Treść główna

Croppies Grave Carlow

K
 
0.0 (0)
0
Croppies Grave Carlow

Adres

Miasto
Carlow
Państwo
Irlandia
Croppies Grave jest zabytkiem narodowym o dużym znaczeniu historycznym.

Jest to ostatnie miejsce spoczynku ponad 640 Zjednoczonych Irlandczyków, którzy zginęli 25 maja 1798 roku podczas walki o niepodległość Irlandii z Anglią w bitwie w Carlow.

Nazwą Croppy (czasami pisane Croppie) określano irlandzkich rebeliantów (młodych, z krótko przyciętymi włosami) w okresie buntu w Irlandii w latach 1790 – 1798. Ich masowy grób – Croppies Grave znajduje się na 98 Street w Graiguecullen.

Zjednoczeni Irlandczycy zostali zdradzeni przez jednego z ich przywódców i wpadli w dobrze zaplanowaną zasadzkę.
Monument na 98 Street upamiętnia poległych Irlandczyków. Ściany i balustrady grobu zostały pokryte ze środków uzyskanych przez GAA.

„Gaelic Athletic Association (GAA) ( Irish : Cumann Lúthchleas Gael ) to irlandzkie i międzynarodowe stowarzyszenie organizacji sportowych i kulturalnych, które koncentruje się przede wszystkim na promowaniu Gaelic Games – tradycyjnych irlandzkich sportów. Stowarzyszenie promuje również irlandzką muzykę i taniec a także język irlandzki” Wikipedia.

Memoriał płyta jest darem Orangeman`a – Rowan`a McCoombe.

„Orange Order jest to protestancka organizacja braterska z siedzibą w Irlandii Północnej. Jej członkowie noszą szarfy Orange i są nazywani Orangemen`ami” Wikipedia.

Napis na płycie głosi:

„Pamięci 640 Zjednoczonych Irlandczyków, którzy polegli na Tullow Street 25 maja 1798 roku.”
Walki w Graigue – Carlow w 1798 roku miały mniejsze znaczenie strategiczne niż walki w jakiejkolwiek innej części Leinster, ale masakra z 25 maja zawsze wymieniana jest jako charakterystyczny przykład dzikiego i bezlitosnego sposobu w jaki żołnierze królewscy utrzymywali władzę.

Pomnik krzyż został odsłonięty 24 lipca 1898 roku – na uczczenie stulecia Rebelii.

Jest to dzieło James`a Walsha miejscowego rzeźbiarza, który mieszkał na John Street. Krzyż wykonany jest z wapienia, który został wydobyty w pobliżu w kamieniołomach Carlow – Graigue. Ten imponujący pomnik ma całkowitą wysokość piętnastu metrów. Ramiona mają cztery stopy średnicy.

Napis, który jest zarówno w języku irlandzkim i angielskim brzmi: ” Pamięci 640 Zjednoczonych Irlandczyków, którzy oddali życie za ojczyznę w bitwie w Carlow 25 maja 1798 roku”.

Ten pomnik to krzyż celtycki (ang. Celtic Cross) - czyli forma krzyża, od wieków znana wyznawcom religii przedchrześcijańskich, w którym czteroramienny krzyż umieszczony jest w okręgu, symbolizującym celtyckie wianki, tzw. ruta. Współcześnie (mimo swego przedchrześcijańskiego pochodzenia) krzyż celtycki jest jedną z form krzyża akceptowanego przez Kościół katolicki jako religijny symbol chrześcijan.

Jest to najbardziej znany, celtycki symbol, bardzo popularny w całej Irlandii. Celtyckie Krzyże kamienne są często bardzo wysokie a do tego mocno rzeźbione – takie właśnie jak pomnik na Croppies Grave.

Croppies Grave Carlow - mapa

Swap Start/End

Croppies Grave Carlow - opinie

Nikt jeszcze nie dodał swojej opinii, bądź pierwszy(a).
Twoja ocena
Łatwość dostępu / dojazd
Oceń łatwość dojazdu i położenie miejsca
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi
Oceń w jakim stopniu to muzeum może być atrakcyjne dla dzieci
Udogodnienia i infrastruktura
Oceń udogodnienia i infrastrukturę muzeum (toalety, punkty gastronomiczne itp.)
Cena
Jeśli atrakcja jest płatna, oceń czy i w jakim stopniu jest warta swojej ceny: 1 gwiazdka - wstęp bardzo drogi, 5 gwiazdek - wstęp adekwatny do swojej ceny
Twoja opinia

Nawigacja dodatkowa