Treść główna

Daisy of Pless - angielska Stokrotka

G
 
4.3 (1)
0
Daisy of Pless - angielska Stokrotka
To, że Daisy of Pless była piękna, nie ulega wątpliwości. Jej uroda oraz niezwykły charakter sprawiły, że dzisiaj każdą opowieść o Książu zaczyna się właśnie od niej.

Naprawdę nazywała się Mary Theresa Olivia Cornwallis-West, pochodziła ze znanego, ale niezbyt zamożnego angielskiego rodu i w wieku 18 lat wyszła za mąż za prawie 30-letniego pana na zamku Książ. Małżeństwo z Janem Henrykem Hochbergiem bardzo odpowiadało angielskim magnatom. Ona, urocza, nazywana zresztą Daisy, czyli Stokrotką, wnosiła w wianie odpowiednie tytuły, on ogromne pieniądze oraz nadzieję, że żona pewnego dnia obdarzy go miłością.

Młody Hochberg rzucił pod nogi uroczej panny niemal wszystko, zaś w podróż poślubną zabrał ją dookoła świata. Zatrzymali się w Adenie. Tu nad Daisy zawisła klątwa. Rzucił ją poławiacz pereł, który szukał klejnotów do jej niebotycznie długiego naszyjnika - prezentu od męża. Przeklęte perły przepadły po śmierci Daisy i dotąd są obiektem marzeń wielu poszukiwaczy.

Daisy była postacią malowniczą, chociaż jak twierdzą niektórzy jej biografowie, nieco pustą. Lśniła nie tylko urodą, miała również wielki temperament i poczucie humoru. Uwielbiali i kochali ją cesarze, królowie i książęta. Była powiernicą Wilhelma II, mówiono, że również kochanką i że to był jeden z powodów późniejszego rozwodu. Obdarzyła przyjaźnią wyklętego poetę Oskara Wilde'a, kontrowersyjnego Bernarda Shawa, odwiedzała Churchilla, z którym była spokrewniona. Do wybuchu I wojny światowej jej czas wypełniały bajeczne podróże i ekstrawaganckie przyjęcia. Dotarła do Egiptu, Indii i na Malaje. Grała w ruletkę w Monte Carlo i polowała na lwy w Afryce. W Petersburgu poznała rodzinę ostatniego cara, między innymi Anastazję, która później jako jedyna miała ocaleć z masakry dokonanej przez bolszewików.

Życie osobiste Daisy nie było jednak udane. Prawdopodobnie nigdy nie pokochała męża, choć ich małżeństwo przetrwało 31 lat. W czasie II wojny światowej, gdy Książ skonfiskowały władze hitlerowskie, przeprowadziła się do pałacu w Wałbrzychu. Z opowieści jej służby wynika, że do końca zachowywała się tak godnie, że nawet butni SS-mani traktowali ją z najwyższym szacunkiem.

Daisy of Pless zmarła 29 czerwca w 1943 r. w Wałbrzychu w wieku 70 lat. Chorowała prawdopodobnie na stwardnienie rozsiane. Została pochowana w parkowym mauzoleum w Książu. W 1945 r., przed nadejściem Rosjan, w obawie przed profanacją, jej ciało zostało przeniesione gdzie indziej. Mówiono, że kazała się pochować w swoich legendarnych perłach. Dziś pozostały po niej piękne portrety i jeziorko w okolicach Książa nazwane jej imieniem.

Daisy of Pless - angielska Stokrotka - opinie

Ilość opinii: 1
Ocena łączna 
 
4.3
Łatwość dostępu / dojazd 
 
4.0  (1)
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
3.0  (1)
Udogodnienia i infrastruktura 
 
5.0  (1)
Cena 
 
5.0  (1)
Twoja ocena
Łatwość dostępu / dojazd
Oceń łatwość dojazdu i położenie miejsca
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi
Oceń w jakim stopniu to muzeum może być atrakcyjne dla dzieci
Udogodnienia i infrastruktura
Oceń udogodnienia i infrastrukturę muzeum (toalety, punkty gastronomiczne itp.)
Cena
Jeśli atrakcja jest płatna, oceń czy i w jakim stopniu jest warta swojej ceny: 1 gwiazdka - wstęp bardzo drogi, 5 gwiazdek - wstęp adekwatny do swojej ceny
Twoja opinia
Czy ta opinia jest pomocna? 0 0
Maria Teresa Oliwia, Księżna Pszczyńska, hrabina von Hochberg, baronowa na Książu nazywana Daisy albo Dany – arystokratka angielska, pani na zamku Książ w Wałbrzychu oraz Zamku w Pszczynie !
Ocena łączna 
 
4.3
Łatwość dostępu / dojazd 
 
4.0
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
3.0
Udogodnienia i infrastruktura 
 
5.0
Cena 
 
5.0

Nawigacja dodatkowa