Treść strony

4305-tanie-loty-z-warszawy

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Treść główna

14 niezwykłych faktów, których nie wiedziałeś o Paryżu!

14 niezwykłych faktów, których nie wiedziałeś o Paryżu!

Skąd w Paryżu wzięły się antynazistowskie kluby jazzowe, kim jest 13-to tonowy Emmanuel i dlaczego za noszenie spodni groziło więzienie? Ile w Paryżu jest Łuków Triumfalnych, ile kawiarni i piekarni oraz gdzie nad Sekwaną znajdziemy trzy Statuy Wolności, a gdzie ulicę długą na 6 metrów? Poznaj wszystkie nieznane fakty o mieście miłości!

Antynazistowki klub jazzowy

Nie wszyscy wiedzą, że w tracie II wojny światowej naziści bojkotowali... jazz. Fanatycy nie mogli pogodzić się z rosnącą popularnością gatunku, który stworzyli „gorsi rasowo” Afroamerykanie.  

Nie odpowiadało to paryżanom, którzy w latach 30. i 40. XX wieku szaleli na punkcie muzyki rodem z Nowego Orleanu. Gdy naziści zaczęli zamykać kluby jazzowe, mieszkańcy nie pozostawali bierni.

W całym Paryżu zaczęły powstawać w podziemiu lokale, w których nielegalnie rozbrzmiewała rzewna trąbka i saksofon. Ku przerażeniu Hitlera – w miejscach tych mogli bawić się wszyscy – bez względu na kolor skóry i preferencje seksualne!

Potajemnie działające kluby wciąż zmieniały swoją lokalizację, aby zmylić nazistów, a miłośnicy jazzu musieli podać tajemne hasło, by wejść do środka.

Ile jest drzew w Paryżu?

470.000! Skąd to wiemy? Okazuje się, że wszystkie drzewa są dokładnie liczone, mierzone i wciągane do rejestru drzew!

b2ap3_thumbnail_museum-of-natural-history-597604_1280.jpg

Samotny znak STOP

W całym zatłoczonym Paryżu znajduje się tylko jeden znak STOP! Stoi on w bogatej 16. dzielnicy. Organizacja ruchu w mieście jest podobna jak w Polsce - oparta na pierwszeństwie aut nadjeżdżających z prawej.

Kawa za 1€ 

Paryżanie uwielbiają spędzać czas w kawiarniach! Nawet jeśli nie mają czasu usiąść z przyjaciółmi, to zabierają aromatyczny napój w drogę. W samej stolicy Francji jest dokładnie 181 miejsc, w których można kupić espresso za...  1€. Żeby łatwiej było namierzyć miejsca z atrakcyjną ceną stworzono nawet specjalną mapę!

Tysiące ogródków kawiarnianych i piekarni

Serwis thelocal.fr skrupulatnie wyliczył, że jeśli kawosz chciałby każdego dnia wejść do innego ogródka kawowego, to wizyta we wszystkich miejscach zajęłaby mu... 29.8 lat! W całym rozległym Paryżu jest na chwilę obecną aż 9.057 otwartych przestrzeni, w których można napisać się le café!

Stolica Francji słynie także z bagietek. Miłośnicy chrupiącego pieczywa mogą wybierać spośród... 1.784 piekarni!

b2ap3_thumbnail_cafe-gourmande-258201_1280.jpg

Prezerwatywy z automatu

Może swoją liczbą nie dorównują kawiarniom, ale... w całym mieście znajduje się 31 automatów, w których zamiast napojów czy batonika można kupić prezerwatywę. W końcu Paryż jest miastem miłości... w każdej postaci!

Ile jest "Łuków Triumfalnych"?

Turyści spacerujący po Paryżu są zdziwieni, gdy wpadają na jeden z kilku łuków, znajdujących się na terenie miasta. Mniej znana konstrukcja, przyćmiona sławą pomnika z Placu Charlesa-de-Gaula, znajduje się chociażby na końcu dziedzińca należącego do Luwru. Łuk l’Arc du Carrousel postawiony został z rozkazu Napoleona, by uhonorować waleczność armii francuskiej. 

Ciężki Emmanuel i polskie dobra

W Katedrze Notre Dame znajduje się 13-to tonowy dzwon o wdzięcznym imieniu... Emmanuel. Wraz z nim w katedrze rozbrzmiewają dzwony: Marie, Gabriel, Anne-Geneviève, Denis, Marcel, Étienne, Benoît-Joseph, Maurice i Jean-Marie. 

