Treść strony

Treść główna

10 ciekawostek, których nie wiedzieliście o Włoszech

10 ciekawostek, których nie wiedzieliście o Włoszech

Czy wiedzieliście, że pierwsze bikini nosiły Włoszki już w I w. p.n.e.? A może chcielibyście policzyć ile fontann znajduje się w Rzymie? A czy przypuszczaliście, że piątek 13-go wcale nie jest pechowym dniem Włochów? Każdy kraj ma swoje zwyczaje i ciekawostki, o których z pewnością wcześniej nie słyszeliście. Włochy, ze względu na swoje długie dzieje, potrafią zaskakiwać nie tylko faktami historycznymi, ale także ciekawostkami kulinarnymi oraz obyczajowymi.

Przedstawiamy Wam 10 nieoczywistych faktów o Włoszech. Bez względu na to czy wybieracie się w tym roku do słonecznej Italii, czy po prostu kochacie wszystko, co związane z tym pięknym krajem, to z pewnością zainteresują Was poniższe ciekawostki. 


1. Ponad połowa Włochów w wieku 18-34 lat mieszka z rodzicami.

Od dawna wiadomo, że młodym mieszkańcom południowych krajów, nie spieszy się z wyprowadzką na własny rachunek. Ale czy wiedzieliście, że wielu Włochów zostaje w domu rodzinnym nawet do 40 roku życia? Wynika to z pewnością z silnych więzi, szczególnie synów z matkami, ale także z wygody i luźniejszego, niż w Europie Północnej, stylu życia. Włoskie mamy scalają rodzinę, są opiekuńcze, ale także stanowcze i decyzyjne, co z pewnością nie ułatwia młodym Włochom usamodzielnienia się.


2. Pizza pierwotnie była daniem dla biedaków.

Pizza to danie uwielbiane na cały świecie. Skąd jej fenomen i taka popularność? Może z prostoty i tego, że nie wymaga zbyt wielu składników do przyrządzenia. Wiedzieli o tym ubodzy mieszkańcy Włoch, którzy już tysiące lat temu, mając w domu tylko mąkę, wodę, oliwę i zioła, wypiekali pyszne placuszki, które z czasem zyskały także pomidory i mozzarellę i zaczęły przypominać obecną wersję pizzy. Biedni mieszkańcy Włoch, dla których prosty, pszenny placek był często jedynym posiłkiem w ciągu dnia, przetarli by dziś oczy ze zdumienia, widząc zachwyt jaki danie to wywołuje na całym świecie.

Fot. Shutterstock


3. Pechowa liczba dla Włochów to 17.

Wiele osób uważa piątek 13-tego za dzień pechowy. Data ta jest uważana za pechową w krajach katolickich. Związanie jest to z Judaszem, którego jako trzynastego zaproszono na Ostatnią Wieczerze. W piątek natomiast został ukrzyżowany Jezus. Gdy kilka razy w roku, w kalendarzu przypadnie ten dzień, podświadomie zaczynamy doszukiwać się oznak pecha, zbieżności sytuacji z pechową datą i stajemy się bardziej przeczuleni na wszelkie niepowodzenia. Włosi jako jedyni wyłamali się z tej pechowej daty. Dla Włochów takim szczególnie pechowym dniem jest wtorek 17-go. Wynika to z faktu, że w starożytnym Rzymie liczba 17 była przeklęta. Siedemnaście stało się dla wielu Włochów na tyle pechową liczbą, że linia Alitalia postanowiła usunąć ten rząd ze swoich samolotów.


4. We Włoszech jest około 300 rodzajów makaronów.

Ile kuchni we Włoszech, tyle rodzajów makaronów. Każda gospodyni ma swoje niepowtarzalne kształty i wielkości kluseczek, które uwielbia cała rodzina. Dlatego właśnie, nie da się podać dokładnej ilości typów makaronów jakie występują na świecie. Szacuje się jednak, że jest ich blisko 300 w całych Włoszech. Do najpopularniejszych i znanych na całym świecie należą: spaghetti – długie nitki, penne – rurki, farfalle – kokardki, fusilli – świderki czy lasagne – płaski placek. Makaron czyli po włosku pasta to podstawowe danie kuchni tego kraju.

Fot. Pixabay


5. Średnia długość życia Włochów to 82 lata.

Włoszki i włosi mogą poszczycić się wysoką średnią długością życia. 82 lata to jeden z najlepszych wyników na świecie. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, przeciętny Włoch dożywa swoich 80 urodzin, natomiast Włoszki osiągają jeszcze lepszy wynik – 85 lat. Lepsi pod tym względem są od lat Japończycy, którzy osiągają najwyższy wiek na świecie. Kobiety dożywają tu średnio 87 lat, mężczyźni 80 lat. Co pomaga osiągnąć Włochów tak zacne miejsce na świecie? Śródziemnomorska dieta, sprzyjający klimat a może popołudniowa sjesta?


