Treść główna

Złota Świątynia w Amritsarze

A
 
4.1 (2)
0
Złota Świątyna

Adres

Miasto
Amristar
Państwo
Indie

To główne miejsce kultu sikhów położone w Indiach w rejonie Pendżab. Świątynia znajduje się na środku małego zbiornika i wchodzi się do niej przez most. W świątyni znajduje się święta księga, święta dla wszystkich wyznawców sikhizmu. Wstęp do świątyni mają również osoby innego wyznania.

Sikhowie to religia powstała na ternie Indii w XV wieku. Łączy ona w sobie elementy hinduizmu i islamu. Jej założycielem był charyzmatyczny Guru Nanak. Budowana w latach 1589-1601 przez Guru Arjuna, który symbolicznie nakazał umieszczenie jej na na niskim poziomie, tak, aby nawet najbardziej pokorni mogli schodzić do niej w dół. Posiada cztery wejścia po każdej ze stron, co ma być symbolem tego, iż jest otwarta dla ludzi ze wszystkich klas społecznych, bez względu na pochodzenie kastowe. Świątynia była wielokrotnie niszczona przez afgańskich najeźdźców. Ostatecznie odbudowana w czasie panowania maharadży Ranjit Singha, który użył do jej odtworzenia marmuru i miedzi oraz ozdobił złotem kopułę świątyni. Złota Świątynia mieści się na małej wysepce, pośrodku zbiornika - zwanego amrit-sar (Nektarowe jezioro), połączona jest z lądem za pomocą marmurowej grobli. 6 czerwca 1984 świątynia ucierpiała w wyniku walk armii indyjskiej z sikhijskimi ekstremistami, którzy użyli jej jako schronienia i swojej twierdzy.

Złota Świątynia w Amritsarze - mapa

Swap Start/End

Złota Świątynia w Amritsarze - opinie

Ilość opinii: 2
Ocena łączna 
 
4.1
Łatwość dostępu / dojazd 
 
3.5  (2)
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
3.5  (2)
Udogodnienia i infrastruktura 
 
5.0  (2)
Cena 
 
4.5  (2)
Twoja ocena
Łatwość dostępu / dojazd
Oceń łatwość dojazdu i położenie miejsca
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi
Oceń w jakim stopniu to muzeum może być atrakcyjne dla dzieci
Udogodnienia i infrastruktura
Oceń udogodnienia i infrastrukturę muzeum (toalety, punkty gastronomiczne itp.)
Cena
Jeśli atrakcja jest płatna, oceń czy i w jakim stopniu jest warta swojej ceny: 1 gwiazdka - wstęp bardzo drogi, 5 gwiazdek - wstęp adekwatny do swojej ceny
Twoja opinia
Czy ta opinia jest pomocna? 0 0

Kompleks Złotej Świątyni to jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego Sikhów, a zarazem prawdziwa oaza spokoju w samym sercu Amritsaru, w indyjskim stanie Pundżab. Ma ona niesamowity klimat, a jego przyjazna atmosfera i gościnność przyciąga przybyszów z całego świata.
Bez względu na porę dnia, do złotej świątyni ciągnie się długa na kilkaset metrów kolejka pełna pielgrzymów oraz turystów pragnących zobaczyć jej bogate wnętrze. Podobno na jej budowę zużyto około tony czystego złota, stąd jej nazwa.
Można ją odwiedzić codziennie o każdej porze dnia i nocy. Warto udać się tu wieczorem, gdy podświetlone ściany świątyni odbijają się w czarnej wodzie, robiąc niesamowite wrażenie na zwiedzających. Przed wejściem na teren świątynny należy ściągnąć buty i zakryć głowę chustą. W 1984 roku, śmierć poniosło tu ponad tysiąc osób, w tym pielgrzymi i cywile. Wskutek szturmu doszło do masowych protestów i krwawych zamieszek, a jesienią tego samego roku premier Gandhi zginęła z rąk dwóch osobistych ochroniarzy, którzy byli Sikhami.
Ocena łączna 
 
4.0
Łatwość dostępu / dojazd 
 
4.0
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
3.0
Udogodnienia i infrastruktura 
 
5.0
Cena 
 
4.0
Czy ta opinia jest pomocna? 0 0
Złota Świątynia razem z otaczającym je kompleksem świątynnym robią niesamowite wrażenie.
Cały plac główny zajmuje basen, świątynia stoi przy nim, ludzie chodzą dookoła i się modlą - nekórzy kąpią się w świętej wodzie. W ciągu dnia (nie pamiętam od której) rozbrzmiewają melorecytacje czytających Święta Księgę, w nocą jest pięknie oświetlona i ludzie puszczają świetełka na wodę.
W obrębie kompleksu rozdawane są darmowe posiłki raz dizennie - każdemy, nawet osobob ostentacyjnie innej religii (jak my), bardzo smaczne - ja się nim zatrułam, ale koleżanka nie.
Ocena łączna 
 
4.3
Łatwość dostępu / dojazd 
 
3.0
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
4.0
Udogodnienia i infrastruktura 
 
5.0
Cena 
 
5.0

Nawigacja dodatkowa