Treść strony

Treść główna

Dziwne przepisy prawa obowiązujące na świecie

Dziwne przepisy prawa obowiązujące na świecie

Wiecie, że w Singapurze nie można żuć gumy? A w Barcelonie zabrania się paradowania po ulicach w stroju kąpielowym? Niektóre przepisy obowiązujące w różnych częściach świata mogą budzić zdziwienie, ale warto je znać, aby nieświadomie nie wejść w konflikt z prawem. Przygotowaliśmy dla Was krótki wybór niektórych przepisów, które mogą Was zaskoczyć.

Stare łacińskie powiedzenie Ignorantia legis non excusat – mówi, że nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem i nie zwalnia z jego przestrzegania. Podczas wakacyjnych wyjazdów turyści mogą zetknąć się z różnymi obostrzeniami, obowiązującymi w innych zakątkach świata, które nie występują w naszym kraju. Miejmy się na baczności, bo chwila nieuwagi może nas słono kosztować!

Nie karm gołębi w San Francisco!

b2ap3_thumbnail_pigeons-198273_1280.jpg

Wszędobylskie gołębie są problemem w wielu miastach – zanieczyszczają budynki, samochody i mogą rozprzestrzeniać różne choroby. Władze San Francisco wypowiedziały wojnę kłopotliwym lokatorom i zakazały mieszkańcom dokarmiania ptaków. Jeśli zostanie się przyłapanym na dożywaniu gołębi, można dostać mandat! Co więcej, władze zachęcają aby zgłaszać na policję zaobserwowane przypadki złamania tego przepisu.

W samych kąpielówkach tylko na plaży!

W Barcelonie obowiązuje przepis, który głosi, że plażowicze nie mogą w strojach kąpielowych chodzić po ulicach miasta. Już wkraczając na promenadę oddzielającą plażę od zabudowań, należy się przebrać w bardziej przyzwoity strój. Za nieprzestrzeganie prawa grozi naturalnie mandat. Myślicie, że u nas takie przepisy też byłyby przydatne?

Trudne życie palaczy w Singapurze

Singapurskie przepisy odnośnie palenia papierosów w miejscach publicznych należą do najsurowszych. Palenie na ulicy, w restauracji, a nawet w parku może nałogowców sporo kosztować. Co więcej, prawo zabrania tu także żucia gumy. Możliwe jest to jedynie w celach terapeutycznych.

Keczup zakazany we francuskich stołówkach

b2ap3_thumbnail_5355771797_d1427209e7_b.jpg

Zdjęcie: Steven Depolo, flickr.com (CC BY 2.0)

Uwielbiany na całym świecie sos pomidorowy znalazł się na cenzurowanym we francuskich barach szkolnych i stołówkach. Urzędnicy zabronili podawania dzieciom keczupu, aby ograniczyć spożywanie przez nie cukru oraz w celu ochrony tradycyjnej francuskiej kuchni. Co ciekawe, w latach ’80 dwudziestego wieku, amerykańscy urzędnicy próbowali zaklasyfikować keczup jako warzywo. Na szczęście ten absurdalny projekt upadł.

Kanada nie lubi drobniaków

b2ap3_thumbnail_coins-682379_1280.jpg

Zdarzyło się Wam kiedyś, że chcieliście się pozbyć obciążających portfel drobnych monet? Z pewnością konieczność przeliczania groszówek nie spotkała się z zachwytem ze strony kasjerki, dlatego w Kanadzie prawo zakazuje płatności drobnymi monetami. Sprzedawcy mogą odmówić przyjęcia płatności, jeśli klient chce zapłacić przy użyciu więcej niż 25 monet jednocentowych.

Nudyści niemile widziani na Fidżi

Opalanie się i kąpanie nago jest tu całkowicie zabronione, a za złamanie prawa może grozić nawet więzienie! Nie jest to naturalnie wyjątek – kąpiele słoneczne topless są także zakazane w Egipcie czy w Kenii. Z resztą roznegliżowani turyści nie są mile widziani nie tylko na plażach – nie tak dawno grupa turystów została aresztowana w Malezji za pozowanie nago na górze Kinabalu.

Powściągliwe okazywanie uczuć w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

b2ap3_thumbnail_hands-437968_1280.jpg

W tym arabskim państwie obowiązują surowe przepisy, regulujące obyczajowość nie tylko mieszkańców. Turystom może się nieźle oberwać za publiczne okazywanie uczuć – przytulanie, pocałunki, a nawet za trzymanie się za ręce. Za takie wykroczenia można trafić nawet do więzienia, dlatego wszelkie czułości podczas wyjazdu do Emiratów lepiej zostawić na później.

Ostrożnie z aparatem w Kazachstanie

Podróżnicy, którzy lubią uwieczniać oglądane widoki na zdjęciach, muszą mieć się na baczności w Kazachstanie. Obowiązuje tu zakaz robienia zdjęć na lotniskach oraz w ich najbliższej okolicy. Podobnie jest w przypadku obiektów rządowych i militarnych. Za nieprzestrzeganie tego przepisu grozi mandat.

Prowadzisz auto we Francji? Pamiętaj o alkomacie!

Francuzi znani są z zamiłowania do wina oraz popijania trunkiem potraw. Może właśnie dlatego francuscy kierowcy są zobowiązani do posiadania na wyposażeniu swojego samochodu przenośnego alkomatu. Jednak w myśl znowelizowanych w tym roku przepisów, za brak alkomatu nie grozi już mandat (wcześniej było to 11 euro).

Jednorazowe kubki na kawę zakazane w Nowym Jorku

Manhattan kojarzy się z gęstym tłumem ludzi, przemierzających ulice z plastikowymi kubkami w dłoni. Od pierwszego lipca nowojorski krajobraz uległ zmianie. W życie weszły przepisy zabraniające sprzedaży jednorazowych pojemników na napoje i żywność. Plastikowe i styropianowe kubeczki były sprzedawane w takich ilościach, że ich usuwanie z ulic oraz utylizacja stały się dla miasta kosztownym problemem. Od teraz nowojorczycy muszą zaopatrzyć się w swoje kubki termiczne lub termosy.

 

Papierowa kosmetyczka Paprcuts - prezentacja produ...
Mapa - Afryka bez eboli