Treść strony

5651-sarajewo

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Treść główna

Ryanair przewozi coraz więcej pasażerów

Bałkany to nie tylko Chorwacja i Czarnogóra. Do tej niesamowitej wspólnoty historyczno-kulturowej obok innych państw, zalicza się także Bośnia i Hercegowina – kraj gór, warownych twierdz, pachnący aromatyczną kawą i płynący winem. Oto kilka powodów, dla których warto odwiedzić ten wciąż niedoceniany zakątek Europy.

Można przyjechać tu na jednodniową wycieczkę podczas wakacji w pobliskim Dubrowniku, a nawet zostać na dłużej i udać się do malowniczego Mostaru. Jednak aby naprawdę dobrze poznać Bośnię i Hercegowinę, należy zaplanować tu dłuższy pobyt. Pozwoli to skosztować tutejszych smaków i zobaczyć jak wygląda życie w kraju, który 20 lat temu przeżył najkrwawszy konflikt zbrojny, jaki miał miejsce w Europie po II wojnie światowej. I nie będzie to wcale przygnębiający krajobraz – Bośnia i Hercegowina urzeka bogactwem kolorów, piękną architekturą i pięknym ukształtowaniem terenu.

Kultura picia kawy

Zdjęcie: Brenda Annerl, flickr.com (CC BY 2.0)

W Bośni i Hercegowinie picie kawy nie jest już tylko rytuałem spożywania aromatycznego napoju. Zaproszenie na kawę jest tu traktowane jako pretekst do rozmowy, najlepiej długiej i pełnej dygresji. Napój podaje się tu w specjalnym naczyniu nazywanym džezva  - to zazwyczaj wysoki dzbanuszek, zaopatrzony w długą rączkę, dzięki której można przelać kawę do filiżanki. Napój jest mocny i lekko kwaśny, trochę jak włoskie espresso, ale tutejsi mieszkańcy twierdzą, że ma swój wyjątkowy i niepodrabialny smak. Aby rozmowa przy kawie trwała dłużej, do opróżnionego dzbanuszka na dnie którego pozostają fusy, dolewa się wrzątku i powstaje w ten sposób kolejna porcja. Z każdą dolewką, napój jest bardziej kremowy, a rozmowa trwa do ostatniej kropli.

Winiarnie Hercegowiny

Zdjęcie: markow76, flickr.com (CC BY 2.0)

Najlepsze warunki do uprawy winorośli występują w południowej części kraju, w pobliżu granicy z Chorwacją. Śródziemnomorski klimat sprzyja uprawom szczególnie w pobliżu miast Trebinje i Mostar. Produkuje się tu zarówno wina wysokogatunkowe, doceniane na światowych winiarskich rynkach, a także wina stołowe. Najpopularniej uprawianymi odmianami gron są tu  bena, blatina, krkošija i žilavka. Pierwsze trzy uprawiane są jedynie na terenie Bośni i Hercegowiny i to właśnie z nich powstają najbardziej typowe dla regionu trunki. W restauracjach raczej nie podaje się wina sprzedawanego na kieliszki, a należy zamówić od razu cały dzbanek, ponieważ większość lokali gastronomicznych ma tu dobrze wyposażone piwniczki. Dobrej jakości wino można tu nabyć już nawet za 8 euro za litr.

Tygiel architektoniczny

Zdjęcie: Bartłomiej Mostek, flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Naturalnie nie tylko walory smakowe czy piękna pogoda przyciągają do Bośni i Hercegowiny coraz więcej turystów. Tutejsza stara zabudowa to niesamowita mieszanka wpływów kultury osmańskiej oraz europejskiej. Przejawia się ona najlepiej w  architekturze starówek Sarajewa oraz Mostaru, a także Travnika. Najpopularniejszym celem wypraw zarówno do samej Bośni i Hercegowiny, jak i wycieczek z pobliskiej Chorwacji, jest wspominany wcześniej Mostar. Malowniczo położone miasto jest jednym z największych ośrodków w kraju, a jego znakiem rozpoznawczym jest lazurowa rzeka Naretwa. Nad jej skalistymi brzegami wysoko wznosi się piękny kamienny most. 

Górskie wędrówki i plażowanie

Zdjęcie: Damien Halleux Radermecker, flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Prawie 90% Bośni i Hercegowiny znajduje się na wysokości powyżej 200 metrów n.p.m. Ten górzysty kraj to także idealne miejsce do górskich wędrówek. Najpopularniejszym i najlepiej zagospodarowanym miejscem jest Park Narodowy Sutjeska, leżący w pobliżu granicy z Czarnogórą. Na dobrze przygotowanych trasach można tu wędrować zarówno po niezbyt wymagających wzniesieniach, jak i udać się na najwyższy szczyt kraju, liczący 2386 metrów n.p.m  Maglić.

Wyprawa do Bośni i Hercegowiny to także możliwość do plażowania na wybrzeżu Adriatyku. Miasto Neum to jedyne miejsce, w którym kraj ma dostęp do morza i naturalnie stanowi tętniący życiem kurort. Wprawdzie większość mieszkańców stanowią Chorwaci, jednak jest to popularny kierunek turystyczny dla mieszkańców Bośni i Hercegowiny. Spokojna zatoka, górzysty krajobraz oraz żwirkowa plaża stwarzają tu doskonałe warunki do letniego wypoczynku.

Średniowieczne twierdze

Zdjęcie: Michał Huniewicz, flickr.com (CC BY 2.0)

Monumentalne warownie, górujące nad bośniackimi miastami, widoczne z odległości nawet kilkudziesięciu kilometrów, to stałe elementy tutejszego krajobrazu. Jedną z największych budowli tego typu jest warownia Tešanj, której początki szacuje się nawet na III wiek p.n.e. Największe wrażenie robią tu dobrze zachowane wieże obronne oraz fragmenty murów. Z kolei w miejscowości Počitelj można zaobserwować wyjątkową koegzystencję kultur. W warownym miasteczku, w którym naturalnie znajduje się twierdza wybudowana w stylu europejskim, znajdują się także świetnie zachowane islamskie zespoły urbanistyczne. Podobne twierdze znajdują się w miejscowościach Banja Luka, Bihać oraz naturalnie w Sarajewie. 

 Zdjęcie: Peter Siroki, flickr.com (CC BY 2.0)

 

Pies KLM do zadań specjalnych
Airbus'em A380 w barwach Air France do Hongkongu