Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna


Mimo licznych zniszczeń, jakie Bukareszt odniósł na przestrzeni lat, miasto wciąż jest bardzo interesujące dla turysty nastawionego na zwiedzanie. Do miejsc najbardziej wartych polecenia należą:

Łuk Triumfalny

Pierwotnie zbudowany z drewna w roku 1922, by uhonorować odwagę rumuńskich żołnierzy walczących w I Wojnie Światowej, wykończony w granicie. Zaprojektowany przez architekta Petre Antonescu liczy sobie 27 m wysokości. Zwiedzający mają możliwość wejścia na szczyt łuku, by móc podziwiać rozciągającą się stamtąd panoramę miasta. Warto zwrócić uwagę na zdobienia budowli, które są wykonane przez znanych rumuńskich artystów.

Plac Rewolucji

Właśnie tutaj, 21 grudnia 1989 roku, miały miejsce ostatnie chwile rządów Nicolae Ceausescu. Polityk oglądał z balkonu gromadzący się na placu tłum przeciwny komunistycznemu reżimowi, by w końcu ewakuować się helikopterem. W okolicach placu znajduje się także wiele innych imponujących zabytków.

Pałac Królewski

Wzniesiony w latach 1927–1937 w stylu neoklasycystycznym, był rezydencją króla Karola I i jego syna Mihaia aż do upadku monarchii w roku 1947. Aktualnie znajduje się w nim Narodowe Rumuńskie Muzeum Sztuki. Tuż przy pałacu położona jest Sala Koncertowa, zbudowana w roku 1960 i pierwotnie przeznaczona na miejsce kongresów komunistycznych. Dziś jest miejscem wielu wydarzeń kulturalnych.

Ateneum Rumuńskie

Ukończone w 1888 roku, jest budowlą zaprojektowaną przez francuskiego architekta Albert Gallerona. Budowa została sfinansowana właściwie prawie w całości przez dotacje ludności. Gdy fundatorom skończyły się środki, przeprowadzono kampanię „Wydałbyś leja na Ateneum?”, która odniosła sukces na tyle, by jego budowa została zakończona pomyślnie. Zgodnie z nazwą, Ateneum przypomina starożytną świątynię, przede wszystkim dzięki wysokiej kopule oraz doryckim kolumnom. Wewnątrz znajdują się liczne zdobienia - złote liście, kolumny z różowego marmuru, miedziane żyrandole zwieszone z sufitu na podobieństwo diamentów. Ateneum jest wykorzystywane jako sala koncertowa i może poszczycić się świetna akustyką.

Narodowy Klub Wojskowy

Imponujący budynek, zbudowany dla rumuńskiej armii w stylu neoklasycystycznym, w roku 1912. W założeniu miał być miejscem przeznaczonym tylko dla wojska. W jego salach balowych nadal odbywają się uroczyste bankiety armii, a w pomieszczeniach na piętrach znajdują się wojskowe biblioteki i sale szkoleniowe.

Pałac Banku Oszczędnościowego

Budowla ta może się poszczycić najpiękniejszą neoklasycystyczną fasadą w mieście. Pochodzi z XIX wieku, a autorem jej projektu jest Francuz Paul Gottereanu, który w latach 1875-1900 zaprojektował także ponad 50 innych budynków w Bukareszcie! Najciekawszym elementem pałacu jest sklepienie składające się głównie ze szkła, co zapewnia naturalne oświetlenie wnętrza.

Stary Dwór Książęcy

Jeden z najciekawszych zabytków Bukaresztu, rozbudowany w XV wieku przez Włada Palownika. Lokalne podania głoszą przerażające legendy o więźniach przetrzymywanych i torturowanych w jego lochach. Niestety, jak łatwo przewidzieć, do dzisiejszych czasów przetrwało niewiele z oryginalnego budynku. Wewnątrz znajduje się założone w 1972 roku muzeum, a obok cerkiew, która uznawana jest za najstarszą w mieście - Biserica Curtea Veche z 1559 roku. Cerkiew służyła swego czasu jako miejsce koronacji rumuńskich królów. Niektóre ze znajdujących się w niej fresków przetrwały do dziś.

