Treść główna

Bazylika św. Ambrożego w Mediolanie

AS
 
4.3 (1)
0
ambrogio.JPG

Adres

Miasto
Mediolan
Państwo
Włochy
Bazylika św. Ambrożego to druga, po Katedrze Narodzin św. Marii, najważniejsza budowla sakralna w Mediolanie. Jest to także jedna z najstarszych świątyń stolicy Lombardii i pierwowzór dla późniejszych, budowanych na północy Włoch kościołów romańskich.

Bazylika św. Ambrożego (wł. Basilica di Sant’Amrogio) usytuowana jest przy Placu św. Ambrożego, w zachodniej części historycznego centrum. Pierwsza świątynia została tu wzniesiona w latach 379 – 386 z inicjatywy biskupa Mediolanu – św. Ambrożego. Wybrana dla budowli lokalizacja nie była przypadkowa – to właśnie tutaj grzebano wcześniej chrześcijan zamordowanych w czasie rzymskich prześladowań. Początkowo świątynia zwana była zatem Bazyliką Męczenników i dopiero po śmierci św. Ambrożego i złożeniu tu jego szczątków, otrzymała ona swoją dzisiejszą nazwę. W czasach średniowiecznych bazylika została kilkukrotnie przebudowana i rozbudowana. Pod koniec VIII w. arcybiskup Piotr zlecił budowę obok świątyni opactwa benedyktyńskiego. W I poł. IX w. rozbudowana została także sama bazylika, która wzbogaciła się o chór i kryptę. Ostateczny wygląd uzyskała świątynia pod koniec XI w., gdy z inicjatywy biskupa Anzelma została ona przebudowana w stylu romańskim (a dokładniej w jego wersji lombardzkiej).

Bazylika św. Ambrożego to budowla trójnawowa, bez transeptu. Wejście do świątyni poprzedza atrium, czyli charakterystyczny dla architektury starochrześcijańskiej i romańskiej czworokątny dziedziniec otoczony krużgankiem. Po obu stronach surowej fasady z końca XI w. wznoszą się dwie dzwonnice – południowa Dzwonnica Mnichów (wł. Torre dei Monaci) z IX w. oraz północna Dzwonnica Kanoników (wł. Torre dei Canonici), z I poł. XII w. Dzwonnica Mnichów to konstrukcja prosta i surowa w wyglądzie, przypominająca raczej wieżę obronną, natomiast Dzwonnica Kanoników utrzymana jest w lombardzkim stylu romańskim, a jej dwa najwyższe piętra dodane zostały dopiero z końcem XIX w. Największym skarbem bazyliki jest pochodzące z IX w. cyborium ozdobione stiukami – prawdziwa perełka średniowiecznej sztuki zdobniczej. Pod cyborium znajduje się ołtarz św. Ambrożego, wysadzany drogimi kamieniami, srebrem i złotem, pod ołtarzem natomiast – relikwiarz św. Ambrożego. Poza cyborium koniecznie trzeba jeszcze zobaczyć w bazylice kaplicę Sacello di San Vittore, wzniesioną w IV w. i zwieńczoną złoconą kopułą ozdobioną mozaikami z V w. Pięknie prezentuje się także zdobiąca apsydę w nawie głównej, XIII – wieczna mozaika przedstawiająca Chrystusa Pantokratora.

Bazylika św. Ambrożego w Mediolanie - mapa

Swap Start/End

Bazylika św. Ambrożego w Mediolanie - opinie

Ilość opinii: 1
Ocena łączna 
 
4.3
Łatwość dostępu / dojazd 
 
5.0  (1)
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
3.0  (1)
Udogodnienia i infrastruktura 
 
5.0  (1)
Cena 
 
N/A  (0)
Twoja ocena
Łatwość dostępu / dojazd
Oceń łatwość dojazdu i położenie miejsca
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi
Oceń w jakim stopniu to muzeum może być atrakcyjne dla dzieci
Udogodnienia i infrastruktura
Oceń udogodnienia i infrastrukturę muzeum (toalety, punkty gastronomiczne itp.)
Cena
Jeśli atrakcja jest płatna, oceń czy i w jakim stopniu jest warta swojej ceny: 1 gwiazdka - wstęp bardzo drogi, 5 gwiazdek - wstęp adekwatny do swojej ceny
Twoja opinia
Opinie użytkownika: 1
Czy ta opinia jest pomocna? 0 0
Nieco oddalona od głównych atrakcji, jednak nie należy go omijać. Niesamowite krużganki, piękne wnętrza. Warto poszukać ikony św. Ambrożego - jest piękna. Polecam
Ocena łączna 
 
4.3
Łatwość dostępu / dojazd 
 
5.0
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
3.0
Udogodnienia i infrastruktura 
 
5.0
Cena 
 
N/A

Nawigacja dodatkowa