Treść strony

Treść główna

Zakaz płynów na pokładzie samolotów utrzymany

butelki
Zakaz KE utrzymany
Fot. Dreamstime

Komisja Europejska - wbrew wcześniejszym zapowiedziom - zaleciła krajom UE tymczasowe utrzymanie zakazu wnoszenia na pokład samolotu płynów zakupionych w sklepach bezcłowych poza UE dla pasażerów tranzytowych. Zakaz ten miał być zniesiony od piątku.

W piątek unijny komisarz ds. transportu Siim Kallas zalecił krajom UE czasowe odroczenie uchylenia zakazu wnoszenia w bagażu podręcznym m.in. alkoholi i perfum przez pasażerów tranzytowych spoza UE.

"Moim głównym celem jest ułatwienie życia pasażerów (przez zniesienie zakazu), jednak w obecnej sytuacji, gdy wiele krajów UE zdecydowało się utrzymać zakaz, spowodowałoby to dezorientację pasażerów na europejskich lotniskach" - powiedział w piątek Kallas. Wyjaśnił, że pasażerowie spoza UE nie wiedzieliby, czy na danym lotnisku europejskim mogą wnosić w bagażu zakupy ze sklepów bezcłowych spoza UE, czy nie.

Komisja poinformowała ponadto, że dokona przeglądu sytuacji wraz z krajami UE i skonsultuje się ze Stanami Zjednoczonymi, ponieważ jest to główny kierunek lotów z UE.

KE chciała wcześniej, by od 29 kwietnia możliwe było wnoszenie na pokład perfum czy alkoholu kupionego w sklepach wolnocłowych na lotniskach poza UE w przypadku przesiadki na lotnisku unijnym; obecnie takie zakupy mogą być konfiskowane. Od 2013 roku zakaz wnoszenia płynów miałby być zniesiony w UE dla wszystkich pasażerów, nie tylko tranzytowych.

Jeszcze w czwartek rzecznik KE Joe Hennon zapowiadał, że od piątku kraje UE powinny znieść zakaz wnoszenia płynów na pokład samolotu dla pasażerów tranzytowych spoza UE. Dodał jednak, że kraje UE mogą utrzymać zakaz ze względów bezpieczeństwa. W trakcie nieformalnych rozmów z KE utrzymanie zakazu zapowiadało szereg krajów włączając w to Francję, Wielką Brytanię i Holandię.

Unijny zakaz wnoszenia płynów na pokład samolotu wprowadzono w listopadzie 2006 roku w reakcji na udaremnione w Wielkiej Brytanii plany zamachów bombowych na samoloty pasażerskie obsługujące trasy transatlantyckie. Miały w nich być użyte ciekłe substancje chemiczne wniesione w butelkach. Zgodnie z przepisami ilość płynów i substancji podobnych (np. wody do picia, zup, serów typu camembert, pasty do zębów, dezodorantów, tuszu do rzęs) w pojedynczym pojemniku nie może przekroczyć 100 mililitrów.

Od 2013 roku zakaz wnoszenia płynów ma być zniesiony w UE dla wszystkich pasażerów, gdy możliwe będzie skanowanie wnoszonych płynów za pomocą specjalnych urządzeń.

Źródło: dlapilota.pl, wnp.pl

Niesamowita podróż przez Amerykę Południową - film
Mogę wszystko!