Treść główna

Wieża w Pradze

E
 
4.3 (1)
0
Wieża w Pradze
Mniejsza replika paryskiej wieży Eiffela znajduje się na szczycie ponad 300-metrowego wzgórza Petrzyn. Zbudowana została w 1891 roku z okazji Wystawy Jubileuszowej w Pradze przez F. Prasila. Jednym z pomysłodawców budowy był Vilem Kurz Starszy, czeski pisarz i polityk, który wcześniej odwiedził Paryż i był pod wrażeniem wieży Eiffela.
Początkowo była to wieża transmisyjna- w 1953 zainstalowano na niej antenę telewizyjną, która była nadajnikiem Pragi do roku 1992, kiedy to skończono konstrukcję wieży telewizyjnej Żizkov. Obecnie pełni funkcję punktu widokowego, z którego rozciąga się przepiękna panorama na Hradczany, Małą Stranę, Wełtawę oraz kawałek Starego Miasta. Platforma widokowa, dostępna po pokonaniu 299 schodów lub wjeździe windą, jest otwarta przez cały rok. Znajduje się tutaj również kawiarnia oraz sklep z pamiątkami.
Petřínská Rozhledna jest od oryginału dwa lata młodsza i zarazem mniejsza- mierzy 60 metrów wysokości. Jednak biorąc pod uwagę wysokość wzgórza, szczyt Petrzyńskiej Wieży jest położony wyżej od paryskiej. Jest to jednocześnie najwyższy tego typu obiekt w Czechach. Nie jest to wierna kopia tak jak powszechnie się uważa, gdyż w odróżnieniu od wieży Eiffela podstawa wieży w Pradze jest ośmiokątna, a nie kwadratowa, a oprócz tego nie stoi na czterech kolumnach tak jak paryski pierwowzór.

Wieża w Pradze - opinie

Ilość opinii: 1
Ocena łączna 
 
4.3
Łatwość dostępu / dojazd 
 
5.0  (1)
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
4.0  (1)
Udogodnienia i infrastruktura 
 
4.0  (1)
Cena 
 
N/A  (0)
Twoja ocena
Łatwość dostępu / dojazd
Oceń łatwość dojazdu i położenie miejsca
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi
Oceń w jakim stopniu to muzeum może być atrakcyjne dla dzieci
Udogodnienia i infrastruktura
Oceń udogodnienia i infrastrukturę muzeum (toalety, punkty gastronomiczne itp.)
Cena
Jeśli atrakcja jest płatna, oceń czy i w jakim stopniu jest warta swojej ceny: 1 gwiazdka - wstęp bardzo drogi, 5 gwiazdek - wstęp adekwatny do swojej ceny
Twoja opinia
Czy ta opinia jest pomocna? 0 0
Bardzo ładnie ją widać z placu przy zamku Hradczanów;) Oprócz katedry,stanowi dodatkową niespodziankę,która czeka na nas po wejściu na górę,na plac;)
Ocena łączna 
 
4.3
Łatwość dostępu / dojazd 
 
5.0
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
4.0
Udogodnienia i infrastruktura 
 
4.0
Cena 
 
N/A

Nawigacja dodatkowa