Treść główna

Lotnisko w Rzeszowie

RT
 
4.3 (4)
0

(kod IATA: RZE, kod ICAO: EPRZ)

logo_rzeszowMiędzynarodowe lotnisko położone 10 km od centrum Rzeszowa, we wsi Jasionka. Lotnisko było w 2008 roku ósmym najruchliwszym polskim portem lotniczym. Lotnisko obsługuje połączenia do Frankfurtu, Londynu, Nowego Jorku (sezonowo), Bristolu, Birmingham, Dublina i Warszawy.

 

Wśród lotnisk cywilnych w Polsce port w Jasionce posiada drugą co do długości po Okęciu drogę startową o wymiarach 3 200 x 45 m. Lotnisko nazywane jest przez pilotów "lotniskiem dobrej pogody". Statystyki meteorologiczne potwierdzają wyjątkowo korzystne warunki klimatyczne w tej części Polski. Ze wszystkich lotnisk komunikacyjnych w kraju, to właśnie Rzeszów ma największą liczbę pogodnych dni w roku. Port lotniczy przygotowany jest na przyjęcie każdego typu samolotu, włączając w to największe samoloty szerokokadłubowe tj. B 747. Brak przeszkód lotniczych w strefach podejścia, wysokiej klasy system pomocy świetlno-nawigacyjnych do lądowania, nowoczesna osłona meteorologiczna czynią Port Lotniczy w Rzeszowie dostępnym 24 godziny na dobę przez cały rok. Zarazem jest to jedyny cywilny port lotniczy w Polsce południowo-wschodniej.

W obrębie lotniska funkcjonują Aeroklub Rzeszowski oraz Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej (jedyna w kraju cywilna szkoła pilotów). Dysponują one zestawem samolotów szkoleniowych i nowoczesnym symulatorem lotu.

Dla wygody podróżnych korzystających z usług Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka na terenie terminalu usytuowano punkty wynajmu samochodów oraz dwa punkty gastronomiczne, w których podróżni mogą posilić się przed podróżą, zaś w poczekalni terminalu przylotowego - kantor wymiany walut oraz jeden punkt gastronomiczny. Dostępny jest też bankomat i sklep Baltona.

Użyteczne informacje

Wszelkich informacji dotyczących podróży i lotniska można uzyskać pod numerem telefonu +48 (17) 852 00 81 lub email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Lotnisko umożliwia wynajem auta. Do dyspozycji pasażerów są następujące firmy:

  • Avis, tel. +48 (17) 852 53 61,
  • Mercato, tel. +48 (17) 852 00 91,
  • Hertz, tel. +48 (17) 853 43 66,
  • Advise, tel. +48 0 508 078 828,
  • EXCHANGE AND CAR RENTAL, tel. +48 (17) 859 73 28

Więcej wypożyczalni na: wypożyczalnia samochodów Rzeszów.

Podróżni korzystający z usług Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka mają do dyspozycji parking usytuowany w pobliżu terminalu pasażerskiego.

Więcej na stronie: parking przy lotnisku Rzeszów Jasionka.

Rzeszowskie lotnisko nocą
Fot. Port Lotniczy Rzeszów

Komunikacja

Lotnisko leży we wsi Jasionka około 10 km od centrum Rzeszowa. W jego pobliżu przebiegają dwie drogi krajowe: Rzeszów-Lublin (DK19) i Rzeszów-Radom (DK9). W przyszłości ma ono sąsiadować także z autostradą A4 i drogą ekspresową S19. Port Lotniczy leży przy drodze łączącej drogi krajowe nr 9 (Rudna Mała) i 19 (Jasionka).

TAKSÓWKI

Postój taksówek znajduje się przed terminalem. Koszt przejazdu do centrum Rzeszowa wynosi ok. 40 zł.

TRANSPORT AUTOBUSOWY

Między miastem i lotniskiem kursują autobusy MPK (linie 14 i 2). Przystanek autobusowy znajduje się bezpośrednio przed terminalem pasażerskim. Bilety można zakupić w autobusie bezpośrednio przed odjazdem. Rozkład jazdy autobusów MPK znajduje się na stronie: autobusy MPK.

Linia specjalna "L" została utworzona dla potrzeb pasażerów, kursy autobusów dostosowane są do przylotów i odlotów samolotów. Przystanek autobusowy znajduje się bezpośrednio przed terminalem pasażerskim, natomiast przystanek w centrum miasta usytuowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie dworca PKP i PKS. Bilety można zakupić w autobusie przed odjazdem. Autobus odjeżdża po zakończeniu odprawy dla pasażerów. Po wcześniejszym zgłoszeniu możliwe jest zatrzymanie pojazdu na wybranym przystanku. Cena biletu na linie L to 8 PLN, 3 EUR, 4 USD lub 2 GBP. Cena ta zawiera opłatę za bagaż. Rozkład jazdy znajduje się na stronie: linia specjalna L.

Oficjalna strona internetowa lotniska

www.lotnisko-rzeszow.pl

Adres

Port Lotniczy Rzeszów
36-002 Jasionka 942

Główni przewoźnicy

Port Lotniczy w Rzeszowie jest jak na razie obsługiwany przez trzech przewoźników: LOT, Lufthansa i Ryanair.

Informacje dodatkowe

W bezpośrednim sąsiedztwie portu lotniczego planowane jest utworzenie jednego z ośmiu centrów logistycznych. W tym celu w grudniu 2001 miasto zakupiło działkę o powierzchni 30 ha. Trwają również prace nad uruchomieniem Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego, częściowo zlokalizowanego w Jasionce.

Lotnisko w Rzeszowie - opinie

Ilość opinii: 4
Ocena łączna 
 
4.3
Dojazd 
 
4.3  (4)
Łatwość poruszania się po lotnisku 
 
5.0  (4)
Strefa wolnocłowa 
 
3.5  (2)
Restauracje 
 
3.3  (4)
Odprawa 
 
4.8  (4)
Poczekalnia 
 
4.3  (4)
Czystość 
 
5.0  (4)
Twoja ocena
Dojazd
Oceń, na ile lotnisko jest dobrze skomunikowane z miastem/regionem i czy łatwo tam dotrzeć.
Łatwość poruszania się po lotnisku
Wskaż, na ile lotnisko jest dobrze oznakowane i łatwo się po nim przemieszczać.
Strefa wolnocłowa
Jeżeli lotnisko ma strefę "duty free" oceń jej atrakcyjność.
Restauracje
Oceń stopień dostępności i różnorodności lokali gastronomicznych na lotnisku.
Odprawa
W jakim stopniu odprawa jest nieuciążliwa dla pasażerów i czy służby lotniskowe za nią odpowiedzialne są przyjaźnie nastawione do pasażerów.
Poczekalnia
Oceń, na ile poczekalnie lotniskowe pozwalają komfortowo odpocząć podczas oczekiwania na samolot.
Czystość
Oceń w jakim stopniu służby lotniska dbają o czystość.
Twoja opinia
Opinie użytkownika: 1
Czy ta opinia jest pomocna? 0 0
Po rozbudowie terminal w Jasionce nabrał drugiego życia i zauważa to każdy kto regularnie przylatuje do Rzeszowa. Jak dla mnie warunki na lotnisku oraz obsługa stoją na bardzo dobrym poziomie a wokół lotniska ciągle rozwija się strefa ekonomiczna wraz z budową tuż obok terminala Centrum Wystawienniczo-Kongresowego które ma zostać oddane do użytku w tym roku. Widzę w przyszłości możliwości rozwoju tego punktu na lotniczej mapie Polski. Jedynym minusem jak dla mnie pozostaje niestety dojazd z Rzeszowa bo jednak jadąc z centrum w godzinach szczytu ciężko jest sprawnie przemieścić się od granicy miasta po tym jednym pasie na miejsce.
Ocena łączna 
 
4.5
Dojazd 
 
3.0
Łatwość poruszania się po lotnisku 
 
5.0
Strefa wolnocłowa 
 
4.0
Restauracje 
 
4.0
Odprawa 
 
5.0
Poczekalnia 
 
5.0
Czystość 
 
5.0
Czy ta opinia jest pomocna? 0 0
Lotnisko po remoncie wygląda bardzo ładnie. W środku jest czysto i przyjemnie. Rzadko jest przepełnione więc można swobodnie się po nim poruszać.
Ocena łączna 
 
4.5
Dojazd 
 
5.0
Łatwość poruszania się po lotnisku 
 
5.0
Strefa wolnocłowa 
 
N/A
Restauracje 
 
3.0
Odprawa 
 
5.0
Poczekalnia 
 
4.0
Czystość 
 
5.0
Top 50 Recenzent
Czy ta opinia jest pomocna? 1 0
Witam. Zgadzam sie z Jackiem, iż Jasionka przed rozbudową to tylko barak jak na budowie, ale teraz to super terminal, którym Jasionka może się pochwalić przed światem, nie chowając głowy w piasek.
Tylko cóż z tego że terminal ok, jak mają małą siatkę połączeń. Plusem jest to że są w ciągle w rosnącym trendzie oraz rozbudowuje się Cargo.
Trzymam kciuki za rozwój
Ocena łączna 
 
4.5
Dojazd 
 
5.0
Łatwość poruszania się po lotnisku 
 
5.0
Strefa wolnocłowa 
 
3.0
Restauracje 
 
3.0
Odprawa 
 
5.0
Poczekalnia 
 
5.0
Czystość 
 
5.0
Czy ta opinia jest pomocna? 0 0
Kiedy byłem w Jasionce przed remontem w 2010 roku lotnisko przypominało hangar w afrykańskim buszu.Obecnie po remoncie i oddaniu nowego terminala to jeden z najciekawszych portów lotniczych w naszym kraju.Atutem zapewne jest również długość pasa startowego plasującego Rzeszów na II pozycji w Polsce.
Ocena łączna 
 
4.0
Dojazd 
 
4.0
Łatwość poruszania się po lotnisku 
 
5.0
Strefa wolnocłowa 
 
N/A
Restauracje 
 
3.0
Odprawa 
 
4.0
Poczekalnia 
 
3.0
Czystość 
 
5.0

Nawigacja dodatkowa