6. Włosi jedzą kolację nawet kilka godzin.

Kolacja to najważniejszy posiłek wszystkich Włochów, potrafią przy niej spędzić kilka godzin. Jest to niewątpliwie rytuał, przekazywany z pokolenia na pokolenie, który przestrzegają wszyscy Włosi nawet w dużych miastach. Co sprawia, że kolacja trwa tyle czasu? Przede wszystkim spokój i brak pośpiechu. Kolacja to moment, kiedy rodziny lub przyjaciele spotykają się, aby nie tylko zjeść ale także porozmawiać i wspólnie odpocząć. Jednak jedzenie także wpływa na czas posiłku. Standardowa kolacja składa się z 4 części. Pierwsza z nich to: aperitivi lub antipasti czyli przystawka. Tutaj na stole króluje np. bruschetta, pieczone bakłażany czy smażone zakąski. Następnie przychodzi czas na pierwsze danie czyli primo. Może to być zupa, makarony, risotta lub pierożki. Kiedy już wydawać by się mogło, że więcej nie damy rady zjeść, na stole pojawia się secondo czyli drugie danie. Podawane są tu mięsa, ryby, sery lub pizza. A na koniec oczywiście kawa i deser czyli dolce. Każdy region ma swoje słodkie, indywidualne przysmaki, ale jedno jest pewne - aby zmieścić deser, po takiej ilości potraw, konieczny jest czas. Dlatego właśnie włoska kolacja trwa kilka godzin.

Fot. Shutterstock


7. Pokazanie jednocześnie wskazującego i małego palca to największa obraza dla Włocha.

Nasza rada na dziś. Nie pokazujcie tego gestu będąc we Włoszech. Oznacza on bowiem, że mężczyzna jest zdradzany przez żonę. Ten niewinny układ palców mógłby sprawić, że w mieszkańcu Włoch, obudzi się męska duma, a dla Was wakacje z pewnością nie skończyłyby się dobrymi wspomnieniami. Inne gesty, na które powinniście uważać podczas pobytu we Włoszech to trącanie palcem swojego ucha oraz położenie lewej dłoni na prawy łokieć i poruszanie prawym nadgarstkiem. Pierwszy z nich oznacza homoseksualistę. Drugi to niezbyt delikatne określenie „spadaj". Jeśli więc, nie chcemy być źle odebrani przez Włochów, to warto uważać nie tylko na nasze słowa ale także gesty.


8. W Rzymie jest około 2700 fontann.

Nikt nie zliczył dokładnej liczby fontann jakie znajdują się w Rzymie. Jedno jest pewne, znajdziemy je niemal wszędzie. Szacuje się, że jest ich około 2700, co jest niezwykłym wynikiem jak na jedno miasto. Rzymianie kochają fontanny. Są one punktami przyjacielskich spotkań, miejscami na odetchnięcie, ale przede wszystkim dziełami sztuki. Do najbardziej znanych należą: Fontanna di Trevi, Czterech Rzek, Panteonu oraz della Barcaccia.

Fot. Shutterstock


9. Mieszkańcy Emilii – Romanii zamiast zasiadać do wigilii lepią tortellini.

Podczas kiedy my w Polsce zasiadamy do wieczerzy, podobnie jak wielu Włochów, mieszkańcy Emilii – Romanii zajmują się zdecydowanie czym innym. Wigilijny wieczór spędzają na wspólnym lepienie tortellini, które wraz z rosołem są najważniejszym daniem bożonarodzeniowym tego regionu Włoch. Zgodnie ze zwyczajami, lepienie trwa cały wieczór, aż do pierwszych dzwonów ogłaszających Pasterkę: wtedy praca jest zakończona i wszyscy udają się do kościoła.


10. Pierwsze bikini nosiły Rzymianki już w I w. p.n.e.

Pierwsze wzmianki o strojach, przypominających nasze współczesne bikini, pochodzą właśnie z Rzymu. Kobiety, jako bieliznę, nosiły proste biustonosze w formie mocno i ciasno obwiązanego pasmem materiału biustu. Na biodrach nosiły przepaskę. Z czasem w całych Włoszech ukształtowała się moda na bieliznę w stylu zbliżonym do naszych kostiumów kąpielowych. Świadczą o tym powstałe pod koniec III wieku n.e. mozaiki podłogowe w Villa Romana del Casale na Sycylii.

Fot. Shutterstock

​Mówi się: Co kraj, to obyczaj. Po włosku brzmi to: Paese che vai, usanza che trovi. Zwyczaje danych krajów różnią się między sobą. Włochy to kraj ludzi żywiołowy i silnie gestykulujący. Mieszkańcy są także bardzo rodzinni i mają do zaoferowania wiele, dzięki swojej historii. Warto poznać ciekawostki związane z zakątkami Włoch, aby nie tylko dowiedzieć się czegoś wyjątkowego, ale przede wszystkim aby w kontakcie z mieszkańcami nie popełnić jakiejś gafy. Znając specyfikę danego kraju, zdecydowanie łatwiej będzie Wam nawiązać międzynarodowe porozumienie oraz przy okazji pochwalić się znajomością faktów, które lokalni mieszkańcy z pewnością docenią.

Gdzie lecieć w październiku? 5 idealnych kierunków