Treść strony

Treść główna

Różowe rzeki i tęczowe góry – 10 miejsc powalających kolorami

Różowe rzeki i tęczowe góry – 10 miejsc powalających kolorami

Kochasz żywe kolory? Więc pokochasz te miejsca! Bajkowe, urocze, jedyne w swoim rodzaju... Są na świecie zakątki kolorowe jak tęcza, gdzie nie przestaniesz przecierać oczu ze zdumienia. Poznaj najpiękniejsze cuda stworzone przez Matkę Naturę i człowieka, hipnotyzujące całą paletą barw!

Lawendowe pola, Francja

Zestawienie najbardziej kolorowych miejsc rozpoczynamy od sławnych pól we francuskiej Prowansji. Bez trudu znajdziemy tutaj miejsca, w których intensywnie kolorowa lawenda ciągnie się po sam horyzont, tworząc niekończące się morze fioletowego, intensywnie pachnącego kwiecia...

Procida, Włochy

Miłośnicy kolorów nie będą zawiedzeni wizytą w boskiej Procidzie. Niewielka włoska miejscowość w Kampanii znana jest z powodu fantazyjnie kolorowych domów. Skąd biorą się tak bajecznie wymalowane mury? Mieszkańcy ceniący sobie tradycję kultywują ozdabianie domów dostępnym tu barwnikiem – tufowymi skałami wulkanicznymi. Kolory jak z pudełka cukierków uzyskiwane są dzięki różnym mieszankom tufów.

Porfirio, Flickr (CC BY 2.0)

Dźodhpur, Indie

Mieszkańcy Indii uwielbiają kolory! Bajeczne barwy znajdziemy w strojach, dekoracjach domów i na stoiskach z aromantycznymi przyprawami. Jest jednak w Indiach jedno miasto, w którym rządzi błękit. W stanie Radżastan, na skraju pustyni Thar, odnajdziemy miasto Dźodhpur, w którym domy w najstarszej dzielnicy pomalowane są w intensywnym odcieniu niebieskiego. Barwa nieba odstraszać ma owady. Najlepsze widoki gwarantuje obserwowanie okolicy z górującej nad miastem Mehrangarh Fort, skąd wspaniale widać architektoniczny spektakl błękitnych budynków, stojących w potencjalnym nieładzie wśród wąskich uliczek.

 

Caño Cristales, Kolumbia

Bajeczne kolory królują także w kolumbijskiej rzece, nazywanej dumnie „rzeką pięciu kolorów”. Każdego roku od maja do listopada rzeka wypełnia się bajecznymi kolorami. Dzieje się tak za sprawą glonów i mchów, które rozkwitając wypełniają dno rzeki malowniczym połączeniem czerwieni, purpury i zieleni. 

Eric Pheterson, Flickr (CC BY 2.0)

Jezioro Lac Retba, Senegal

Choć jezioro Lac Retba wygląda, jakby było sztucznie zafarbowane, różowy odcień powstał naturalnie. Słone jezioro z zachodniego Senegalu zafarbowane jest przez sinice i minerały z brzegu jeziora. Kolor wody zmienia się w zależności od oświetlenia i pory dnia.  

Selden Vestrit, Flickr (CC BY-SA 2.0)

Pola tulipanów, Holandia

Kolejne bajkowe miejsce, dobrze znane wszystkim miłośnikom kolorów. Czy pola wypełniają się kwiatami tylko ku uciesze oczu turystów? Otóż nie, kwiaty wypełniające pola, ścinane są w pełnym rozkwicie, po czym uzyskiwane są cebulki. Osoby, które chcą zobaczyć ten festiwal kolorów na własne oczy, muszą się jednak pospieszyć. Kwiaty kwitną intensywnie, lecz krótko, zamieniając pola w kolorowe kobierce na krótki czas pomiędzy marcem a majem. Warto wspomnieć, że Holandia jest największy eksporterem cebulek tulipanów na świecie - rocznie wysyła ich ponad 3,5 mld za łączną sumę około 0,3 mld euro.

Wielka Rafa Koralowa, Australia

Wielka Rafa, leżąca w Morzu Koralowym, widoczna jest nawet z kosmosu, a jej wiek oceniany jest na 20 mln lat! Prócz 400 gatunków koralowców żyje tu około 1500 gatunków ryb, 5000 gatunków mięczaków i tyle samo gatunków wodorostów – a wszystkie z nich są bajecznie kolorowe, tworząc przeplatające się i bogate widowisko.

 

Góra Shibazakura, Japonia

Wiosną pola u podnóży góry Fuji wypełniają się tysiącami kwiatów w odcieniach słodkiego różu i purpury. To jedyne w swoim rodzaju naturalne widowisko rozpieszcza wzrok odwiedzających od połowy kwietnia do końca maja. Kobierce w kolorze gumy balonowej rewelacyjnie kontrastują z monumentalną górą Fuji, pyszniącą się w oddali.

TANAKA Juuyoh, Flickr (CC BY 2.0)

Szafszawan, Morocco

Kolejne niebieskie miasto – tym razem ukryte w spalonym słońcem Maroku. Szafszawan znane jest ze względu na swą niezwykła architekturę, w której dominują fasady w kolorze indygo. Istnieją dwie teorie wyjaśniające nietypowy kolor budynków. Pierwsza z nich głosi, że miało to pomóc w zatarciu granicy pomiędzy niebem a ziemią. W drugiej jednak przewija się znany już pragmatyczny motyw walki z insektami.

Narodowy Park Geologiczny Zhangye Danxia, Chiny

Ostatni, lecz na pewno nie najgorszy – park geologiczny z Chin. Nie bez powodu teren ten bywa nazywany tęczowymi górami. Niezwykłe przejścia kolorystyczne powstały dzięki erozji różnokolorowych warstw piaskowca „malowanego” minerałami, które powstawały przez miliony lat.

达 李, Flickr (CC BY-ND 2.0)

Papierowa kosmetyczka Paprcuts - prezentacja produ...
Mapa - Afryka bez eboli