Treść główna

Opinie o lotniskach

Lotnisko w Larnace

larnaca_airport
Nowy terminal na lotnisku w Larnace
Fot. Wikipedia

(kod IATA: LCA; kod ICAO: LCLK)

Międzynarodowe lotnisko położone około ośmiu kilometrów od centrum Larnaki. Największy port lotniczy na Cyprze, obsługujący przede wszystkim loty czarterowe. Służy jako ważny punkt połączeniowy między Europą a Bliskim Wschodem. Obsługuje ponad 5 mln pasażerów rocznie. Z roku na rok staje się coraz popularniejsze. Turystów przyciągają okoliczne kurorty turystyczne, takie jak np. Ayia Napa. Lotnisko położone jest w odległości 49 km od Nikozji, 70 km od Limassol, 46 km od Ayia Napa i 139 km od Paphos.

Lotnisko posiada jeden terminal pasażerski otwarty w 2008 roku. Do dyspozycji pasażerów pozostają: kawiarnie, restauracje, bary, sklepy, kantor wymiany walut, banki, bankomaty, poczta, wypożyczalnie samochodów. Istnieje możliwość skorzystania z internetu i pokoju dla VIP-ów. Dostępne są także udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Użyteczne informacje

Wszelkie informacje dotyczące podróży i lotniska można uzyskać pod numerem telefonu: +357 (0)24 816 130, +357 24 816426.

Punkt informacji lotniskowej i turystycznej znajduje się w hali przylotów.

Lotnisko umożliwia wypożyczenie samochodu. Do dyspozycji podróżnych są między innymi: Avis, Hertz, Europcar i Sixt. Więcej informacji na stronie: wypożyczalnie samochodów.

Na lotnisku przed terminalami znajdują się miejsca parkingowe na parkingach P1 i P2. Razem do dyspozycji podróżnych jest ponad 800 miejsc parkingowych. Pierwsze 20 minut postoju jest za darmo. Godzina postoju kosztuje 3 euro. Pełny cennik i więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej lotniska.

Komunikacja

Lotnisko położone jest 8 km od centrum Larnaki. Dojazd do lotniska jest w miarę prosty i wygodny: prowadzi do niego autostrada A3.

TAKSÓWKI
Najlepszym, lecz nie najtańszym, środkiem transportu na lotnisku Larnaka są taksówki. Postoje taksówek prywatnych korporacji znajdują się przed halą przylotów. Orientacyjny czas jazdy do centrum miasta to 15 min. Przybliżony koszt przejazdu do centrum Larnaki to 7-10 euro, do Nikozji 45-50 euro, do Limassol: 50-55 euro (w nocy stawki są wyższe). Warto skorzystać z taksówek wieloosobowych lub z firm Cyprus Airport Transfers (tel: +357 (0)26 323 422, www.cyprus-airport-transfer.co.uk) i Acropolis Transport (tel: +357 246 22000, www.acropolis-transport.com), które mogą zaaranżować transport taksówką bądź minibusem.

TRANSPORT AUTOBUSOWY

Z lotniska kursują autobusy do: Nikozji, Limassol, Ayia Napa i Protaras. W niedziele komunikacja miejska nie kursuje w ogóle. Pasażerowie mają do wyboru:

  • autobusy Intercity - kursują do wielu miast na Cyprze, w tym do Nikozji, Limassol, Ayia Napa i Protaras. Szczegółowy rokład jazdy na stronie: autobusy intercity.
  • autobusy Kapnos Airport Shuttle - kursują do Nikozji, cena biletu to 5 euro, szczegółowy rozkład jazdy na stronie: autobusy kapnos.
  • autobus nr 19 - łączy lotnisko z centrum Larnaki, kursuje co 60 minut, w godzinach od 06:20 do 19:00,
  • autobusy nr 22 i 24 kursują do centrum Larnaki w godzinach: 07:30, 08:30, 09:30, 11:30, 12:30, 16:30 oraz 17:30.

Oficjalna strona internetowa lotniska:

www.cyprusairports.com.cy

Adres

Hermes Airports Ltd, Larnaca Airport,
Larnaca 6650,
Cyprus

Główni przewoźnicy

Lotnisko obsługuje ponad 60 linii lotniczych, między innymi: Aeroflot, Aerosvit, Air France, Air Slovakia, Austrian Airways, British Airways, Cyprus Airways Czech Airlines, Finnair, LOT, Lufthansa, Malev, Sky Europe. Swiss.

Nawigacja dodatkowa