Treść główna

Siegessäule (Kolumna Zwycięstwa) w Berlinie

E
 
4.6 (2)
0
Siegessäule (Kolumna Zwycięstwa) w Berlinie

Adres

Miasto
Berlin
Państwo
Niemcy

Siegessäule (Kolumna Zwycięstwa) – niemiecka kolumna znajdująca się w parku Großer Tiergarten w Berlinie zaprojektowana przez Heinricha Stracka po 1864 roku w celu upamiętnienia zwycięstwa Prus nad Danią w wojnie duńskiej z 1864 (zagarnięcie Szlezwiku-Holsztyna), odsłonięta 2 października 1873, upamiętniająca także zwycięstwa w wojnie z Austrią i w wojnie z Francją. Na szczycie kolumny wzniesiono brązową figurę Nike (Wiktorii) o wysokości 8,3 metrów i wadze 35 ton, zaprojektowaną przez Friedricha Drakego. Łączna wysokość kolumny wraz ze statuą wynosi 66,89 m. Wewnątrz kolumny znajdują się schody (285 stopni) prowadzące na położoną na wysokości 50,66 m platformę widokową. Początkowo pomnik wznosił się na placu Królewskim, obok którego 21 lat później zbudowano Reichstag. W latach 1938 -1939 z polecenia Adolfa Hitlera został przeniesiony w obecne miejsce i podwyższony o jedną kondygnację. W dniu 2 maja 1945 r. ok. godz. 6 rano, podczas rajdu przez park Großer Tiergarten dokonanego przez 2. batalion, część 1. batalionu 3 pułku piechoty i batalion czołgów 66 Brygady Pancernej, żołnierze z polskiej 1 dywizji kościuszkowskiej z 7 baterii 3 dywizjonu 1 pułku artylerii lekkiej, zatknęli na środku trzeciej kondygnacji kolumny biało-czerwony sztandar. Drugą flagę na balustradzie drugiej kondygnacji, na polecenie por. Piotra Potapskiego, powiesili żołnierze z 8 baterii 3 dywizjonu. Trzecią flagę powiesiło pięciu polskich żołnierzy z 1 Dywizji Piechoty (byli to ppor Mikołaj Troicki, plut. Kazimierz Otap, kpr. Antoni Jabłoński oraz kanonierzy Aleksander Kasprowicz i Eugeniusz Mierzejewski). Otaczający kolumnę plac był rdzeniem Love Parade, wielkiej pacyfistycznej imprezy muzyki elektronicznej organizowanej w Berlinie od 1989. Pod kolumną były rozlokowane stanowiska didżejów, reprezentujących różne odmiany trance, house, techno, schranz, minimal itp. Plac przed kolumną był jednocześnie celem marszów miłośników tych gatunków muzyki. Od 2007 r. impreza odbywała się w miastach Zagłębia Ruhry. Z platformy widokowej można podziwiać panoramę parku Großer Tiergarten i całego Berlina.

Siegessäule (Kolumna Zwycięstwa) w Berlinie - mapa

Swap Start/End

Siegessäule (Kolumna Zwycięstwa) w Berlinie - opinie

Ilość opinii: 2
Ocena łączna 
 
4.6
Łatwość dostępu / dojazd 
 
4.5  (2)
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
4.0  (2)
Udogodnienia i infrastruktura 
 
5.0  (2)
Cena 
 
5.0  (1)
Twoja ocena
Łatwość dostępu / dojazd
Oceń łatwość dojazdu i położenie miejsca
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi
Oceń w jakim stopniu to muzeum może być atrakcyjne dla dzieci
Udogodnienia i infrastruktura
Oceń udogodnienia i infrastrukturę muzeum (toalety, punkty gastronomiczne itp.)
Cena
Jeśli atrakcja jest płatna, oceń czy i w jakim stopniu jest warta swojej ceny: 1 gwiazdka - wstęp bardzo drogi, 5 gwiazdek - wstęp adekwatny do swojej ceny
Twoja opinia
Czy ta opinia jest pomocna? 0 0
To miejsce to serce Tiergarten. Po parku chodziłam wielokrotnie, a podczas pierwszych podróży i spacerów po Berlinie to właśnie ta kolumna była dla mnie wyznacznikiem miejsca. Dokładnie można było się zorientować w jakim miejscu się aktualnie znajdujemy. Kolumna jest potężna, jednak aby ją z bliska zobaczyć to wcale nie jest takie proste, ponieważ w okół niej jest bardzo ruchliwa ulica. Możemy jednak podziwiać ją z chodnika który znajduje się bardzo blisko.
Ocena łączna 
 
4.5
Łatwość dostępu / dojazd 
 
4.0
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
4.0
Udogodnienia i infrastruktura 
 
5.0
Cena 
 
5.0
Czy ta opinia jest pomocna? 0 0
Na platformie widokowej nie byłam, ani też na Love Paradzie. Natomiast kilkukrotnie miałam okazję przejeżdżać rondem, na którym pomnik stoi. Muszę powiedzieć, że robi on wrażenie i przyciąga uwagę. Warto byłoby wejść na platformę widokową i zobaczyć Berlin z góry, ale te 285 schodów trochę mnie odstrasza, w sumie nie wiem dlaczego, to jest tylko 4 x tyle ile muszę codziennie pokonać, aby wejść do domu. ;)
Ocena łączna 
 
4.7
Łatwość dostępu / dojazd 
 
5.0
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
4.0
Udogodnienia i infrastruktura 
 
5.0
Cena 
 
N/A

Nawigacja dodatkowa