Treść główna

Brama Młyńska i Spichlerz w Stargardzie

E
 
0.0 (0)
0
Brama Młyńska i Spichlerz w Stargardzie

Adres

Miasto
Stargard
Państwo
Polska
Brama Młyńska w Stargardzie zwana również Bramą Wodną lub Bramą Portową została zbudowana na początki XV w. Pierwotnie dwie wolnostojące wieże połączone były drewnianym mostem, który ostatecznie zastąpiono murowaną budowlą z przejazdem. Nazwa bramy nawiązuje do młyna, który do połowy XVIII w. wznosił się nad rzeką. Brama Młyńska od wieków stanowiła symbol miasta. Jej sylwetka przedstawiana była na pieczęciach oraz była jednym z elementów dawnego herbu miejskiego. Brama Młyńska stanowi unikat w skali europejskiej.

Spichlerz został zbudowany z cegły w 1685 r. nad kanałem Młynówki. Jest jedynym tego typu zbytkiem na Pomorzu Zachodnim. Zboże skupowane w średniowieczu z terenu ziemi stargardzkiej i pyrzyckiej było dostarczane transportem lądowym i wodnym rzeką Iną. W XVIII w. w spichlerzu znajdowała się faktoria solna. W XIX w. ponownie składowano w nim zboże. W 1945 r. podczas bombardowania spichlerz został spalony, jego odbudowa nastąpiła w latach 1975 -1980.

Brama Młyńska i Spichlerz w Stargardzie - mapa

Swap Start/End

Brama Młyńska i Spichlerz w Stargardzie - opinie

Nikt jeszcze nie dodał swojej opinii, bądź pierwszy(a).
Twoja ocena
Łatwość dostępu / dojazd
Oceń łatwość dojazdu i położenie miejsca
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi
Oceń w jakim stopniu to muzeum może być atrakcyjne dla dzieci
Udogodnienia i infrastruktura
Oceń udogodnienia i infrastrukturę muzeum (toalety, punkty gastronomiczne itp.)
Cena
Jeśli atrakcja jest płatna, oceń czy i w jakim stopniu jest warta swojej ceny: 1 gwiazdka - wstęp bardzo drogi, 5 gwiazdek - wstęp adekwatny do swojej ceny
Twoja opinia

Nawigacja dodatkowa