Treść główna

Palmyra w Syrii

RT
 
0.0 (0)
0
palmyra
Zabytki Palmyry o zachodzie słońca
Fot. Travel in Istanbul

Palmyra jest bodaj najpiękniejszym miejscem w Syrii i najlepiej zobaczyć ją jako ostatnie miejsce w tym kraju, ponieważ zwiedzane na początku może przyćmić zabytki zwiedzane po niej. W Palmyrze, oazie na Pustyni Syryjskiej położonej na północny-wschód od Damaszku, znajdują się monumentalne ruiny wielkiego miasta, jednego z najważniejszych ośrodków kulturalnych starożytności. Sztuka i architektura Palmyry, leżącej na skrzyżowaniu kilku cywilizacji, w I i II w. n.e. łączyła technikę grecko-rzymską, tradycje lokalne oraz wpływy perskie. Wśród zabytków Palmyry znajdują się odsłonięte ruiny budowali z czasów największej świetności miasta, a także pozostałości obozu Dioklecjana. Dobrze zachowała się świątynia Balla, wejście do miasta prowadzi przez monumentalny, zrekonstruowany łuk.

Przy głównej ulicy miasta obejrzeć można ogromny, zrekonstruowany tetrapyton. Palmyra posiada teatr oraz muzeum, przed którym znajduje się kamienny posąg lwa pochodzący ze świątyni Allat. Jest to chyba jedno z niewielu miejsc, z których nie chce się wyjeżdżać. Atmosfera miasta też znacznie odbiega od reszty kraju. Życie toczy się tu o wiele spokojniej, nie ma pośpiechu i nerwowości. Główna ulica miasta dzieli się na restauracje i sklepy z przeróżnymi pamiątkami, w których miło jest przysiąść i napić herbaty. Noc mimo zapewnień wielu hotelarzy i braku informacji w renomowanych przewodnikach, warto spędzić na tak zwanym campingu położonym za świątynią Bel (patrząc od strony miasta), ponieważ poza pięknym palmowym gajem oferowane są też wygodne miejsca do spania oraz basen ze wspaniale chłodną wodą niosącą nieprawdopodobne ukojenie dla strudzonego i spalonego słońcem turysty (jedyny w mieście).

    

Najważniejsze informacje

Położenie: Palmyra jest położona w środkowej części Syrii, na północy Pustyni Syryjskiej
Dojazd: dogodne połączenia autobusowe z Damaszkiem i Homs
    

Palmyra w Syrii - opinie

Nikt jeszcze nie dodał swojej opinii, bądź pierwszy(a).
Twoja ocena
Łatwość dostępu / dojazd
Oceń łatwość dojazdu i położenie miejsca
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi
Oceń w jakim stopniu to muzeum może być atrakcyjne dla dzieci
Udogodnienia i infrastruktura
Oceń udogodnienia i infrastrukturę muzeum (toalety, punkty gastronomiczne itp.)
Cena
Jeśli atrakcja jest płatna, oceń czy i w jakim stopniu jest warta swojej ceny: 1 gwiazdka - wstęp bardzo drogi, 5 gwiazdek - wstęp adekwatny do swojej ceny
Twoja opinia

Nawigacja dodatkowa