Zajazd Manuka

Ostatnio odnawiany, najstarszy hotel w mieście. Wewnątrz można znaleźć restaurację, winiarnię, kilka sklepów i barów. Znajduje się w sąsiedztwie Starego Dworu Książęcego. Powstał w 1808 roku i należał wówczas do bogatego Turka Manuc-Beia, skąd wziął nazwę. Co ciekawe, to właśnie tutaj podpisano w 1812 roku traktat pokojowy kończący wojnę rosyjsko-turecką. Dziedziniec zajazdu otaczają piękne, zabytkowe krużganki.

Ulica Lipscani

Nazwa pochodzi od kupców, którzy niegdyś przybywali tu ze swoimi towarami z odległego Lipska. Wokół uliczki znajdują się także inne, równie ciekawe, łącznie nazywane czasami dzielnicą Lipscani. W tym miejscu zachowało się wiele XIX-wiecznych kamieniczek w stylu secesyjnym, ale można się natknąć na budowle w różnych stylach - od neoklasycystycznego po barokowy. W okolicy jest wiele galerii sztuki i sklepów z antykami, nadających niepowtarzalny klimat. Można też zrobić zakupy w sklepikach rozsianych po ulicy.

Plac Uniwersytecki

Popularne miejsce spotkań w Bukareszcie. Na środku placu 10 ustawionych na wysepce kamiennych krzyży upamiętnia ofiary rewolucji z 1989 roku. Przy placu są położone ciekawe zabytki, m.in. Uniwersytet Bukaresztu, założony już w 1864 roku. Również tutaj znajdziemy najstarszy szpital miasta – Szpital Coltea z roku 1704. Przy placu znajduje się też neogotycki Pałac Sutu.

Nawet reżim komunistyczny i megalomańskie zapędy Nicolae Ceausescu pozostawiły w mieście warte zwiedzenia zabytki. Pałac Parlamentu (wcześniej znany jako Pałac Ludowy) jest monumentalnym budynkiem o wymiarach 270 x 240 m, wysokim na 86 m. Stanowi siedzibę obu izb rumuńskiego parlamentu i znajduje się w Księdze Rekordów Guinnessa – jest największym na świecie budynkiem wykorzystywanym dla celów administracyjnych, w tej kategorii także najcięższym i najdroższym gmachem. Ma 1100 pokojów i 12 pięter. Pałac udowadnia, że nawet architektura doby komunizmu może być piękna. Zbudowano go jednak kosztem dużej części zabytkowej dzielnicy miasta, z czym ówczesne władze nie miały zamiaru się liczyć. Wnętrze jest tak luksusowe, że momentami może przytłoczyć zwiedzającego. Kolejnym ciekawym komunistycznym zabytkiem jest Centrum Obywatelskie, zbudowane wcześniej, ale znacząco przebudowane w latach 80. XX wieku.

Ciekawa jest historia żydowskiej dzielnicy Bukaresztu. Napływ kupców tej narodowości do miasta miał miejsce w XVII wieku. Faktem wartym odnotowania jest to, że pomimo całkiem licznej populacji Żydów w Bukareszcie okres holocaustu nie przebiegał tu tak dramatycznie jak np. w Polsce. Na początku XX wieku miasto mogło się poszczycić 70 synagogami, niestety do dzisiejszych czasów przetrwało jedynie 7. Do najciekawszych należą: Unirea Sfântă (bardzo malownicze wnętrze inspirowane sztuką mauretańską, romańską i bizantyjską, aktualnie mieści się w niej Muzeum Historii Żydów), Wielka Polska Synagoga, Templul Coral. Ciekawostką jest Państwowy Teatr Żydowski.

