Treść strony

5103-tanie-loty-na-miko%C5%82ajki

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Treść główna

Brzydkie czy tylko oryginalne? Poznaj 15 europejskich atrakcji o wątpliwej urodzie

Brzydkie czy tylko oryginalne? Poznaj 15 europejskich atrakcji o wątpliwej urodzie

O gustach się podobno nie dyskutuje... Przedstawione poniżej atrakcje wyglądają jednak tak dziwacznie, że większość turystów łapie się za głowę myśląc „kto to postawił… i po co ja tu przyjechałem?!”. Zobacz zestawienie najdziwniejszych budynków i pomników w Europie.

Pałac Ceausescu (Pałac Parlamentu), Bukareszt, Rumunia

Wielki i imponujący czy… przeszkaradny! Pałac Parlamentu w Bukareszcie dzierży wiele tytułów - m.in. największego i najdroższego budynku administracji publicznej na świecie. Nieoficjalnie nazywany jest również najbrzydszym budynkiem Europy!

Monumentalna bryła o wymiarach 270 x 240 metrów, wysoka na 86 metrów, skrywa w sobie 1100 pokojów, ulokowanych na 12 piętrach. Aby w oczach czytelników pałac stał się jeszcze brzydszy warto wspomnieć, że zbudowano go kosztem dużej części zabytkowej dzielnicy miasta, z czym ówczesne władze nie miały zamiaru się liczyć. Chluba i duma czy karykaturalny kolos? Oceńcie sami!

b2ap3_thumbnail_7557749966_e78525922e_b.jpg

Dennis Jarvis, Flickr (CC BY-SA 2.0)

Pałac Idealny, Hauterives, Francja

Część obserwatorów uważa, że pałac jest piękny, baśniowy i jakby nierealny. Część twierdzi jednak, że przypomina on dom termitów albo dziwaczną konstrukcję skleconą z gliny. Pałac Idealny wywołuje spore kontrowersje! Najważniejsze jest to, że podobał się budującemu go przez 33 lata skromnemu listonoszowi. Jeszcze w latach 60. budynek doczekał się ochrony ze strony państwa, a budynek okrzyknięty został mianem nadzwyczajnego przykładu prymitywizmu w architekturze.

b2ap3_thumbnail_3405284524_d2ff2e409f_b.jpg

Xavier Devroey, Flickr (CC BY-SA 2.0)

Pomnik Michela Jacksona, Londyn, Anglia

Wyspy Brytyjskie okazują się kolebką atrakcji o wątpliwej urodzie. Do tego niechlubnego grona zaliczany jest także pomnik króla popu, stojący na terenie stadionu Craven Cottage. Podobno leciwy rzeźbiarz odpowiedzialny za to “dzieło” zbył krytykujących go dziennikarzy dosadnym “go to hell!”.

b2ap3_thumbnail_5617013086_994e5fe30f_b.jpg

Abi Skipp, Flickr (CC BY 2.0)

Pomnik Rocky Balboa, Zitiste, Serbia

Swego czasu postać kultowa… ale czy na tyle, aby stawiać mu pomnik w 2007 rok? Mieszkańcy Zitiste, niewielkiej miejscowości w Serbii, uznali, że wizerunek Sylvestra Stalone, który wcielił się w rolę boksera, jest właśnie tym, czego brakuje w ich pięknym mieście! Rzeźba miała wpłynąć na pozytywny wizerunek miasta. Czy tak się stało - oceńcie sami!

b2ap3_thumbnail_8116553887_09c57ff887_b.jpg

Goran Necin, Flickr (CC BY-SA 2.0)

Wieża telewizyjna Žižkov, Praga, Czechy

W zestawieniu nie mogło zabraknąć kontrowersyjnej żelbetowej wieży telewizyjnej, która dumnie stoi pośród praskich zabudowań. Choć sama konstrukcja wygląda na cienki statek kosmiczny, który będzie startował ze stolicy Czech, to pikanterii dodają znajdujące się na nim rzeźby. Powierzchnia konstrukcji ukończonej w 1992 roku przyozdobiona jest wizerunkiem raczkujących dzieci (Miminka), autorstwa Davida Černý. Całość mierzy 216 metrów a projekt chroniony jest patentem.

b2ap3_thumbnail_zizkov-television-tower-534428_1280.jpg

Biblioteka Narodowa, Mińsk, Białoruś

Szkaradny budynek z Europy Wschodniej wygląda jak futurystyczne projekty, powstające całe dekady temu. Dlaczego więc projektanci zdecydowali, aby w 2006 roku stawiać budynek użyteczności publicznej, który wygląda jak konstrukcja z “Powrotu do przyszłości”?

b2ap3_thumbnail_Minsk_Nationalbibliothek_1.JPG

By Julian Nitzsche (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

Pomnik Szczęśliwej Podkowy, Tuuri, Finlandia

Finlandia pełna jest zachwycających cudów natury, które powalają na kolana. Dlaczego więc każdego roku tysiące turystów rezygnuje z oglądania niezwykłych krajobrazów i dziewiczej przyrody, by jechać w poszukiwaniu... wielkiej podkowy! Groteskowa rzeźba stoi w niewielkiej miejscowości Tuuri, liczącej 500 mieszkańców. Co ciekawe, śpiewna nazwa miejscowości oznacza właśnie „szczęście”, a tego nigdy dość!

