Treść główna

Rochester

K
 
0.0 (0)
0
Położony nad rzeką Medway, zaledwie o 30 mil na południowy-wschód od Londynu, z daleka przyciąga uwagę sylwetką średniowiecznego zamku i gotyckiej katedry. W przeszłości Rochester był jednym z czterech miast w hrabstwie Kent z murami obronnymi. Nazwa miasta klarowała się przez wiele stuleci. Prawdopodobnie wywodzi się ona od słowa Durobrivis (fort przy moście) wymawianego jednak jako Robrivis. W końcu, w 1610 roku pojawiła się ostateczna wersja, Rochester.

Spacerując po mieście warto zwrócić uwagę na pełne dawnego ducha wiktoriańskie budynki przy głównych ulicach. Szesnastowieczny pałac zwany Restauration House, który zachwycił samego Charles’a II w 1660 r., również szesnastowieczny Eastgate House, stanowił siedzibę ówczesnego burmistrza Rochester, zachowane fragmenty rzymskich fortyfikacji czy kamienice dawnych mieszkańców Rochester.

Mimo wszystko sylwetka zamku obronnego przyćmiewa wszystkie atrakcje miasta. Wybudowany przez Normanów tuż po inwazji na Wyspę, Stoi na wzgórzu, na którym Rzymianie założyli swoje obozowisko w 43 roku naszej ery. Doskonale usytuowany, tuż nad brzegiem rzeki, od stuleci był najlepszym strategicznym punktem w okolicy. Ruiny zachowane do obecnych czasów pochodzą z 1066 roku. Choć był wielokrotnie oblegany, niszczony i przebudowywany, do tej pory zachwyca smukłą sylwetką z wieżami obronnymi w każdym rogu.

Koniecznie należy zwiedzić katedrę i zajrzeć do muzeum miejskiego w Rochester, które ukazuje wiele niepochlebnych faktów z historii Anglii, chociażby brytyjskie pływające więzienia z początku XIX w. zwane „hulks”. Ostatni hulk został spalony w 1885 roku.

Najbardziej znaną postacią Rochester jest Charles Dickens, który spędził zaledwie kilka lat wczesnego dzieciństwa w pobliskiej miejscowości Chatham. Dopiero jako uznany powieściopisarz wrócił w te okolice kupując posiadłość w Gad’s Hill Place w Higham.
Dickens był pierwszym angielskim autorem publikującym swoje utwory w odcinkach, w poczytnej prasie. Dzięki temu szybko zdobył wiernych czytelników i dorobił się tak wielkiej fortuny, że jest ponoć uznawany za najbogatszego pisarza Wielkiej Brytanii. Najgłośniejsze z jego powieści to: „Klub Pickwicka”, „Davis Copperfield” oraz „Opowieść wigilijna”.

Rochester - opinie

Nikt jeszcze nie dodał swojej opinii, bądź pierwszy(a).
Twoja ocena
Łatwość dostępu / dojazd
Oceń łatwość dojazdu i położenie miejsca
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi
Oceń w jakim stopniu to muzeum może być atrakcyjne dla dzieci
Udogodnienia i infrastruktura
Oceń udogodnienia i infrastrukturę muzeum (toalety, punkty gastronomiczne itp.)
Cena
Jeśli atrakcja jest płatna, oceń czy i w jakim stopniu jest warta swojej ceny: 1 gwiazdka - wstęp bardzo drogi, 5 gwiazdek - wstęp adekwatny do swojej ceny
Twoja opinia

Nawigacja dodatkowa