Treść główna

Wielki Meczet Szejka Zajida w Abu Dhabi

G
 
4.3 (1)
0
Wielki Meczet Szejka Zajida w Abu Dhabi

Adres

Miasto
Abu Dhabi
Państwo
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Sheikh Zayed Grand Mosque to architektoniczne dzieło sztuki jest jednym z największych meczetów na świecie o pojemności 40.000 wiernych. Składa się on z 82 kopuł, ponad 1000 kolumn, posiada pozłacane 24 karatowym złotem żyrandole i największy na świecie ręcznie tkany dywan. Główna sala modlitewna jest zdominowana przez jeden z największych na świecie żyrandoli o średnicy mierzącej 10 metrów, wysokości 15 metrów i wadze dwunastu ton. Pierwszą ceremonią meczetu był pogrzeb Szejka Zajida, którego imię nosi świątynia, został on tu też pochowany. Błyszczące baseny otaczające meczet, wzmacniają jego piękno. Promieniujące w słońcu kolory biały i złoty w nocy pełnią funkcję oświetlenia odbijając światło Księżyca, wyznaczając jego fazy.

Wielki Meczet Szejka Zajida w Abu Dhabi - mapa

Swap Start/End

Wielki Meczet Szejka Zajida w Abu Dhabi - opinie

Ilość opinii: 1
Ocena łączna 
 
4.3
Łatwość dostępu / dojazd 
 
5.0  (1)
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
4.0  (1)
Udogodnienia i infrastruktura 
 
4.0  (1)
Cena 
 
N/A  (0)
Twoja ocena
Łatwość dostępu / dojazd
Oceń łatwość dojazdu i położenie miejsca
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi
Oceń w jakim stopniu to muzeum może być atrakcyjne dla dzieci
Udogodnienia i infrastruktura
Oceń udogodnienia i infrastrukturę muzeum (toalety, punkty gastronomiczne itp.)
Cena
Jeśli atrakcja jest płatna, oceń czy i w jakim stopniu jest warta swojej ceny: 1 gwiazdka - wstęp bardzo drogi, 5 gwiazdek - wstęp adekwatny do swojej ceny
Twoja opinia
Top 50 Recenzent
Czy ta opinia jest pomocna? 0 0
Abu Dhabi to nie tylko tor wyścigowy Formuły 1, lecz również Wielki Meczet Sheikha Zayeda, którego nie sposób opuścić podczas zwiedzania Abu Dhabi. Swoją wielkością powala na kolana. Przepiękny w każdym calu. Z informacji od pilota wycieczki dowiedzieliśmy się iż dywan położony w Wielkim Meczecie przywieziono 2 samolotami w 3 kawałkach, a tkano go 2 lata. Wnętrze Meczetu jest ogromne, dywan wspaniały mięciutki. Chodzi się po nim oczywiście na boso.
Meczet poraża swoim ogromem, jest prawdopodobnie szósty pod względem wielkości na świecie, a największym w ZEA.
Jest to miejsce piątkowych modłów (piątek to dla muzułmanów dzień święty, jak dla katolików niedziela). Meczet może pomieścić ponad 40 tysięcy wiernych!
Kobiety przy wejściu muszą ubrać czarną abaję, która w całości zakrywa ubranie i głowę. Obowiązkowe jest ściągniecie obuwia, które zostawia się przed wejściem do meczetu.
Meczet zaskakuje pięknem i bogactwem na suficie wiszą gigantyczne żyrandole, wykonane na zamówienie u Swarovskiego i jeden z największych dywanów na świecie, wyprodukowany w Iranie. Przy tkaniu dywanu pracowało 1200 ludzi zużywając 38 ton wełny i bawełny.
Dywan jest o powierzchni 5625 metrów kwadratowych ma rozmiary boiska do futbolu amerykańskiego, a jego wartość to 5,8 mln dolarów.
Jest co podziwiać. Nie można robić głupich min do zdjęć ani się obejmować, momentalnie zostaną one usunięte przez ochroniarzy. Na własne oczy widziałem Chinki robiące głupie zdjęcia a po chwili zjawia się ochrona i kasuje im te zdjęcia. Trzeba szanować to co jest zakazane.
Ocena łączna 
 
4.3
Łatwość dostępu / dojazd 
 
5.0
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
4.0
Udogodnienia i infrastruktura 
 
4.0
Cena 
 
N/A

Nawigacja dodatkowa