Treść strony

Treść główna

10 nieznanych faktów na temat Amsterdamu

10 nieznanych faktów na temat Amsterdamu

Czy wiesz ile rowerów wpada rocznie do amsterdamskich kanałów i ile z nich jest wyławianych? Holenderska stolica to niesamowite miasto pełne wspaniałych zabytków, ale też niezwykłych i bardzo intrygujących faktów. Oto 10 najbardziej niesamowitych szczegółów, które nie zawsze są wymieniane w przewodnikach turystycznych.

Holenderska stolica znana jest przede wszystkim ze starych rowerów, klimatycznych kanałów i charakterystycznej zabudowy. Jednak jak przystało na ważne europejskie miasto z długą tradycją, ma także wiele tajemnic, które czynią je jeszcze ciekawszym miejscem. 

1. Wenecja północy?

Holenderska stolica często bywa nazywana Wenecją północy (jak kilka innych miast, w których znajduje się znaczna ilość kanałów oraz mostów, np. Wrocław). Okazuje się, że może jednak właściwszym określeniem byłoby nazwanie Wenecji Amsterdamem południa. W holenderskim mieście znajduje się dokładnie 165 kanałów o łącznej długości 75 kilometrów, które przecinają je na mnóstwo mniejszych i większych wysp, tworząc niezwykle malowniczą plątaninę.

2. Ile rowerów ma jeden Amsterdamczyk?

b2ap3_thumbnail_travel-694674_1280.jpg

Amsterdam słynie z rowerów i dogodnej infrastruktury do poruszania się jednośladem. Szacuje się, że po mieście jeździ ponad 900 000 bicykli, a liczba mieszkańców to nieco ponad 800 000. Kto w takim razie jeździ na tych pozostałych 100 000?

3. Jak rowerem w wodę

Pozostając w rowerowym klimacie, kanały przecinające drogi jednośladów niestety działają często jak magnes (nie wiadomo dlaczego) i każdego roku w amsterdamskich wodach tonie ich aż 25 000! Wyławiana jest tylko niewielka część, bo około 8 000 rocznie co sprawia, że kanały w stolicy Holandii są prawdziwym rowerowym wrakowiskiem.

4. Domy na wodzie

b2ap3_thumbnail_3275393454_255da4bf02_o.jpg

Zcjęcie: Metro Centic, Flickr.com (CC BY 2.0)

Miejskie statystyki mówią, że do nabrzeży amsterdamskich kanałów jest przycumowanych nawet 2 500 pływających domów. Część z nich jest zarejestrowana jako domy prywatne, w których na stałe żyją mieszkańcy holenderskiej stolicy. Z kolei wśród turystów ogromną popularnością cieszą się hotele na łodziach.

5. Muzea na metr kwadratowy

Amsterdam jest także jedną ze stolic o największym zagęszczeniu muzeów na metr kwadratowy. W tym stosunkowo niewielkim mieście znajduje się aż 51 placówek tego typu, które oferują wystawy i ekspozycje o najróżniejszej tematyce. Wśród tych prezentujących dorobek naukowy i artystyczny, znajdują się także dość dziwne… jak muzeum marihuany, seksu czy w całości poświęcone kotom.

6. Kocia łódź

Wyjątkową atrakcją turystyczną Amsterdamu jest niecodzienne przytulisko dla kotów, prowadzone na barce zacumowanej przy miejskim kanale. Wszystko zaczęło się w 1966 roku, kiedy Henriette van Weelde uratowała pierwszą bezpańską kocią rodzinę. Wiedziona bezgraniczną miłością do zwierzaków nie poprzestała na tym i przyjmowała pod swój dach kolejne. Gdy zaczęło brakować miejsca w jej domu, stwierdziła, że skoro ludzie mogą mieszkać na barce, to dlaczego nie koty? Obecnie idealnie przystosowana do kocich potrzeb łódź, nazywana De Poezenboot  to zarejestrowane schronisko, w którym znajdują schronienie bezpańskie zwierzęta.

b2ap3_thumbnail_800px-Amsterdam_-_Boathouse_-_0627.jpg

© Jorge Royan / http://www.royan.com.ar, via Wikimedia Commons

7. Najwyżsi w Holandii

Holendrzy są jednymi z najwyższych narodów na świecie – średni wzrost mężczyzn to 184 cm, a kobiet 171. Zanotowali także największą różnicę wzrostu w stosunku do ich przodków, bo w ciągu 150 lat Holendrzy urośli aż o 20 cm. Naukowcy przyczyn takiego stanu rzeczy dopatrują się w bogactwie społeczeństwa, a co za tym idzie ze zdrowego trybu życia. Na domiar tego wszystkiego najwyżsi spośród Holendrów mieszkają podobno w Amsterdamie.

8. Miasto kawą płynące

Szacuje się, że mieszkańcy holenderskiej stolicy są drugą na świecie społecznością pod względem ilości spożywanej kawy. Przeciętny mieszkaniec Amsterdamu wypija rocznie 140 litrów aromatycznego napoju, czyli około 3,2 filiżanek dziennie.

9. Domy na szczudłach

b2ap3_thumbnail_amsterdam-686460_1280.jpg

Podmokłe tereny, na których znajduje się miasto, będące częściowo poniżej poziomu morza, nie stanowiły zbyt solidnego gruntu dla miejskiej zabudowy. Dlatego właśnie stare amsterdamskie domy umieszczone są na drewnianych palach, wbitych głęboko w ziemię. Obecnie stabilność nowo wznoszonych konstrukcji zapewniają pale betonowe.

10. Kraina poliglotów

Podobno aż 85% mieszkańców miasta posługuje się dwoma językami – najczęściej angielskim lub niemieckim. Wielu zwłaszcza młodych ludzi, deklaruje także znajomość trzeciego języka obcego, dlatego podczas wyjazdu do Amsterdamu nie musimy obawiać się problemów z komunikacją.

 

Papierowa kosmetyczka Paprcuts - prezentacja produ...
Mapa - Afryka bez eboli