Co ciekawe, w historię Katedry Notre Dame wpleciony jest również polski wątek. W katedralnym skarbcu do dziś znajduje się relikwiarz drzewa Krzyża Świętego, który był niegdyś wykorzystywany w trakcie koronacji królów polskich. Bezcenny zabytek został skradziony i wywieziony przez Jana II Kazimierza.

b2ap3_thumbnail_notre-111248_1280.jpg

Najkrótsza z uliczek

Choć trudno to sobie wyobrazić, to najkrótsza uliczka w mieście miłości nie ma nawet 6 metrów. Rue des Degrés przypomina raczej dłuższe schody i mierzy dokładnie 5,75 metra.

Nie tylko Sekwana

Każdy słyszał o Sekwanie, ale już nieliczni o... la Bièvre. Niewielka rzeczka sączyła się niegdyś przez Paryż. W trakcie rewolucji przemysłowej zaczęła przypominać jednak ściek, zbierający w sobie odpady z pobliskich garbarni i zakładów przemysłowych. Dziś turyści nie zobaczą la Bièvre, ponieważ płynie ona podziemnymi kanałami.

Statua Wolności w... Paryżu

Skoro na całym świecie powstają mniej lub bardziej udane kopie Wieży Eiffela, to dlaczego paryżanie nie mieliby postawić u siebie Statuy Wolności... a raczej trzech! I nie są to bynajmniej współczesne kopie, stworzone dla turystów. 

Najstarsza z makiet, mierząca 286 cm wysokości, stanęła w  Musée des Arts et Métiers już w 1878 roku. Najwyższą z paryskich makiet, pochodzącą z początku XX wieku, zobaczyć można obok Musée d'Orsay.

b2ap3_thumbnail_61378384_0491949294_z.jpg

Zdjęcie: Fabrice Terrasson, Flickr (CC BY 2.0)

O jedną kłódkę za dużo! 

Pont des Arts wydaje się typowym mostem pieszym, łączącym 1  i 6 okręg paryski. Przestrzeń ta stała się jednak popularna wśród turystów dzięki artystom wystawiającym tu swoje prace. 

Nikt właściwie nie wie, kiedy zakochani zawiesili pierwszą kłódkę na elementach konstrukcyjnych mostu. Z czasem tradycja ta stała się na tyle lubiana, że turyści przybywali tu, by zawieszać tysiące metalowych symboli swojej miłości. W 2014 roku konstrukcja nie wstrzymała miłosnego obciążenia i część mostu zawaliła się. Od tego momentu znaleźć można wiele mówiącą tablicę Make love not love locks.

b2ap3_thumbnail_pont-des-arts-264217_1280.jpg

Do więzienia za spodnie!

Paryż jest stolicą mody, sygnowaną nazwiskami Chanel, Laurent i Dior. Choć to tutaj odbywa się sławny na cały świat Fashion Week, to jeszcze do 2013 roku chodzenie kobiet w spodniach było... nielegalne! 

Antyspodniowe prawo miało swe początki w 1800 roku, po rewolucji francuskiej. Mężczyźni odrzucali wówczas podkolanówki kojarzące się z arystokracją i przywdziewali spodnie do samej ziemi. Kobiety, które nie chciały dłużej chodzić w spódnicach musiały uzyskać na to pozwolenie policjanta. W przeciwnym wypadku mogły trafić do wiezienia. 

Prawo to zmieniało się jeszcze dwukrotnie – w 1982 i 1909 kobiety uzyskały prawną zgodę na przywdziewanie spodni w trakcie jazdy konnej i na rowerze. Choć w nowoczesnej Francji prawo to nie było już przestrzegane, to teoretycznie obowiązywało nad Sekwaną przez 213 lat!

Prawdziwy „Terminal”

Pamiętacie film z Tomem Hanksem, który utknął na lotnisku, gdzie był zmuszony mieszkać przez długie lata? Ta nieprawdopodobna historia wydarzyła się naprawdę! 

Mehran Nasseri został w 1977 roku wyrzucony bez paszportu z Iranu za sprzeciw wobec szacha. Podczas tułaczki po Europie skradziono mu dokumenty uchodźcy, przez co nie miał prawa opuścić lotniska Charlesa de Gaulla. Imigrant spędził tam całe 18 lat, nie wychodząc ani razu na świeże powietrze!

b2ap3_thumbnail_MKNasseri.jpg

By Saint Martin (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5-2.0-1.0)], via Wikimedia Commons

Papierowa kosmetyczka Paprcuts - prezentacja produ...
Mapa - Afryka bez eboli