Treść strony

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 500 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Treść główna

Jak dojechać z lotniska na stadion - komunikacja podczas Euro 2012

przystanek
Czy przylatujący do Polski turyści dojadą na stadiony komfortowo?
Fot. clarkmaxwell

Szacuje się, że w trakcie UEFA EURO 2012™ do Polski przybędzie nawet milion turystów, a około 40% z nich skorzysta z transportu lotniczego. Dla lotnisk oznacza to konieczność obsłużenia niespotykanej dotychczas liczby pasażerów i operacji lotniczych. Ministerstwo Sportu i Turystyki przewiduje, że w jednym dniu meczu, odbywającego się w ramach rozgrywek UEFA EURO 2012™  liczba pasażerów na poszczególnych lotniskach może przekraczać nawet 30 tysięcy. Polskie porty lotnicze przygotowują się pilnie do obsługi wzmożonego ruchu. Jak natomiast wygląda sytuacja transportu lądowego z lotnisk do centrum miast i na stadiony? Serwis Tanie-Loty.com.pl sprawdził, jak na miesiąc przed imprezą zorganizowana jest komunikacja w miastach-gospodarzach.

Lotnisko Chopina w Warszawie

Warszawski port lotniczy jako jedyny spośród lotnisk miast-gospodarzy od początku przygotowań oznaczany był przez UEFA kolorem zielonym, jako obiekt, którego stopień gotowości nie budzi żadnych zastrzeżeń. Położenie zaledwie 10 km od ścisłego centrum Warszawy powoduje, że przejazd do miasta zajmuje zaledwie 30 minut.  Przemysław Przybylski, Rzecznik Prasowy warszawskiego lotniska podkreśla, że można dojechać do niego co najmniej czterema drogami dojazdowymi. Port jest dobrze skomunikowany z większością dzielnic miasta. 

Z kolei Igor Krajnow, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego zauważył, że bardzo ważne jest też zapewnienie połączenia kolejowego z lotniskiem: Obecnie połączenie Lotniska Chopina z Warszawą opiera się na autobusach. Lotnisko obsługuje w sumie pięć linii, z których jednak tylko jedna dojeżdża do ścisłego centrum Warszawy. Pozostałe łączą lotnisko z Ursynowem, Mokotowem i Pragą. Autobusy jak wiadomo są środkiem komunikacji miejskiej, który jest najbardziej podatny na różnego rodzaju utrudnienia w ruchu drogowym (korki, kolizje, remonty itp.). Dlatego tak ważne jest zapewnienie połączenia szynowego, funkcjonującego niezależnie od tych utrudnień.

Długo oczekiwane połączenie kolejowe obsługiwane przez Szybką Kolej Miejską i Koleje Mazowieckie powinno zostać uruchomione 1 czerwca. Bez wątpienia ułatwi ono dojazd z lotniska do centrum Warszawy, a także bezpośrednio na Stadion Narodowy. 

Lotnisko Poznań Ławica

Dojazd z lotniska do centrum miasta, oddalonego od portu lotniczego o około 7 km, jest oceniany przez władze lotniska stosunkowo dobrze. O opinię o komunikacji drogowej z portu lotniczego poprosiliśmy Hannę Surmę, Rzecznika Prasowego poznańskiego lotniska:  Port jest połączony z centrum komunikacją miejską dwoma linami autobusów dziennych: linii zwykłej (nr 59) i linii pośpiesznej (nr L, od Dworca Głównego PKP) oraz jedną linią autobusu nocnego (nr 242). Autobusy dzienne kursują z częstotliwością co pół godziny, nocny – co godzinę. Mimo, iż stosunkowo niewielu pasażerów autobusów korzysta z dojazdu do samego Portu, to jednak z uwagi na fakt, iż obie linie kursują ruchliwą ul. Bukowską, korzysta z nich wielu pasażerów dosiadających się na trasie, co powoduje znaczne zatłoczenie pojazdów. Podróżni lądujący w Poznaniu nie mają też problemu z zakupem biletu – na przystanku przed terminalem znajduje się biletomat.

