Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Rośnie popularność czarterów – ULC otwiera rynek

lotnisko_480a

Z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że rynek przewozów czarterowych rozwija się dużo bardziej dynamicznie niż rynek przewozów regularnych. W roku 2008 w ruchu czarterowym polskie lotniska obsłużyły blisko 40% pasażerów więcej niż w roku 2007. Ogółem w 2008 r. czarter wybrało prawie blisko 2 mln 700 tys. pasażerów.

ULC chce także otworzyć rynek przewozów czarterowych przewoźnikom lotniczym z państw członkowskich Unii Europejskiej na trasach z Polski do krajów położonych poza Europejskim Obszarem Gospodarczym (EOG). Decyzja ta podyktowana jest rosnącym zapotrzebowaniem biur podróży na czartery pasażerskie i mała liczba polskich operatorów, którzy mogą sprostać wymaganiom rynkowym. Otwarcie rynku to także kwestia zaleceń Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO), która sprzyja takim działaniom, szczególnie w okresach trudności gospodarczych.

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie „ULC dokłada starań aby rozwijać się mogli nie tylko działający w Polsce przewoźnicy lotniczy, ale też by przedsiębiorstwa związane z obsługą ruchu lotniczego, w tym agenci obsługi naziemnej, porty lotnicze, a także biura podróży miały ułatwiony dostęp do oferty ich potencjalnych kontrahentów, a przede wszystkim aby polski obywatel miał dostęp do szerokiej oferty turystycznej”.

Jak informuje ULC, w bieżącym sezonie rozkładowym zima 2008/2009 loty czarterowe we współpracy z biurami podróży są już obsługiwane przez trzech przewoźników lotniczych z Unii Europejskiej – Eurocypria z Cypru, Aurela Airlines z Litwy oraz Air Italy S.p.A. z Włoch na trasach z Polski do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kenii, Sri Lanki, Egiptu, Meksyku, na Kubę oraz Wyspy Zielonego Przylądka.

Takie działania zdaniem przedstawicieli ULC, mają kluczowe znaczenie w obliczu panującego kryzysu. Rozszerzona oferta lotów służy promocji i rozwojowi turystyki. Przyczynia się także do rozszerzania działalności lotnisk a nawet tworzenia nowych miejsc pracy w tym segmencie. Udostępnienie możliwości obsługi ruchu czarterowego przewoźnikom lotniczym z UE we współpracy z polskimi biurami podróży pozwoli im korzystniej dobierać partnerów handlowych w zakresie turystycznych przewozów lotniczych i może poprawić ich wyniki finansowe.

Dla nas istotne jest to, że decyzje ULC prowadzą do zwiększenia konkurencji pomiędzy przewoźnikami lotniczymi. To może skutkować nie tylko tańszymi biletami ale i wzrostem jakości świadczonych przez linie lotnicze usług. Otwarcie rynku z pewnością wpłynie pozytywnie na dostępność usług oferowanych przez biura podróży i ceny wakacyjnych wycieczek.


Źródło: ULC
Sebastian Kanikuła
Alternatywne nazwy linii lotniczych
Ryanair: nowa baza i nowe połączenia z Polski!