Treść strony

Treść główna

NASA testuje skrzydła zmieniające kształt. Czy będzie przełom w lotnictwie?

NASA testuje skrzydła zmieniające kształt. Czy będzie przełom w lotnictwie?

Cichy, wydajny, bardziej ekologiczny i ekonomiczny lot. Już niedługo może być to możliwe dzięki testowanej przez NASA technologii, umożliwiającej zmianę kształtu skrzydeł w trakcie lotu.

Skrzydła zmieniające kształt mają zrewolucjonizować lotnictwo i doprowadzić do znacznych oszczędności paliwa. Jeszcze tego lata naukowcy z NASA planują zastąpić tradycyjne, aluminiowe klapki na skrzydłach elementami wykonanymi z elastycznego materiału. Prace nad nowymi rozwiązaniami trwają od zeszłego roku przy współpracy NASA z Laboratorium Testowym Sił Powietrznych USA i konstruktorami z firmy FlexSys Inc. 

Testy praktyczne rozstrzygną czy giętka innowacja poprawi aerodynamikę i zmniejszy hałas w trakcie startu i lądowania maszyny. Technologia o nazwie ACTE (ang. Adaptive Compliant Trailing Edge) testowana będzie w rożnym położeniu skrzydeł, aby w pełni odwzorować warunki panujące w trakcie lotu.

Badacze NASA wierzą, że ACTE może mieć duży wpływ na przyszłość lotnictwa. Wykorzystanie lekkich materiałów zmniejszy ciężar skrzydeł, co pozwoli inżynierom na wprowadzanie nowych rozwiązań poprawiających aerodynamikę. To z kolei przyczyni się do zmniejszenia zużycia paliwa w trakcie lotu, a podniebna komunikacja stanie się bardziej przyjazna dla środowiska.

ACTE nie jest jednym projektem rozwijanym obecnie w laboratoriach NASA. Naukowcy pracują między innymi także nad nową konstrukcją ogona samolotu.

b2ap3_thumbnail_ed14-0338-080-1.jpg

Źródło: NASA/Ken Ulbrich

Papierowa kosmetyczka Paprcuts - prezentacja produ...
Mapa - Afryka bez eboli