Treść główna

Lotnisko w Wiedniu

RT
 
4.8 (1)
0
vienna_airport
Terminal lotniska w Wiedniu
Fot. Cha gia Jose

(kod IATA: VIE; kod ICAO: LOWW)

Największe międzynarodowe lotnisko w Austrii, oddalone o 18 km na południowy wschód od Wiednia, w pobliżu miasta Schwechat. W roku 2008 obsłużyło prawie 20 milionów pasażerów. Lotnisko jest ważnym węzłem linii lotniczych Austrian Airlines, a także tanich linii Niki i Sky Europe. Port dwukrotnie w swojej historii przyjmował zawodników startujących w zimowej olimpiadzie. Ciekawostką jest też fakt, że podczas swoich podróży do Austrii papież Jan Paweł II zawsze korzystał z lotniska Wiedeń Schwechat.

Lotnisko posiada trzy terminale pasażerskie (terminale 1. i 2. położone w jednym budynku oraz prowizoryczny terminal 1A, obsługujący tanich przewoźników). W trakcie budowy jest właśnie nowy terminal o nazwie Skylink. Interaktywna mapa terminalu znajduje się na stronie: mapa. Do dyspozycji pasażerów na lotnisku są: udogodnienia dla osób podróżujących z dziećmi, bank, bankomaty, kantor wymiany walut, poczta, sklepy, kawiarnie, restauracje, apteka, poczekalnie. Istnieją także: udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, możliwość skorzystania z sali konferencyjnej i bezprzewodowego internetu.

Użyteczne informacje

Wszelkich informacji dotyczących podróży i lotniska można uzyskać pod czynnym 24 godziny na dobę numerem telefonu: +43 1 7007-22233.

Punkty informacji lotniskowej znajdują się w hali przylotów, w terminalu 2., przy stanowiskach autobusowych oraz przy drodze do bramek C. Na lotnisku znajdują się także specjalne monitory umożliwiające uzyskanie informacji o lotnisku.

Lotnisko umożliwia wypożyczanie samochodów. Do dyspozycji pasażerów są firmy: Arac/Europcar, ATL, Avis, Budget, Hertz, National/Alamo, Sixt i Thrifty. Więcej informacji i dane kontaktowe wypożyczalni samochodów znajdują się na stronie: wypożyczalnie samochodów.

Lotnisko dysponuje dwoma parkingami godzinnymi (K1, K2), dwoma parkingami wielopiętrowymi (PH3, PH4), a także parkingiem długoterminowym C. Cennik dostępny jest na stronie internetowej lotniska. Poszukujący więcej informacji mogą skorzystać z numeru telefonu: +43-1/7007-22886.

Komunikacja

System komunikacyjny na lotnisku jest dobrze rozwinięty. Do dyspozycji pasażerów są licencjonowane taksówki, pociąg i autobusy. Autostrada A4 jest najlepszą trasą dojazdową na lotnisko. Wyjazd z autostrady prowadzi bezpośrednio do terminalu. Inną drogą prowadzącą na lotnisko jest droga krajowa B9. Dojazd do Wiednia zajmuje około 20 minut.

TAKSÓWKI

Postój taksówek znajduje się przed halą przylotów. Wszystkie taksówki posiadają taksometr. Można także zamówić taksówkę przy stoisku "taxi" na lotnisku i zapłacić za nią z wyprzedzeniem. Czas jazdy do centrum miasta wynosi około 20 minut.

TRANSPORT AUTOBUSOWY

Autobusy linii Vienna Airport Lines łączą lotnisko z Schwedenplatz, Uno-City, Südbahnhof (Stacja Kolejowa), Westbahnhof (Stacja Kolejowa). Czas podróży to ok. 20-35 minut. Istnieją także połączenia autobusowe pomiędzy lotniskiem a Węgrami i Słowacją. Więcej informacji i rozkłady jazdy na stronie internetowej lotniska.

TRANSPORT KOLEJOWY

Pociągi City Airport Train (CAT) łączące lotnisko z centrum miasta (City Air Terminal), z dworca Wien Mitte kursują bez przerwy, od wczesnych godzin porannych do późnych wieczornych, dwa razy w ciągu godziny. Podróż CAT trwa tylko 16 minut, co czyni go najszybszym środkiem transportu z i na lotnisko. Więcej informacji na stronie: www.cityairporttrain.at.

Kolejki napowietrzne S-Bahn łączą lotnisko z Wien Mitte i stacjami kolejowymi Wien Nord (czas podróży: 25 minut). Umożliwia ona dalszą komunikację poprzez sieć kolei podziemnej Vienna U-Bahn. Więcej informacji na stronie internetowej lotniska.

Oficjalna strona internetowa lotniska

www.viennaairport.com

Adres

Flughafen Wien
Postfach 1,
A-1300 Wien Flughafen,
Austria

Główni przewoźnicy

Lotnisko obsługują między innymi następujące linie lotnicze: Austrian Airlines, Aeroflot, Airbaltic, Air Berlin, Air France, British Airways, EasyJet, Germanwings, Iberia, KLM, LOT, Lufthansa, Niki, Sky Europe, Turkish Airlines.

Lotnisko w Wiedniu - opinie

Ilość opinii: 1
Ocena łączna 
 
4.8
Dojazd 
 
5.0  (1)
Łatwość poruszania się po lotnisku 
 
5.0  (1)
Strefa wolnocłowa 
 
4.0  (1)
Restauracje 
 
4.0  (1)
Odprawa 
 
5.0  (1)
Poczekalnia 
 
5.0  (1)
Czystość 
 
5.0  (1)
Twoja ocena
Dojazd
Oceń, na ile lotnisko jest dobrze skomunikowane z miastem/regionem i czy łatwo tam dotrzeć.
Łatwość poruszania się po lotnisku
Wskaż, na ile lotnisko jest dobrze oznakowane i łatwo się po nim przemieszczać.
Strefa wolnocłowa
Jeżeli lotnisko ma strefę "duty free" oceń jej atrakcyjność.
Restauracje
Oceń stopień dostępności i różnorodności lokali gastronomicznych na lotnisku.
Odprawa
W jakim stopniu odprawa jest nieuciążliwa dla pasażerów i czy służby lotniskowe za nią odpowiedzialne są przyjaźnie nastawione do pasażerów.
Poczekalnia
Oceń, na ile poczekalnie lotniskowe pozwalają komfortowo odpocząć podczas oczekiwania na samolot.
Czystość
Oceń w jakim stopniu służby lotniska dbają o czystość.
Twoja opinia
Opinie użytkownika: 1
Czy ta opinia jest pomocna? 0 0
Największym atutem jest dojazd kolejką. Na stacji startowej można już się odprawić. Kiedyś lotnisko to było hubem w drodze do Kanady - potem się to zmieniło, czego bardzo żałuję. Lotnisko nie powala, ale widać austriacki porządek
Ocena łączna 
 
4.8
Dojazd 
 
5.0
Łatwość poruszania się po lotnisku 
 
5.0
Strefa wolnocłowa 
 
4.0
Restauracje 
 
4.0
Odprawa 
 
5.0
Poczekalnia 
 
5.0
Czystość 
 
5.0

Nawigacja dodatkowa