Treść strony

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 500 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Treść główna

Od wtorku więcej lotów

Od jutra na niebie pojawi się więcej samolotów
Fot. Dreamstime

Ministrowie transportu UE uzgodnili podział europejskiego nieba na trzy strefy lotów, by od wtorku rano stopniowo przywracać do normy ruch lotniczy, sparaliżowany po erupcji wulkanu na Islandii. Porozumienie pozwoli zwiększyć we wtorek ruch lotniczy do 40-45 proc. normalnego stanu, a w środę - do 50-60 proc.

Decyzje o stopniowym i częściowym przywracaniu ruchu zapadły na zwołanej w trybie nadzwyczajnym w poniedziałek wideokonferencji ministrów transportu państw UE. Unijny Komisarz ds. Transportu Siim Kallas powiedział, że w pełni uwzględniają konieczność zagwarantowania bezpieczeństwa pasażerów. "Bezpieczeństwo pasażerów nie może być narażane na szwank" - podkreślił. Ministrowie transportu uzgodnili zacieśnienie europejskiej koordynacji i oceny ryzyka w zarządzaniu przestrzenią powietrzną. Nowe środki kontroli zaczną obowiązywać od godz. 8 rano we wtorek. Od wtorkowego poranka powinniśmy widzieć w powietrzu coraz więcej samolotów - mówił komisarz. - To dobra wiadomość dla uziemionych pasażerów i dobra wiadomość dla sektora lotniczego oraz innych, których dotknął ten kryzys".

Na wniosek Europejskiej Organizacji ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (Eurocontrol) w centralnej strefie, gdzie zanieczyszczenie niebezpiecznymi dla samolotów pyłami jest największe, ma nadal obowiązywać bezwzględny zakaz lotów. W drugiej strefie władze krajowe będą podejmowały decyzje o utrzymaniu restrykcji albo wznowieniu ruchu lotniczego po dokładnym zbadaniu sytuacji: np. wykonaniu testów na oddziaływanie pyłów na silniki samolotów. W trzeciej strefie żadne zakazy nie będą obowiązywać.

Do rana eksperci określą mapy trzech stref. Wtedy będzie wiadomo, jakie kraje znajdą się w poszczególnych strefach, z tym że ich granice będą się zmieniać - mają być wytyczane na podstawie 24-godzinnych prognoz aktualizowanych co 6 godzin - powiedział na konferencji prasowej jeden z dyrektorów Eurocontrol, Bo Redeborn. Dodał on, że według wstępnych szacunków strefa zakazu lotów zostanie zmniejszona do ok. jednej trzeciej obszaru, nad którym unosi się chmura popiołów wulkanicznych.

W czwartek - jak powiedział Redeborn - można mieć nadzieję na wznowienie normalnego ruchu lotniczego w Europie. "W ciągu dnia aktywność wulkanu ustała. Jeśli to się potwierdzi, to wszystkie pyły powinny rozproszyć się do środy wieczorem. Jednak geologowie ostrzegają, że możliwe są ponowne erupcje" - powiedział Redeborn.

Hiszpańska prezydencja zapowiedziała zwołanie kolejnego nadzwyczajnego posiedzenia ministrów transportu "27", nie podając na razie jego daty. Odrzuciła krytykę pod adresem władz, wysuwaną przez niektóre linie lotnicze, niezadowolone z zamknięcia przestrzeni powietrznej, na czym tracą nawet 150 mln euro dziennie. "Nie podzielamy tych głosów krytyki. Bezpieczeństwo jest sprawą pierwszorzędną" - powiedział minister transportu Hiszpanii Jose Blanco. Także Redeborn bronił przezorności władz krajowych, tłumacząc, że trwający od czwartku paraliż ruchu lotniczego to cena za zapewnienie bezpieczeństwa pasażerów.

Źródło: PAP/wnp.pl