b2ap3_thumbnail_3141288949_eeb51a8a29_b.jpg

Tuomas Puikkonen, Flickr (CC BY 2.0)

Słowackie Radio, Bratysława, Słowacja

Czy można wyobrazić sobie gorszego potworka niż budynek słowackiego radia? Kształt odwróconej piramidy miał wzbudzić zachwyt świata i udowodnić potęgę narodowej myśli architektonicznej. To co w 1983 roku mogło jeszcze robić wrażenie, dziś wygląda śmiesznie i groteskowo.

b2ap3_thumbnail_800px-Building_of_Slovak_Radio_in_Bratislava.jpg

By Frettie (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

Mirador Buulding, Madryt, Hiszpania

Kolejny kontrowersyjny budynek, który dzieli opinie publiczną na dwie równe połowy. Odważny i innowacyjny czy efekciarski i “przegadany”? Niezwykły budynek zaprojektowany został przez duńskie studio architektoniczne MVRDV i ukończono go w 2005 roku.

b2ap3_thumbnail_665px-Edificio_Mirador_Madrid_01.jpg

Alexander Stübner [CC BY-SA 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

Biblioteka Narodowa, Prisztina, Kosovo

Kolejna z narodowych skarbnic wiedzy zagwarantowała sobie miejsce wśród “najbrzydszych”. Powstały jeszcze w 1982 roku budynek wielu turystom kojarzy się z balonem, który został mocniej nadmuchany wewnątrz twardej konstrukcji. Budynek wygląda dziwacznie zwłaszcza na tle szarych budynków mieszkalnych, którym przydałaby się warstwa świeżej farby.

b2ap3_thumbnail_National_University_Library_of_Kosovo.jpg

By SUHEJLO (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Teatr Narodowy, Londyn, Anglia

Gdy budynek otwierał swe drzwi po raz pierwszy w 1976 roku wielu wydawał się on nowoczesny, minimalistyczny i baaardzo nowoczesny. Dziś krytykowany jest z powodu betonu i surowych brył, przytłaczających konstrukcję.

b2ap3_thumbnail_800px-National_Theatre_London.jpg

"Royal National Theatre London SouthBankCentre02". Licensed under CC BY-SA 1.0 via Wikimedia Commons

Parlament Szkocki, Edynburg

Trudno o większe kontrowersje! Od chwili otwarcia w 2004 roku nie rozstrzygnięto, czy budynek o ciekawej bryle i niebanalnych dodatkach stał się kolejną perełką szkockiego miasta, czy raczej stanowi szalony sen architekta.

b2ap3_thumbnail_3959821_999db141ef_z.jpg

Vince Smith, Flickr (CC BY 2.0)

Pomnik Rewolucji, Podgarić, Chorwacja

Historia, która ukrywa się za tą rzeźbą jest dumna i wyjątkowa, ale czy sam pomnik jest równie piękny? Wzniesiony w 1967 roku pomnik uhonorować miał pamięć ludności Moslaviny, która dzielnie walczyła w trakcie II wojny światowej. Złośliwi twierdzą, że pomnik o futurystycznym kształcie mógłby równie dobrze upamiętniać Gwiezdne Wojny.

b2ap3_thumbnail_7684599218_ecba699057_b.jpg

tomislav medak, Flickr (CC BY 2.0)

Pomnik wymiotujacego meżczyzny, Londyn, Anglia

W tym przypadku nawet nie musimy dodawać, dlaczego rzeźba przedstawiająca wymiotującego mężczyznę trafiła na listę najbrzydszych!

b2ap3_thumbnail_1363221060_231e787a13_z.jpg

Nina J. G., Flickr (CC BY-ND 2.0)

Statua Piotra Wielkiego, Moskwa, Rosja

Rosjanie kochają monumentalne pomniki, które przez wieki sławią zasłużonych dla narodu. Będąc w pełnej kontrastów stolicy Rosji warto przyjrzeć się bliżej rzeźbie ku czci Piotra Wielkiego, który jest ósmym największym pomnikiem świata. Potężny car, a do tego ulubiona postać Józefa Stalina i bohater narodowy, uhonorowany został z rozmachem liczącym 94 metry wzwyż! Pomnik Piotra Wielkiego, który wzniesiony został na 300-lecie rosyjskiej marynarki, ma tak karykaturalnie zachwiane proporcje i kompozycję, że efekt jest raczej groteskowy.

b2ap3_thumbnail_4786889343_928b59ee21_b.jpg

Katie Brady, Flickr (CC BY 2.0)

ArcelorMittal, Londyn, Anglia

Kolejny potworek straszy turystów w najpopularniejszym mieście turystycznym. Specyficzna wieża stoi dumnie w Parku Olimpijskim 2012. Projektanci pomyśleli zapewne, że to świetny pomysł, aby połączyć funkcję estetyczną i użytkową, tworząc nowoczesną rzeźbę, która jest jednocześnie wieżą widokową. To, co miało być nowoczesnym designem, wygląda jednak jak niedokończona konstrukcja lub kupa starego złomu, która grozi zawaleniem.

b2ap3_thumbnail_399px-ArcelorMittal_Orbit_at_night.jpg

By you_only_live_twice from Lighthorne Heath, England (The Orbit  Uploaded by BaldBoris) [CC BY-SA 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

Papierowa kosmetyczka Paprcuts - prezentacja produ...
Mapa - Afryka bez eboli