Treść strony

Treść główna

Okęcie zagrożone

Dowiedz się więcej o lotnisku Okęcie


Rocznie w Polsce z samolotów korzysta o 23 proc. więcej pasażerów. To jeden z najlepszych wzrostów w Europie. Jednak sieć lotnisk jest sześciokrotnie mniejsza niż w UE. Jedno krajowe lotnisko obsługuje 3,1 mln osób, podczas gdy średnia w UE to 459 tys. Mamy tylko jedno lotnisko zdolne obsłużyć 5-10 mln pasażerów - Okęcie. Konsorcjum Ineco - Sener przedstawiło w Ministerstwie Transportu kilka możliwych lokalizacji, m.in. Mszczonów. Hiszpanie zastrzegli jednak, że po otwarciu nowego portu inne lotniska w regionie nie będą mieć racji bytu - łódż, Bydgoszcz, Modlin, planowane lotnisko w Sochaczewie, a nawet Okęcie.

Odżywa pomysł na budowę poza Warszawą nowego Centralnego Portu Lotniczego dla Polski. Rząd przyjął wykaz projektów infrastrukturalnych i transportowych, które mają być realizowane w latach 2007-2013. "Gazeta Prawna" dowiedziała się, że wśród nich znajdzie się 20 mln euro (80 mln zł) na prace analityczne związane z przygotowaniem nowego lotniska centralnego. Pomysł ma trafić do konsultacji społecznych. Eksperci uważają, że projekt ten może stworzyć zagrożenie dla największego lotniska w Polsce - Okęcia, jeśli wielcy przewoźnicy zdecydowaliby się przenieść połączenia do nowego portu.

Wszystko wskazuje na to, że Ministerstwo Transportu zamierza wydać 80 mln zł na przygotowanie analizy, która nie przyniesie żadnych efektów.
Tymczasem plany rozbudowy istniejących lub budowy nowych lotnisk mają dziś niemal wszystkie samorządy i porty. Porty regionalne chcą również rozszerzyć zakres działania. Starają się o możliwość obsługi lotów zagranicznych, aby wpuścić tanie linie lotnicze. Plany inwestycji sięgają 3 mld euro. Niektóre porty już je realizują - pierwsze loty z Modlina zapowiedziano na lato 2008 r.


źródło: gazetaprawna.pl

Niesamowita podróż przez Amerykę Południową - film
Mogę wszystko!