Wart podkreślenia jest fakt, ze na czas UEFA EURO 2012™, oprócz regularnych połączeń linii 59 i L, zostanie uruchomiona linia specjalna E1 i E2 kursująca z Toru Poznań, przez lotnisko do Strefy Kibica i na Stadion.

Największym problemem według władz lotniska są obecnie utrudnienia w ruchu na głównej ul. Bukowskiej na pewnym odcinku (od ul. Polskiej do centrum). Jak podkreśla Hanna Surma brak dedykowanego pasa ruchu dla autobusów powoduje, iż w godzinach szczytu, przy obecnie trwających pracach budowlanych kurs z lotniska np. na Dworzec PKP trwa dłużej niż zwykle. Po zakończeniu prac drogowych, przejazd zmodernizowaną ul. Bukowską poza czasem szczytu średnio będzie trwał kilkanaście minut. 

Lotnisko im. Lecha Wałęsy w Gdańsku 

Lotnisko im. Lecha Wałęsy  położone jest w gdańskiej dzielnicy Matarnia, nieopodal wsi Rębiechowo, od której wzięło swoją pierwotną nazwę. Port ma dogodną lokalizację względem centrów miejskich: Gdańska (10 km), Sopotu (10 km) i Gdyni (23 km). Rzecznik Prezydenta Miasta Gdańska, Antoni Pawlak dobrze ocenia komunikację portu z miastem: Funkcjonują dwie linie autobusowe. Jedna z nich kursuje trzy razy na godzinę w czasie zwiększonego ruchu lotniczego (w godz. 5-9 , 15-19), a w pozostałym czasie dwa razy na godzinę. Drugi autobus kursuje dwa razy na godzinę. W sumie częstotliwość przejazdu autobusów do i z lotniska to średnio pięć kursów na godzinę, czyli co ok. 12 minut. Autobusy komunikacji miejskiej dostosowane są do częstotliwości lotów i zapewniają sprawne połączenie między lotniskiem, a centrum miasta. Kibiców z pewnością ucieszy fakt, że w okresie UEFA EURO 2012™ Zarząd Transportu Miejskiego planuje zwiększyć częstotliwość kursowania wspomnianych autobusów. 

Michał Brandt, Rzecznik Gdańskiego Projektu Euro 2012  poinformował, że w trakcie całego turnieju (02.06-01.07.2012) będą kursować dodatkowe autobusy w relacji lotnisko-centrum oraz lotnisko-stadion. Brandt dodał, że sytuacja komunikacyjna byłaby zdecydowanie lepsza, gdyby udało się połączyć lotnisko z miastem przy pomocy kolei i taki projekt istnieje (Kolej Metropolitalna), jednak zostanie on wybudowany dopiero po UEFA EURO 2012™.

Lotnisko im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu 

Port Lotniczy we Wrocławiu położony jest w południowo-zachodniej części miasta, w odległości ok. 10 km od jego centrum, w pobliżu Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. Można się nią dostać na lotnisko szybko i w miarę komfortowo: od strony Warszawy (przez łącznik Długołęka), od Poznania z drogi krajowej nr 5, a także od południa z drogi krajowej nr 8 oraz z autostrady A4. Dojazd na lotnisko ze ścisłego centrum miasta nawet w godzinach szczytu nie trwa dłużej niż 20 minut. Podróżni mogą skorzystać także z autobusu linii 406, która kursuje na trasie Lotnisko-Dworzec Główny. Jednak zdecydowana większość pasażerów przyjeżdża na lotnisko samochodami i taksówkami. 

