Treść strony

4599-tanie-bilety-abruzja

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty.Szybko i wygodnie.

Treść główna

Tomasz Mackiewicz wciąż śni o Nanga Parbat

Tomasz Mackiewicz wciąż śni o Nanga Parbat

Tej zimy po raz szósty Tomasz Mackiewicz będzie szturmował szczyt Nanga Parbat – drugiego obok legendarnego K2 ośmiotysięcznika niezdobytego zimą. Polak zachwyca cały alpinistyczny świat – zdobywa górę w iście rock’n’rollowym stylu i każdego roku pokonuje kolejne metry na morderczych ścianach. W zeszłym roku jego wspinaczkę na 300 metrów przed szczytem przerwała późna godzina i niekorzystna pogoda. Odwrót zakończył groźny upadek z lądowaniem w szczelinie lodowej. Jak będzie w tym roku? 

Nanga Dream to projekt, który zrodził się w głowie Mackiewicza kilka lat temu. Jego głównym założeniem jest zdobycie po raz pierwszy w zimie wierzchołka liczącego 8126 metrów n.p.m. Nanga Parbat. Pierwsza wyprawa pod szyldem Nanga Dream zjawiła się u podnóża góry na przełomie 2010 i 2011 roku. Podczas pierwszych wyjazdów towarzyszył Mackiewiczowi jego przyjaciel Marek Klonowski, w późniejszych latach dołączyli inni uczestnicy, a w zeszłym roku Polak wspinał się w zespole jedynie z francuską himalaistką Elizabeth Revol. 

b2ap3_thumbnail_nanga_20150610-095334_1.png

Screen z klipu promującego projekt Nanga Dream

Na czym polega fenomen Nanga Dream? To po prostu szalone marzenie człowieka, który kocha góry i wspinaczkę oraz chce dokonać czegoś wielkiego. Dlaczego padło na Nangę, a nie na najpiękniejszy ośmiotysięczny szczyt K2, również niezdobyty zimą? Z prostego powodu – chodziło o kasę. Pozwolenie na zdobywanie Nangi zimą podczas pierwszej wyprawy Mackiewicza kosztowało 300 euro (dla porównanie w lecie cena pozwolenia wynosiła już 10 000 euro). Poza tym, podróż do obozu bazowego pod Nangą trwa krótko (w przypadku K2 to ponad 2 tygodnie marszu, którego znaczna część wiedzie lodowcami).

Aby minimalizować koszty wyprawy w pierwszych latach Mackiewicz zaopatrywał się w sprzęt nie w profesjonalnych sklepach z akcesoriami dla wspinaczy, a np. w sklepie rolniczym. Właśnie w takim miejscu nabył linę, którą zamierzali wraz z Klonowskim zaporęczować drogę wiodącą ku szczytowi.

Takie niecodzienne podejście nie zjednało Mackiewiczowi zwolenników w oficjalnych kręgach alpinistycznego środowiska w Polsce. Co więcej, nie ukończył on nawet kursu taternickiego, który jest podstawą dla każdego wspinacza, który rozpoczyna swoją przygodę z prawdziwym zdobywaniem szczytów.

Okazuje się jednak, że w tym szaleństwie jest metoda. Mackiewiczowi udało się osiągnąć najwyższą w zimie wysokość na tym ośmiotysięczniku w historii – 7800 metrów n.p.m. Trzymamy kciuki, żeby w tym roku było to już 8126!

Pod tym linkiem znajdziecie filmik promujący jedną z poprzednich wypraw.

https://www.youtube.com/watch?v=Wkw82TxcorE

 

Papierowa kosmetyczka Paprcuts - prezentacja produ...
Mapa - Afryka bez eboli