Treść główna

Beachy Head

K
 
0.0 (0)
0
Beachy Head

Adres

Miasto
Beachy Head
Państwo
Wielka Brytania
Kredowe urwisko znajduje się u południowych wybrzeży Anglii, niedaleko Eastbourne w hrabstwie East Sussex. Jest to najwyższy klif w Wielkiej Brytanii i mierzy 162 m. Ze szczytu widać Dungeness na wschód i Selsey Bill na zachód. Beachy Head zostało uformowane w okresie kredy, kiedy obszar znajdował się pod woda 65 milionów lat temu. W okresie Kenozoiku nastąpiły ruchy wypiętrzające, które uformowały linie brzegową. Późniejsza erozja uformowały obecny kształt klifu.

W 2001 roku po ulewach i silnych wiatrach od czoła klifu oderwał się wielki fragment skały nazywany „Devil’s Chimney” i runął do morza. Pierwsze wzmianki na temat brzegu pochodzą z 1274 roku kiedy to klif zwano Beauchef. W 1317 roku klif nosił nazwę Beaucheif. Obecna nazwa została nadana w 1724 roku i nie miała niczego wspólnego z plażą. Prawdą natomiast jest, że oryginalna nazwa pochodzi z języka francuskiego i znaczy Piękne Urwisko. Latarnia Morska
Urwisko było niebezpiecznym miejscem dla rybaków. W 1831 roku skonstruowano latarnię Belle Tout. Okazało się, że latarnia nie była widoczna podczas mgły lub nisko zawieszonych chmur dlatego zastąpiono ją nową. Miała 34 m wysokości i była wybudowana w morzu poniżej Beachy Head. Swoją pracę rozpoczęła w 1902 roku. Do roku 1983 w latarni pracowało trzech latarników, ich praca polegała na utrzymaniu rotacji światła, które powinno być widoczne na odległość 26 mil w głąb morza co 20 sekund.

W marcu 1999 r. latarnia Belle Tout uległa przesunięciu o 17 m na skutek erozji klifów. W 1653 r. w bubrzeży Beachy Head odbyła się Bitwa pod Portland oraz późniejsza Pierwsza Wojna Angielsko-Duńska, w 1690 Bitwa Morska pod Beachy Head.

Podczas II Wojny Światowej RAF posiadał tam stacje transmisyjną dla lepszego kontaktu z pilotami. Następnie w bunkrze, wewnątrz klifu zainstalowano stację radarową.

Na zachód od Belle Tout rozciąga się obszar nizin, zakończony mniejszymi ale wciąż spektakularnymi, kredowymi skałami wchodzącymi w morze – Siedem Sióstr.

Beachy Head - mapa

Swap Start/End

Beachy Head - opinie

Nikt jeszcze nie dodał swojej opinii, bądź pierwszy(a).
Twoja ocena
Łatwość dostępu / dojazd
Oceń łatwość dojazdu i położenie miejsca
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi
Oceń w jakim stopniu to muzeum może być atrakcyjne dla dzieci
Udogodnienia i infrastruktura
Oceń udogodnienia i infrastrukturę muzeum (toalety, punkty gastronomiczne itp.)
Cena
Jeśli atrakcja jest płatna, oceń czy i w jakim stopniu jest warta swojej ceny: 1 gwiazdka - wstęp bardzo drogi, 5 gwiazdek - wstęp adekwatny do swojej ceny
Twoja opinia

Nawigacja dodatkowa