Tomasz Lenart, kierownik obsługi pasażerskiej w Porcie Lotniczym Wrocław i kierownik zespołu ds. UEFA EURO 2012™ poinformował nas, że w trakcie imprezy na lotnisku będą zapewnione dodatkowe shuttle busy spod terminalu: Linia S1 będzie jeździć na trasie lotnisko-stadion, a linia F1 będzie dowozić podróżnych do strefy kibica, czyli do centrum miasta. Shuttle busy będą kursować w dniu meczowym (8,12 i 16 czerwca) oraz jeden dzień przed i jeden dzień po piłkarskim pojedynku na Stadionie Miejskim. Oczywiście, jeśli tylko będzie dodatkowe zapotrzebowanie, to we współpracy z miastem podejmiemy odpowiednie kroki, by ułatwić kibicom dotarcie z lotniska do miasta i na stadion.

Za największe usprawnienie komunikacyjne lotnisko uznaje rozbudowę nowej infrastruktury - własnej i miejskiej. Jeszcze 1,5 roku temu do portu dojeżdżało się wąską ul. Graniczną. Dziś, choć to wciąż ta sama trasa, droga zmieniła się nie do poznania. Starą uliczkę zastąpiła dwupasmowa szeroka jezdnia, która znacznie ułatwiła dojazd do terminali. Dużym udogodnieniem jest także parking na 1100 miejsc, który oddano do użytku wraz z nowym terminalem. Pod sam terminal prowadzi pas dla autobusów, a przy podjeździe umieszczono strefę krótkiego postoju. Tomasz Lenart zapewnia, że ruch pod terminalem jest tak zorganizowany, aby wykluczyć ryzyko występowania przestojów. 

Co ważne, wrocławskie lotnisko dysponuje obecnie dwoma terminalami z niezależnym dojazdem, a to ogromna zaleta zwłaszcza przy obsłudze tak dużych imprez, jak UEFA EURO 2012™ .

Również i we Wrocławiu brakuje jednak połączenia kolejowego między lotniskiem a miastem i samym stadionem. Jak podkreśla jednak Tomasz Lenart: brak połączenia kolejowego, które byłoby co prawda udogodnieniem, nie stanowi dzisiaj problemu. Patrząc na możliwości i czas dojazdu do nowego terminalu zarówno z centrum, jak i z obrzeży miasta, to komunikacja z portem i bez tego wygląda dziś bardzo dobrze. 


Komunikacja z lotnisk na stadiony

Lotnisko Odległość od stadionu czas przejazdu samochodem komunikacja miejska pomiędzy lotniskiem a stadionem w trakcie UEFA EURO 2012™
Lotnisko Warszawa Okęcie
11,7 km 11 min połączenie kolejowe
Lotnisko Wrocław 6,4 km 14 min specjalna linia autobusowa S1 (kursuje w dniach 7,8,9, 11,12,13,15,16,17 czerwca)
Lotnisko Poznań 7,3 km 14 min specjalna linia autobusowa E1 i E2
Lotnisko Gdańsk 14 km 23 min specjalna linia autobusowa (kursuje od 2 czerwca do 1 lipca)

Polskie porty lotnicze są organizacyjnie bardzo dobrze przygotowane do zbliżających się mistrzostw, a komunikacja miejska, choć w większości samochodowa, ma według zapewnień sprostać trudnym wyzwaniom. Największą niedogodność dla turystów tradycyjnie stanowić będzie kolej. Poza Warszawą, żadnemu z miast nie udało się zapewnić połączenia między lotniskami a stadionami szybką koleją miejską.

Zagraniczni podróżni odwiedzający Polskę i korzystający z naszej komunikacji miejskiej narzekają głównie na brak specjalnych półek na bagaże w autobusach kursujących na lotniska i powszechną nieznajomość języka angielskiego wśród kierowców. Tę lukę mają zapełnić kompetentni wolontariusze, zaangażowani o pomocy turystom podczas turnieju. Co ważne, wszystkie lotniska (oprócz warszawskiego, na które jeszcze przed Euro powinna dojeżdżać kolej) planują uruchomienie specjalnych autobusów, które zapewnią bezpośredni transport na stadiony i do centrum miast. To zdecydowanie usprawni komunikację.