Treść strony

2538-bilety-lotnicze-bordeaux

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Treść główna

Ekspert ONZ skrytykował skanery ciała

Ekspert ONZ skrytykował używanie na lotniskach skanerów ciała
Fot. Dreamstime

Ekspert ONZ skrytykował we wtorek używanie na lotniskach skanerów ciała w celu wykrywania materiałów wybuchowych przemycanych przez potencjalnych terrorystów. "Używanie skanera ciała, który ujawnia szczegóły ciała ludzkiego w najbardziej intymnych częściach stanowi pogwałcenie praw człowieka" - ocenił specjalny sprawozdawca ONZ ds. ochrony praw człowieka w trakcie walki z terroryzmem Martin Scheinin.

"Prawo do życia prywatnego nie jest jeszcze martwe. W praktyce najlepsze technologie (stosowane), by wykryć terrorystów mogą być lepsze dla praw człowieka" - mówił ekspert, fiński profesor prawa, na konferencji prasowej na marginesie sesji Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie. Według niego skanery są źródłem dyskryminacji, ponieważ ich użycie "jest szczególnie delikatne" w przypadku "kobiet, pewnych religii i pewnych kontekstów kulturowych". Uznał on ponadto te urządzenia za nieefektywne w wykrywaniu prawdziwego zagrożenia terrorystycznego. Nie ujawniają one, zdaniem Scheinina, niebezpiecznych substancji we wnętrzu ciała, jego fałdach, a także w bagażu ręcznym. "Mogą też dać fałszywe poczucie bezpieczeństwa i pozwolić prawdziwym terrorystom na przystosowanie swoich technik do używanej technologii" - wskazał Scheinin.

Opowiedział się za używaniem urządzeń, które pozwalają na wykrycie na odległość małych ilości materiałów wybuchowych. Jego zdaniem, w przypadku ujawnienia tych substancji można podjąć uprawnione, "bardziej inwazyjne" działania w sposób "proporcjonalny z punktu widzenia praw człowieka". Sprawozdawca ONZ wypowiedział się też przeciwko "profilowaniu rasowemu i etnicznemu" domniemanych terrorystów, opisując je jako "dyskryminujące i nieefektywne".

Jak przypomina agencja AFP, w zeszłym tygodniu dwie muzułmanki nie odleciały samolotem z Wielkiej Brytanii do Pakistanu, ponieważ odmówiły poddania się prześwietleniu skanerem ciała, powołując się na względy medyczne i religijne. Skanery ciała wprowadzono m.in. na lotniskach: USA, Holandii, Wielkiej Brytanii i Francji po nieudanej próbie zamachu z grudnia ubiegłego roku, gdy obywatel Nigerii wszedł na pokład amerykańskiego samolotu relacji Amsterdam-Detroit z ładunkiem wybuchowym ukrytym w bieliźnie.

Źródło: PAP/wnp.pl

Alternatywne nazwy linii lotniczych
Ryanair: nowa baza i nowe połączenia z Polski!