i placów napotkać tu można gotyk, renesans i barok na równi z architekturą klasycyzmu. Każdego roku organizowanych jest na starym mieście wiele imprez, nawiązujących do wielowiekowej historii miasta. Już w 1994 r. Starówka w Wilnie wpisana została na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Autor: Lestat (Jan Mehlich) (Praca własna) CC-BY-SA-3.0 lub CC BY-SA 2.5 Wikimedia Commons

Wiele jest w tym mieście rzeźb i symboli, mających związek z odzyskaniem niepodległości i odbudową siły gospodarczej Litwy i jej stolicy. Za szczególną atrakcję uważana jest rzeźba "Droga wolności", przedstawiająca żywy łańcuch utworzony przez ludzi. Przypomina ona o walce o narodową suwerenność i być ma dla przyszłych pokoleń symbolem wolności i jedności kraju. Również sześć wykonanych z nierdzewnej stali abstrakcyjnych rzeźb, które jako "Znaki Wilna" podwieszono pod mostami na rzece Neris w centrum miasta, symbolizuje przeszłość, teraźniejszość i przyszłość państwa litewskiego. Ufundowano je miastu w 20-tą rocznicę odzyskania niepodległości przez Litwę.

Wspaniały widok na miasto rozciąga się z wieży mieszczącej dzwony wileńskiej bazyliki archikatedralnej. Ta jedna z najstarszych i najwyższych wież Wilna wzniesiona została w XIII wieku jako część murów obronnych.

Mantas Volungevicius, Flickr (CC BY 2.0)

Poznaj młode Wilno

Pomimo, a może właśnie ze względu na ten ładunek tradycji i historii, dzisiejsza stolica Litwy przyciąga wielu młodych ludzi. Uniwersytet w Wilnie jest największą uczelnią kraju, a zarazem jednym z najstarszych uniwersytetów w Europie. Obecnie jest w nim immatrykulowanych 21 tysięcy studentów. Magnesem przyciągającym młodzież do miasta są także jego liczne parki, centra handlowe i wiele możliwości rozrywki.

Z zabytkową starówką w ciekawie kontrastuje nowoczesna architektura dzisiejszego Wilna. Na przykład tutejsza wieża telewizyjna zaliczana jest do najwyższych budowli w Europie. Liczy ona 326,5 metra wysokości. Na poziomie 165 metrów oczekuje tu kawiarnia "Droga mleczna". Panoramę miasta podziwiać można także z obrotowej platformy widokowej. Przy dobrej widoczności wzrok sięga stamtąd na odległość do 50 kilometrów.

Dojazd

Port lotniczy w Wilnie jest największym z czterech międzynarodowych lotnisk w tym kraju. Znajduje się on w odległości zaledwie siedmiu kilometrów od centrum stolicy i jest wygodnie osiągalny koleją, autobusami i taksówkami.

źródło: Flughafen Berlin Brandenburg GmbH 

Papierowa kosmetyczka Paprcuts - prezentacja produ...
Mapa - Afryka bez eboli