Treść strony

Treść główna

Choroba lub wypadek za granicą - co zrobić?

Choroba lub wypadek za granicą - co zrobić?

Koszt wezwania karetki pogotowia w Hiszpanii może wynieść 2 000 złotych, a transport medyczny na terenie UE to nawet kilkadziesiąt tysięcy. Dlatego kompletując zawartość walizki na wakacyjny wyjazd, nie zapomnijmy o ubezpieczeniu oraz numerach, które w razie nagłego wypadku, pozwolą nam wezwać służby ratunkowe.

W trakcie wakacyjnych wyjazdów nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich ewentualności i być przygotowanym na każdą okoliczność. Wypadki i choroby zdarzają się nawet doświadczonym podróżnikom, którzy zjeździli już pół świata. Jeśli staniemy w obliczu nagłego wypadku czy choroby, musimy wiedzieć jak postępować i posiadać polisę ubezpieczeniową, dzięki której nie poniesiemy kosztów leczenia.

b2ap3_thumbnail_medications-257332_1280.jpg

Przezorny zawsze ubezpieczony

Ubezpieczenie przed wyjazdem to jedna z najważniejszych formalności jakie musimy dopełnić. Wyjeżdżając na wakacje do któregoś z państw Unii Europejskiej, ubezpieczenie zdrowotne mamy praktycznie zagwarantowane. Przed wyjazdem wystarczy uzyskać w oddziale NFZ kartę EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego). Dokument ten uprawnia do korzystania z usług publicznej służby zdrowia, jednak na jej podstawie nie będziemy mogli udać się na wizytę do specjalisty, ani skorzystać z transportu medycznego. W praktyce oznacza to, że przysługuje nam jedynie podstawowa opieka medyczna. Dlatego też, nie należy poprzestawać jedynie na karcie, którą wystawi nam NFZ. Warto wykupić także ubezpieczenia dodatkowe. Są to np. :

  • Pokrycie kosztów leczenia i pomocy w podróży – na podstawie takiej polisy ubezpieczyciel pokryje koszty związane z leczeniem będącym następstwem nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku, koszty transportu medycznego do miejsca zamieszkania, koszty związane z organizacją pomocy w podróży, a w ostatecznym przypadku także koszt transportu ciała,
  • Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków – taka polisa gwarantuje wypłatę odszkodowania w przypadku, gdy ubezpieczony doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu lub poniósł śmierć.

b2ap3_thumbnail_doctor-563428_1280.jpg

Jak wezwać pomoc?

Niestety w nagłej sytuacji nie mamy co liczyć na pomoc konsularną – opieka polskiego przedstawicielstwa za granicą, nie obejmuje pomocy lekarskiej. Jak w takim razie uzyskać pomoc?

Przed wyjazdem warto sprawdzić i zapisać w pamięci telefonu numery do służb ratunkowych danego kraju. Dzięki temu w nagłej sytuacji unikniemy gorączkowego poszukiwania właściwego numeru lub wypytywania innych ludzi. W tym celu możemy także ściągnąć na telefon jedną z aplikacji, dzięki której szybko wyszukamy potrzebne numery. Może to być np. Emergency Call dla urządzeń z systemem Windows Mobile – aplikacja umożliwia wykonanie szybkiego połączenia lub wysłania wiadomości tekstowej i wezwanie pomocy.

Nie zapominajmy także, że 112 to ogólnoeuropejski numer alarmowy, który umożliwi wezwanie służb ratunkowych na terenie całej Unii Europejskiej.

Na co uważać?

Planując wyjazd i wykupując ubezpieczenie warto uwzględnić aktywności, jakie planujemy uprawiać podczas podróży. Jeśli będziemy jeździć na nartach poza szlakami, wspinać się na alpejskich ścianach lub surfować, warto uwzględnić to wykupując polisę. Ubezpieczenie najlepiej dostosować dokładnie do charakteru wyjazdu, wtedy unikniemy sytuacji, gdy firma odmówi nam wypłaty odszkodowania lub pokrycia kosztów leczenia.

Przed wyjazdem w egzotyczne miejsca należy także dokładnie sprawdzić wykaz zalecanych szczepień i wykonać je z odpowiednim wyprzedzeniem.  Warto także skompletować własną apteczkę, w której znajdą się leki przeciwgorączkowe, przeciwbiegunkowe, odkażacz do rąk, woda utleniona, plastry, bandaże, leki przeciwbólowe oraz termometr (trzeba jednak pamiętać, żeby był to elektroniczny miernik temperatury, ponieważ z termometrem rtęciowym nie zostaniemy wpuszczeni na pokład samolotu).

Do nieszczęśliwego wypadku lub uszczerbku na zdrowiu może także dojść na skutek zamieszek czy innych wydarzeń spowodowanych sytuacją polityczną w danym kraju. Sprawdźmy zatem także aktualne ostrzeżenia publikowane na stronie MSZ. Sytuacja w poszczególnych krajach jest monitorowana na bieżąco, a treść publikowanych ostrzeżeń pozostaje aktualna do czasu, gdy na stronie ukażą się nowe ogłoszenia, dotyczące danego miejsca.

 

Papierowa kosmetyczka Paprcuts - prezentacja produ...
Mapa - Afryka bez eboli