Treść główna

Lotnisko Atatürk Stambuł

RT
 
3.5 (1)
0
Lotnisko Atatürk Stambuł

(kod IATA: IST; kod ICAO: LTBA)

Międzynarodowe lotnisko położone w europejskiej części kraju, 15 km na południowy wchód od centrum Stambułu. Nazwane zostało na cześć Ataturka - pierwszego prezydenta Turcji. Jest to największe lotnisko w Turcji - rocznie obsługuje ok. 26 milionów pasażerów. Bezpośrednie loty do Stambułu są dostępne z lotniska w Warszawie.

Lotnisko dysponuje dwoma terminalami międzynarodowym (A) i krajowym (B), które położone są blisko siebie. Do dyspozycji pasażerów na lotnisku są udogodnienia dla osób podróżujących z dziećmi, kawiarnie, restauracje, bank, sklepy, poczta, przechowalnia bagażu, punkt czyszczenia butów, fryzjer, fotograf, kwiaciarnia, apteka. Istnieją także udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, oraz możliwość dostępu do Internetu. Mapy lotniska i terminali znajdują się na stronie: mapa. Na lotnisku dostępny jest także hotel: İstanbul International Airport Hotel, tel. +90 212 465 40 30.

Użyteczne informacje
Wszelkich informacji dotyczących podróży i lotniska można uzyskać pod numerem telefonu: +90 212 663 6400 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Punkty informacji lotniskowej można znaleźć na obu terminalach. Personel oprócz informacji o lotnisku może pomóc zarezerwować pokój w hotelu, udzielić informacji o Stambule i transporcie.

Lotnisko umożliwia wypożyczenie samochodów. Do dyspozycji pasażerów są firmy:

  • Avis, tel. +90 212 4653455-4653456, wew. 3255
  • Budget, tel. +90 212 4655806-4655479, wew. 3459
  • Europcar, tel. +90 212 4653696-4656284, wew. 2804-2825
  • Hertz, tel. +90 212 4655999, wew. 2944
  • Sixt, tel. +90 212 4653645-4654422

Oprócz wyżej wymienionych form na lotnisku działają także lokalne wypożyczalnie. Więcej informacji i numery telefonów na stronie: wypożyczalnie.

Wielopoziomowy garaż na ponad 7000 samochodów osobowych znajduje się przy terminalu międzynarodowym. Cennik i więcej informacji znajduje się na stronie: parking.

Komunikacja
Do centrum miasta prowadzi droga E-5 oraz autostrada O-1/O-2. Drogi są dobrze oznaczone.

TAKSÓWKI
Postój taksówek znajduje się przed terminalami. Podróż do centrum Istambułu trwa (w zależności od pory dnia) ok. 30 minut. Orientacyjne ceny za przejazd można znaleźć na stronie: taxi.

TRANSPORT AUTOBUSOWY
Regularnie kursujący autobus Shuttle łączy lotnisko z centrum miasta (dojazd: około 30-45 minut) i z Międzynarodowym Lotniskiem Sabiha Gökçen (dojazd: około 60-70 minut).

Autobusy linii Havas oferują połączenia pomiędzy lotniskiem a Bakırköy, Yenikapı, Aksaray, Taksim Square,(co pół godziny). Co godzinę odjeżdża autobus do Kozyatağı, a co dwie godziny do Etiler-Akmerkez. Więcej informacji na stronie: www.havas.com.tr

Autobusy linii I.E.T.T oferują liczne połączenia autobusowe. Szczegółowe rozkłady jazdy oraz połączenia można znaleźć na stronie przewoźnika www.iett.gov.tr.

TRANSPORT KOLEJOWY / METRO
Kolejka metro (Light Rail Service) kursuje pomiędzy lotniskiem a Aksaray, przez główne punkty europejskiej części Stambułu, w tym przez dworzec autobusowy. Podróż z lotniska do Aksaray trwa 30-35 minut. Bilet w jedną stronę kosztuje 1,30 TLV. Więcej informacji na stronie: www.iett.gov.tr

Oficjalna strona internetowa lotniska
www.ataturkairport.com

Adres
Atatürk Uluslararasi Havalimani
34149 Yeşilköy,
Istanbul,
Turkey

Główni przewoźnicy
Lotnisko obsługują między innymi następujące linie lotnicze: Turkish Airlines, Atlasjet i Onur Air, Aerosvit, Air Baltic, Air Berlin, Air China, Air France, Air Malta, Air Moldova, Alitalia, British Airways, Bulgaria Air, Czech Airlines, Delta Air Lines, Emirates, Iberia, Iran Air, Jet Airways, KLM, Korean Air, LOT, Lufthansa, Malév, Pegasus Airlines, Rossiya Airlines, Royal Air Maroc, Royal Jordanian, Qatar Airways, S7 Airlines, SAS, Swiss, Thomas Cook Airlines, Tunisair.

Lotnisko Atatürk Stambuł - opinie

Ilość opinii: 1
Ocena łączna 
 
3.5
Dojazd 
 
3.0  (1)
Łatwość poruszania się po lotnisku 
 
5.0  (1)
Strefa wolnocłowa 
 
N/A  (0)
Restauracje 
 
3.0  (1)
Odprawa 
 
5.0  (1)
Poczekalnia 
 
2.0  (1)
Czystość 
 
3.0  (1)
Twoja ocena
Dojazd
Oceń, na ile lotnisko jest dobrze skomunikowane z miastem/regionem i czy łatwo tam dotrzeć.
Łatwość poruszania się po lotnisku
Wskaż, na ile lotnisko jest dobrze oznakowane i łatwo się po nim przemieszczać.
Strefa wolnocłowa
Jeżeli lotnisko ma strefę "duty free" oceń jej atrakcyjność.
Restauracje
Oceń stopień dostępności i różnorodności lokali gastronomicznych na lotnisku.
Odprawa
W jakim stopniu odprawa jest nieuciążliwa dla pasażerów i czy służby lotniskowe za nią odpowiedzialne są przyjaźnie nastawione do pasażerów.
Poczekalnia
Oceń, na ile poczekalnie lotniskowe pozwalają komfortowo odpocząć podczas oczekiwania na samolot.
Czystość
Oceń w jakim stopniu służby lotniska dbają o czystość.
Twoja opinia
Czy ta opinia jest pomocna? 1 0
Po prostu- nic szczególnego. Powiedziałbym, że lotnisko poprawnie prowadzone, zadbane, ale podczas 6 godzinnej przesiadki nie miałem praktycznie nic do roboty. Z tego względu, gdybym miał teraz możliwość, wolałbym lecieć przez inny port lotniczy. Dojazd fajny, bo metro tuż obok lotniska i wskazówki dojścia są już od terminalu, jednak dostawanie się z bagażami w jakiekolwiek miejsce oddalone od hotelu to męczarnia- polecam wziąć taksówkę. Odprawa dość szybka
Ocena łączna 
 
3.5
Dojazd 
 
3.0
Łatwość poruszania się po lotnisku 
 
5.0
Strefa wolnocłowa 
 
N/A
Restauracje 
 
3.0
Odprawa 
 
5.0
Poczekalnia 
 
2.0
Czystość 
 
3.0

Nawigacja dodatkowa