Treść główna

Ratusz w Opolu

MM
 
3.2 (2)
0
Ratusz w Opolu

Adres

Miasto
Opole
Państwo
Polska

Budynek w Opolu, znajdujący się w dzielnicy Śródmieście. Wzniesiony w 1864 i częściowo w 1936 roku, w stylu neorenesansowym na wzór florenckiego pałacu Vecchio w miejscu wcześniejszej budowli.

W średniowieczu w miejscu obecnego ratusza znajdował się drewniany dom kupiecki, w XIV wieku zdecydowaniu o postawieniu budowli z cegieł – ratusza, w którym miały znaleźć siedzibę miejskie władze. Kupcy musieli się przenieść do przybudówek przy zachodniej ścianie. W XVI wieku postawiono wieżę z zegarem i dzwonem. Wiadomo, że w XVIII wieku na Rynku znajdował się pręgierz, przy którym w 1794 roku został wychłostany a później przepędzony z miasta buntownik chłopski Marek z Jemielnicy. W 1740 roku postawiono barokową wieżę z charakterystyczną cebulastą kopułą. Około roku 1818 miał miejsce pożar, który doszczętnie zniszczył wieżę, aż do fundamentów. W latach 1818-1826 przeprowadzono gruntowną przebudowę kompleksu ratuszowego, odbudowując jednocześnie wieżę w niezmienionym kształcie i ozłacając kopułę za kwotę 150 talarów. W roku 1860 lub 1863, podczas robót remontowych, konieczne okazało się rozebranie nadwyrężonej wieży. W 1864 roku wzniesiono, pod kierownictwem architekta Albrechta, nową 60-metrową wieżę wzorowaną na pałacu Vecchio we Florencji. W 1933 roku przystąpiono do rozbiórki szpecących rynek przybudówek ratusza, niestety niedostatecznie zabezpieczono wieżę, która rankiem 15 lipca 1934 r. runęła. Na szczęście nikt nie zginął, nie doznały uszczerbku sąsiadujące kamienice. Szybko podjęto się odbudowy: w 1936 r. była już wzniesiona niewiele różniącą się od poprzedniej 65-metrowa wieża, dobudowano południowe skrzydło ratusza wraz z arkadami oraz odrestaurowano pozostałą część kompleksu. Ratusz przetrwał bombardowania Opola w czasie II wojny światowej i służy do dzisiaj jako siedziba władz miejskich. W 1994 roku wyremontowano elewację, natomiast 2 lata później otworzono w piwnicy pub, nawiązując do tradycji Piwnicy Świdnickiej, która niegdyś tam funkcjonowała. Obecnie w budynku mieści się siedziba władz miasta wraz z gabinetem prezydenta. Z wieży ratuszowej wykonywany jest codziennie hejnał Opola.

Ratusz w Opolu - mapa

Swap Start/End

Ratusz w Opolu - opinie

Ilość opinii: 2
Ocena łączna 
 
3.2
Łatwość dostępu / dojazd 
 
5.0  (2)
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
2.0  (2)
Udogodnienia i infrastruktura 
 
2.5  (2)
Cena 
 
N/A  (0)
Twoja ocena
Łatwość dostępu / dojazd
Oceń łatwość dojazdu i położenie miejsca
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi
Oceń w jakim stopniu to muzeum może być atrakcyjne dla dzieci
Udogodnienia i infrastruktura
Oceń udogodnienia i infrastrukturę muzeum (toalety, punkty gastronomiczne itp.)
Cena
Jeśli atrakcja jest płatna, oceń czy i w jakim stopniu jest warta swojej ceny: 1 gwiazdka - wstęp bardzo drogi, 5 gwiazdek - wstęp adekwatny do swojej ceny
Twoja opinia
Opinie użytkownika: 1
Czy ta opinia jest pomocna? 0 0
Jak dla mnie jest to wyjątkowy Ratusz, pierwsze co się rzuca w oczy wjeżdżając do Opola to właśnie biała wieża opolskiego Ratusza. Dla mnie jest oryginalny głównie z tego względu, że ma ciekawą bryłę i jest w koloże białym co rzadko spotyka się w naszym kraju a przynajmniej ja z takowymi się nie spotkałem.
Ocena łączna 
 
3.7
Łatwość dostępu / dojazd 
 
5.0
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
3.0
Udogodnienia i infrastruktura 
 
3.0
Cena 
 
N/A
Top 50 Recenzent
Czy ta opinia jest pomocna? 0 0
Będąc w Opolu na targach turystycznych było mi dane odwiedzić kilka miejsc. Z racji tego iż targi odbywały się na Rynku widziałem z zewnątrz ów ratusz. Jak dla mnie to żadna atrakcja turystyczna by trzeba było ją stanowczo zobaczyć w tym spokojnym mieście jakim jest Opole. W porównaniu do ratusza np. we Wrocławiu czy Sandomierzu, to ratusz furory nie robi.
Ocena łączna 
 
2.7
Łatwość dostępu / dojazd 
 
5.0
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
1.0
Udogodnienia i infrastruktura 
 
2.0
Cena 
 
N/A

Nawigacja dodatkowa