Muzea i galerie

Bukareszt jest miastem obfitującym w muzea. Najbardziej znane jest Muzeum George Enescu, sławnego rumuńskiego kompozytora i skrzypka. Bardzo popularne są także odwiedziny w Muzeum Wsi, działającym od 1906 roku. Wewnątrz można obejrzeć ponad 90 tys. eksponatów. Sama kolekcja garncarska obejmuje ich ok. 18 tys. W 1996 roku Muzeum Wsi otrzymało tytuł Europejskiego Muzeum Roku. Narodowe Muzeum Sztuki znajduje się w dawnym Pałacu Królewskim i prezentuje głównie dzieła sztuki najbardziej znanych artystów rumuńskich - Grigorescu, Amana i Andreescu, wczesne rzeźby Brancusiego. W sali europejskiej wystawia się dzieła El Greco, Rembrandta, Moneta, Renoira, Rubensa. Z innych ciekawych miejsc można wymienić Muzeum Militariów, Muzeum Starych Map i Książek oraz Muzeum Kolei Rumuńskiej.

Parki i ogrody

Bukareszt jest „zielonym” miastem, dlatego warto też wspomnieć o Ogrodach Cismigiu: można tu obejrzeć ponad 30 tys. gatunków roślin, wypożyczyć łódkę, wypić piwo w ogródku piwnym i zagrać w szachy przy specjalnych stolikach. Miejski Ogród Botaniczny ma uboższa ofertę – tylko 5 tys. gatunków roślin, ale można tam zwiedzić Muzeum Botaniki. Do popularnych parków należą zaś Park Karola I oraz Park Herastrau.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Najlepsze okazje

Czas pomyśleć o MAJÓWCE! Sprawdź okazje na długi weekend!10 ofert od 374 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 99 Sprawdź Tanie loty na greckie wyspy! Zakręci Wam się w głowie od tego piękna15 ofert od 332 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 112 Sprawdź

Znajdź i zarezerwuj tanie loty

Jak znaleźć tanie loty?

Bilety lotnicze dobrze jest rezerwować z 2-3 miesięcznym wyprzedzeniem. Często się zdarza, że im bliżej daty wylotu i im mniej miejsc w samolocie, tym cena jest wyższa. Wyjątkiem są sytuacje, gdy linia lotnicza ma dużo niesprzedanych miejsc w samolocie i wręcz obniża cenę przed wylotem, aby wypełnić wolne miejsca. Łatwiej znaleźć tanie loty na nowych, jeszcze mało popularnych kierunkach, gdy linie lotnicze stosują promocyjne taryfy. Podobnie jest z terminami. W niskim sezonie o wiele łatwiej o tanie latanie niż w szczycie sezonu.

Jeśli szukasz tanich lotów, warto też śledzić grupy w mediach społecznościowych poświęcone znajdowaniu promocji lotniczych, a także zaglądać do naszej sekcji OKAZJE, w której pojawiają się najniższe znalezione przez nas ceny biletów lotniczych.

Co nas wyróżnia?

Serwis Tanie-Loty.pl istnieje od 2006 roku, a naszą miłością są podróże. Codziennie śledzimy oferty linii lotniczych w poszukiwaniu niskich cen lotów. Prowadzimy jeden z najpopularniejszych w kraju fanpage na Facebooku, gdzie na bieżąco informujemy i inspirujemy do wyruszenia w podróż. Stworzyliśmy unikalny system informatyczny, który na bieżąco przeszukuje ceny biletów, pomagając w znalezieniu prawdziwych okazji na tanie loty.

We współpracy z wiodącymi biurami podróży umożliwiamy bezproblemową rezerwację biletów lotniczych, hoteli, wycieczek i innych usług turystycznych, oferując wygodne metody płatności, w tym zakup na raty. Zapraszamy do korzystania z ogromnych zasobów serwisu i mamy nadzieję, że pomożemy spełnić Twoje podróżnicze marzenia!