Treść strony

Treść główna

Korea Płd. i Bliski Wschód: Uwaga na wirus MERS!

Korea Płd. i Bliski Wschód: Uwaga na wirus MERS!

MSZ radzi zachować szczególną ostrożność w trakcie podróżowania do Korei Południowej z powodu odnotowanych na miejscu przypadków zarażenia wirusem MERS.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że w związku z przypadkami wystąpienia wirusowego schorzenia dróg oddechowych MERS władze Korei wprowadziły dodatkową kontrolę pasażerów na lotnisku. Służby przypatrzą się bliżej osobom wracającym z krajów, w których wystąpiły przypadki zarażania MERS-CoV. Podróżujący wykazujący niepokojące objawy – jak kaszel i gorączka - zostaną poddani obowiązkowej kwarantannie.

Wirus przenosi się drogą kropelkową, poprzez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną, dlatego też największy współczynnik przypadków odnotowano w placówkach szpitalnych. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby z grupy podwyższonego ryzyka – chore na cukrzycę, choroby nerek, osoby o obniżonej odporności oraz cierpiące na przewlekłe choroby układu oddechowego. 

Na wirusa MERS-CoV nie ma obecnie lekarstwa ani szczepionki przeciwdziałającej zarażeniu. MSZ radzi, aby w walce z wirusem stosować systematycznie podstawowe zasady higieny – przede wszystkim stale myć ręce przy zastosowaniu środków myjących, unikać kontaktu z osobami cierpiącymi na choroby układu oddechowego oraz trzymać się z dala od dużych skupisk ludzi.

Według danych WHO (ang. World Health Organization) do dnia 7 czerwca zanotowano na świecie 1218 potwierdzonych laboratoryjnie przypadków zakażenia MERS-CoV . Przynajmniej 449 przypadków zakończyło się śmiercią pacjenta. Naukowcy nie  są jeszcze pewni co do źródła zachorowań, najprawdopodobniej MERS-CoV pochodzi jednak od wielbłądów.

Uwaga na Bliski Wschód 

Główne ognisko zachorowań zlokalizowane jest w krajach Bliskiego Wschodu (Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Jordan, Katar, Iran, Oman, Kuwejt, Egipt, Jemen, Liban). Większości osób zarażonych wirusem  MERS-CoV  przebywały w krajach Bliskiego Wschodu lub zaraziły się od osób tam przebywających, które wróciły do rodzimego kraju. W ciągu ostatnich trzech lat odnotowano 15 przypadków zarażenia na naszym kontynencie - w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Holandii, Włoszech, Grecji, Austrii i Turcji.  

W Korei Płd. znajduje się ognisko wtórne zachorowań. Pierwszy odnotowany przypadek zachorowania dotyczył 68-letniego Koreańczyka, który zaraził się w trakcie podróży służbowej do 4 krajów Półwyspu Arabskiego. Do 7 czerwca zanotowano 64 zachorowania (w tym 5 śmiertelnych). Grupa osób zarażonych organiczna się jednak jedynie do osób, które miały bliski kontakt z zarażonym w szpitalu .

WHO uspokaja, że istnieje bardzo nikłe ryzyko wystąpienia epidemii. Według ECDC ognisko nie  stanowi  większego zagrożenia dla osób podróżujących do Korei Południowej .

 

Papierowa kosmetyczka Paprcuts - prezentacja produ...
Mapa - Afryka bez eboli