Treść strony

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 500 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Treść główna

TOP 10. najpiękniejszych zdjęć polskich zabytków - Wiki Lubi Zabytki

TOP 10. najpiękniejszych zdjęć polskich zabytków - Wiki Lubi Zabytki

Obraz wyraża więcej niż 1000 słów! Wystarczy odpowiedni moment, dobry kadr i światło, aby uchwyci całe piękno fotografowanej atrakcji i zachęcić innych do odwiedzenia niezwykłego miejsca. Zobacz efekty poprzedniej edycji corocznego konkursu fotograficznego, organizowanego przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska i zobacz, które zdjęcia pokonały ponad 48 tys. zgłoszeń!

Wiki Lubi Zabytki ma na celu nie tylko wyłanianie zdjęć pięknych zabytków i zachwyt nad cudami Polski. To także pretekst do popularyzacji idei uwiecznienia wszystkich obiektów, które otrzymały status zabytku nieruchomego i są wpisane do wykazy zabytków Wojewódzkiego Konserwatora. Polska idea jest częścią większej, międzynarodowej akcji Wiki Loves Monuments, w ramach której uwieczniane są najbardziej zjawiskowe zabytki z całego świata. Już w 2011 roku ogólnoświatowy konkurs trafił do Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii "Największy Konkurs Fotograficzny"! Zobacz, które zdjęcia okazały się najlepsze w polskiej edycji zeszłorocznego konkursu i pamiętaj - następna edycja już we wrześniu!

1. Kaplica św. Wawrzyńca na Śnieżce

Pierwsze ze zwycięskich zdjęć przedstawia zabytkową kapliczkę, znajdującą się na Śnieżce, we wschodniej części Karkonoszy, niedaleko Karpacza. Malowniczo usytuowany obiekt jest najwyżej położonym zabytkiem sztuki barokowej w Polsce. Tę ciemno drewnianą kapliczkę warto odwiedzić zwłaszcza 10 sierpnia - w dniu patrona odbywa się uroczysta msza na wysokości 1602 m n.p.m.!

b2ap3_thumbnail_Kaplica_p.w._w._Wawrzyca_na_niece.jpg

Piotrekok 1602 [CC BY-SA 3.0 pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons

2. Auschwitz-Birkenau

Następny z wyróżnionych obiektów nie potrzebuje specjalnego opisu - przedstawia jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji w Polsce - obóz Auschwitz-Birkenau. Nazistowski obóz koncentracyjny i obóz zagłady w Oświęcimiu są jedynym tego typu obiektem, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zdjęcie przedstawia artystycznie ujęte ogrodzenie miejsca Holokaustu.

b2ap3_thumbnail_AuschwitzBirkenau_13.jpg

Pankrzysztoff [CC BY-SA 3.0 pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons

3. Kościół Pokoju w Świdnicy

Kościoły pokoju, znajdujące się w Świdnicy i Jaworze sa wyjątkowym zabytkiem w skali europejskiej. Są to nie tylko największe zabytki drewniane pełniące funkcje sakralne w Europie. Przy budowie tzw. kościołów pokoju, nie mogły zostać użyte żadne trwałe materiały i nie mogły one powstawać dłużej niż rok. Odwiedzając te pachnące drewnem świątynie aż dziw bierze, że mogły one utrzymać się w tak niezwykłym stanie, pomimo że pierwszy powstał już w XVII wieku!

b2ap3_thumbnail_Swidnica-_Kosciol_Pokoju-_sufit.jpg

Jar.ciurus [CC BY-SA 3.0 pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons

4. Wiatrak w Tylewicach

Niewielka wieś w województwie lubuskim może poszczycić się jedyną w swoim rodzaju atrakcją. Drewniany wiatrak, który starzeje się niezwykle pięknie, stoi dumnie już od XIX wieku.

b2ap3_thumbnail_-tylewice-wiatrak-windmill-abri-2013.jpg

Marek Argent [CC BY-SA 3.0 pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons

5. Pałac Kultury i Nauki

Na liście znalazła się także najpopularniejsza atrakcja Warszawy. Jeden z najczęściej fotografowanych obiektów w Polsce został złapany w zupełnie innej perspektywie, przez co zasłużył sobie na miejsce na podium. Najwyższy budynek w Polsce ma z iglicą 237 metrów, a całkowita liczba pomieszczeń wynosi aż 3288!

b2ap3_thumbnail_PKIN_Warszawa.jpg

Mbanaszk [CC BY-SA 3.0 pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons

6. Dworzec Kolejowy we Wrocławiu

Kolejny dowód na to, że nie tylko zabytki "oczywiste" podbijają ludzkie serca. Na wyróżnienie zasłużyło również zdjęcie wrocławskich peronów kolejowych, z kontrastującym czerwonym napisem "Wrocław Główny", odcinającym się na tle stali i betonu. Jest to jeden nielicznych tego typu obiektów w Polsce, który posiada halę peronową. Początki dworca sięgają jeszcze XIX wieku.

b2ap3_thumbnail_Wroclaw-_Dworzec_perony.jpg

Jar.ciurus [CC BY-SA 3.0 pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons

7. Most na Młynówce w Kłodzku

Wyróżnione zostało również zdjęcie zabytkowego mostu kamiennego z Kłodzka. Ten niezwykły obiekt powstał już w XIII wieku, stanowiąc do dziś ważny element komunikacyjny miasta. Piękna dodają tu kamienne figury świętych z XVIII wieku. Most jest udostępniony jedynie dla pieszych. Co ciekawe, w przeszłości nieoficjalnie nosił on nazwę "mostu na jajach", ponieważ przy jego budowie wykorzystywano zaprawę z jaj kurzych, wapna i piasku.

b2ap3_thumbnail_2014_Kodzko_most_w._Jana_02.JPG

Jacek Halicki [CC BY-SA 3.0 pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons

8. Most Grunwaldzki we Wrocławiu

Nie odchodzimy od tematu mostów. Kolejne miejsce zajął może nie tak stary i stylowy, ale za to imponujący rozmiarami Most Grunwaldzki z Wrocławia. Stalowy most, któremu nie można odebrać uroku, zwłaszcza w nocnym świetle, cieszy oko przechodniów już od 1910 roku. Stalowy kolos wiszący nad Odrą jest szeroki na 18 metrów i długi na 112 metrów.

b2ap3_thumbnail_Wroclaw-Most_Grunwaldzki.jpg

Jar.ciurus [CC BY-SA 3.0 pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons

9. Kościół św. Michała Archanioła, Nielubia

Niewielka wieś w powiecie głogowskim może poszczycić się dwoma zabytkami, wpisanymi na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Jedną z nich jest cmentarz, drugą - zabytkowy kościół z XV/XVI wieku. Choć obiekt jest niewielki, to zachwyca wspaniałym stanem oraz miłą dla oka bryłą.

b2ap3_thumbnail_SM_Nielubia_koci_w_Michaa_Archanioa_2_ID_590947.jpg

Sławomir Milejski [CC BY-SA 3.0 pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons

10. Klatka domu z Nowej Rudy

Listę zamyka kolejna pozycja z terenu Dolnego Śląska. Zdjęcie przedstawia klatkę schodową domu tkacza, pochodzącą z przełomu XVIII/XIX wieku. Choć czas nie był dla niej łaskawy, to fotograf ujął całe piękno starzejących się schodów i balustrady.

b2ap3_thumbnail_Nowa_Ruda_-_klatka_domu_Nadrzeczna_1b.jpg

 Jar.ciurus [CC BY-SA 3.0 pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons