Treść główna

Lotnisko w Dortmundzie

RT
 
3.7 (2)
0

(kod IATA: DTM, kod ICAO: EDLW)

Międzynarodowe lotnisko położone 16 km od centrum Dortmundu, w miejscowości Holzwickede w Niemczech. Jest jednym z głównych portów lotniczych Zagłębia Ruhry. W 2007 port lotniczy Dortmund obsłużył ponad 2 mln pasażerów. Ląduje tu lub startuje ponad 43 tysięcy samolotów rocznie.

 

Do dyspozycji pasażerów jest jeden terminal, który oferuje wiele usług i udogodnień w tym restauracje, bary, sklep, obiekty działalności gospodarczej, dostęp do Internetu i bankomaty. Hala przylotów znajduje się na parterze, odlotów na piętrze. Terminal jest otwarty od 3:30 do 24:00. Mapa lotniska i terminali dostępna jest są na stronie: dortmund airport.

Lotnisko Dortmund leży blisko autostrady A40 (B1) i A44. Wjazdy/wyjazdy na lotnisko są odpowiednio oznaczone.

Użyteczne informacje

Wszelkich informacji dotyczących podróży i lotniska można uzyskać pod numerem telefonu: +49 (0)231/92 13-01, lub e.mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stanowisko informacji znajduje się w głównym holu terminala i udostępnia informacje dotyczące lotów, komunikacji, rezerwacji hoteli, parkingów, opłat lotniskowych itp., tel. +49 0231 92 13-01. Można tu także kupić karty prepaidowe do korzystania z dostępu do sieci WLAN oraz akcesoria związane z portem lotniczym Dortmund.

Lotnisko umożliwia wypożyczenie samochodów. Na parterze terminala znajdują się biura wypożyczalni samochodów. Do dyspozycji pasażerów są następujące firmy:

• Avis, tel. +49 0231 9 27 38 30, e.mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
• Europcar, tel +49 0231 9 27 11 40
• Hertz, tel. +49 0231 9 21 31 52
• E-Sixt, tel. +49 0231 9 27 15 50

Na terenie lotniska dostępnych jest ok. 4200 miejsc parkingowych, wśród nich parking wielopoziomowy oraz długoterminowy. Parkingi oznaczone są od P1-P7. Opłata za parkowanie zależna jest od strefy. Im bliżej terminalu (niższy numer strefy) tym drożej. Postoje do 10 minut są darmowe. W godzinach od 5:00 do 22:00 (do ostatniego przylotu/odlotu) komunikację pomiędzy terminalem, a parkingami P4-P7 zapewnia darmowy autobus. Cennik znajduje się na stronie: parking.

Komunikacja

Komunikację z portem lotniczym zapewniają autostrady A40 (B1) i A44, linie kolejowe i autobusowe. Rozkład jazdy transportu publicznego znajduje się na stronie: rozkład jazdy.pdf.

TAKSÓWKI
Postój taksówek kompanii T&K GmbH znajduje się bezpośrednio przy budynku terminala. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: +49 0231 85 44 44. Orientacyjny koszt przejazdu do centrum miasta to 22 euro.

TRANSPORT KOLEJOWY
3 km od lotniska znajduje się stacja kolejowa Holzwickede. Przyjazd z dworca Holzwickede możliwy płatnym autobusem AirportShuttle (1,50 euro za osobę). Jeździ regularne w godzinach od 5:00 do 23:00, co 20 minut i czas przejazdu do terminala wynosi ok. pięć minut. Ze stacji Holzwickede można dogodnie dojechać do centrum Dortmundu, na zachód (Duesseldorf), na północ (Muenster, Hamm) i poludnie (Kolonia, Bonn). Aktulany rozkład jazdy pociągów i więcej informacji na stronie: www.bahn.de.

Lotnisko Dortmund jest częścią oferty Rail&Fly Deutschen Bahn. Bilety dotyczą podróży pociągiem z i do jednego z ponad 5600 dworców kolejowych DB na lotnisko Dortmund i z powrotem. Bilety Rail&Fly można rezerwować za pośrednictwem linii Germanwings oraz wielu innych linii lotniczych i biur podróży. Z biletem Rail&Fly można dojechać za darmo do dworca Holzwickede.

TRANSPORT AUTOBUSOWY
AirportExpress z głównego dworca kolejowego Dortmund - kursuje pomiędzy Zentraler Omnibusbahnhof (ZOB) na przeciwko dworca głównego a terminalem lotniska w godzinach pracy lotniska, czas przejazdu wynosi ok. 25 minut (bez zatrzymywania się). Cena 5,50 euro za osobę, dzieci pomiędzy 6. a 14. rokiem życia 2,00 euro, dzieci poniżej 6. roku życia bez opłat.

Z dworca głównego Dortmund można dotrzeć na lotnisko autobusem miejskim U 47 do przystanku Aplerbeck, a następnie autobusem liniowym 440. Więcej informacji na stronach: www.bus-und-bahn.de i www.vrr.de

Z dworca Unna, co godzinę kursuje linia autobusowa VKU C41 aż do terminala. Więcej informacji na stronie: www.vku-online.de

Połączenie z Hamm - codziennie o godzinie 3:25 i 4:20 kursuje autobus na lotnisko. Autobusy odjeżdżają z przystanku „Ökonomierat-Peitzmeier-Platz“ na ulicy Richard-Wagner-Straße na wysokości TÜV/Zentralhallen. Bilet kosztuje 7,00 euro za osobę dorosłą i 2,00 euro za dziecko. O godzinie 22:50 oferowana jest podróż powrotna z lotniska Dortmund. Więcej informacji na stronie: www.vgbreitenbach.de

Oficjalna strona internetowa lotniska

www.dortmund-airport.de

Adres

Flughafen Dortmund GmbH
Flughafenring 11
44319 Dortmund

PO Box 13 02 61
44312 Dortmund

Główni przewoźnicy

Loty do portu lotniczego Dortmund obsługują między innymi rejsowe samoloty linii: Air Berlin, easyJet, Germanwings, Lufthansa, Wizz Air.

Lotnisko w Dortmundzie - opinie

Ilość opinii: 2
Ocena łączna 
 
3.7
Dojazd 
 
4.0  (2)
Łatwość poruszania się po lotnisku 
 
5.0  (2)
Strefa wolnocłowa 
 
4.0  (2)
Restauracje 
 
3.0  (2)
Odprawa 
 
4.0  (2)
Poczekalnia 
 
2.5  (2)
Czystość 
 
3.5  (2)
Twoja ocena
Dojazd
Oceń, na ile lotnisko jest dobrze skomunikowane z miastem/regionem i czy łatwo tam dotrzeć.
Łatwość poruszania się po lotnisku
Wskaż, na ile lotnisko jest dobrze oznakowane i łatwo się po nim przemieszczać.
Strefa wolnocłowa
Jeżeli lotnisko ma strefę "duty free" oceń jej atrakcyjność.
Restauracje
Oceń stopień dostępności i różnorodności lokali gastronomicznych na lotnisku.
Odprawa
W jakim stopniu odprawa jest nieuciążliwa dla pasażerów i czy służby lotniskowe za nią odpowiedzialne są przyjaźnie nastawione do pasażerów.
Poczekalnia
Oceń, na ile poczekalnie lotniskowe pozwalają komfortowo odpocząć podczas oczekiwania na samolot.
Czystość
Oceń w jakim stopniu służby lotniska dbają o czystość.
Twoja opinia
Czy ta opinia jest pomocna? 0 0
Jak dla mnie to takie podrzędne i przeciętne lotnisko w Niemczech.....
Ocena łączna 
 
3.9
Dojazd 
 
4.0
Łatwość poruszania się po lotnisku 
 
5.0
Strefa wolnocłowa 
 
4.0
Restauracje 
 
3.0
Odprawa 
 
4.0
Poczekalnia 
 
3.0
Czystość 
 
4.0
Czy ta opinia jest pomocna? 0 0
Lotnisko malusieńkie, toalety również malusieńkie, w strefie odlotów, aż jeden kibelek, dobrze że w ogóle. Przed odprawą kompletnie nie ma gdzie siedzieć, nie ma ani jednego krzesełka, ani nawet miejsca, żeby usiąść na podłodze. Dojazd do miasta całkiem dobry, bezpośrednio autobus jedzie rzadko, ale z przesiadkami nie zajmuje też wiele czasu.
Ocena łączna 
 
3.6
Dojazd 
 
4.0
Łatwość poruszania się po lotnisku 
 
5.0
Strefa wolnocłowa 
 
4.0
Restauracje 
 
3.0
Odprawa 
 
4.0
Poczekalnia 
 
2.0
Czystość 
 
3.0

Nawigacja dodatkowa